Voľby: Matovič nechcel hovoriť o delení postov. Danko a Hlina zložia funkciu, Fico sa nechystá (online)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Igor Matovič
Igor Matovič vo volebnej centrále hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) po skončení parlamentných volieb. Trnava, 1. marec 2020. Foto: SITA/AP.
  • aktualizované 1. marca 19:00

V sobotu sa na Slovensku konali desiate voľby do Národnej rady SR (NR SR) od nežnej revolúcie v roku 1989. Rozhodnúť o zložení parlamentu mohlo približne 4 445 000 voličov. Účasť napokon dosiahla 65,80 percenta, keď k urnám prišlo 2 916 840 voličov. Spolu 48 925 hlasov vo voľbách bolo odovzdaných zo zahraničia.

Volebné miestnosti boli otvorené od 07:00 do 22:00. Niektoré volebné okrsky však predĺžili hlasovanie o 15 alebo 30 minút, dôvodom boli rôzne incidenty a aj dve úmrtia v Banskej Bystrici a Veľkom Krtíši. Medzi podnetmi pre volebnú komisiu bolo aj upozornenie, že v niektorých zoznamoch voličov sa nachádzali aj mená zosnulých osôb.

Jasným víťazom volieb sa napokon stalo hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO), do parlamentu sa ešte dostalo ďalších päť strán. Prekvapením je výsledok koalície Progresívne Slovensko/Spolu-občianska demokracia a do parlamentu neprešlo ani KDH. V pléne budú chýbať aj poslanci za SNS a Most-Híd.

Podľa Štatistického úradu SR bola najvyššia volebná účasť spomedzi krajov v Bratislavskom kraji. Konkrétne tam prišlo voliť 73,05 % oprávnených voličov. Naopak, len 58,65 % prišlo voliť v Košickom kraji. Spomedzi okresov v účasti dominovala Bratislava I (78,75 %), najmenšia účasť bola v Revúcej (51,34 %)

Parlamentné voľby 2020 na Slovensku

  • online (minúta po minúte) sme ukončili 1. marca o 19:00. Ďakujeme vám za pozornosť a aktuálne spravodajstvo zo zostavovania novej vlády budeme prinášať aj v nasledujúcich dňoch

18:00 Štatistický úrad SR už zverejnil oficiálne výsledky volieb. „Ako už býva na Slovensku tradíciou, voľby prebehli pokojne, korektne,“ povedal šéf Štátnej komisie pre voľby a kontrolu financovania politických strán Eduard Bárány. Viceprezident Policajného zboru Robert Bozalka doplnil, že počas volieb nedošlo k závažnejšiemu narušeniu verejného poriadku. Policajti podľa Bozalku v súvislosti s voľbami dostali 91 podaní. V 24 prípadoch išlo o trestné oznámenia, 15 bolo priestupkov a zvyšok predstavovali iné podnety. Trestné oznámenia sa týkali predovšetkým skutkov výtržníctva, marenia priebehu volieb alebo ohovárania. Priestupky boli najmä z kategórie proti majetku alebo verejnému poriadku.

17:50 Slovensko v parlamentných voľbách ovládlo hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO), zvíťazilo v 50 z celkového počtu 79 okresov.

17:42 Vysoká účasť je pozitívna z hľadiska demokracie, uviedol sociológ a šéf agentúry Focus Martin Slosiarik.

17:20 Koalícia Progresívne Slovensko/Spolu dostala najviac hlasov v parlamentných voľbách za múrmi väzenia v Leopoldove. Získala 23,93 percenta hlasov odsúdených.

Na druhom mieste skončilo hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) Igora Matoviča (15,42 %), na treťom strana Vlasť Štefana Harabina (14,89 %). Väzni by poslali do parlamentu aj Kotlebovcov – Ľudovú stranu Naše Slovensko, Slobodu a Solidaritu a hnutie Sme rodina. Strana Smer-SD by podľa odsúdených zostala pod päťpercentnou hranicou. Vyplýva to z oficiálnych výsledkov volieb.

Vo väzení v Leopoldove využilo svoje volebné právo len 188 voličov. Koalícii Progresívne Slovensko/Spolu odovzdali 45 hlasov, matovičovcom 29, Harabinovej Vlasti 28 a Kotlebovcom 26 hlasov. Sulíkova Sloboda a Solidarita tu získala 16 hlasov a Sme rodina 15.

VOĽBY: Volebný akt odsúdených a obvinených
Väzeň vhadzuje hlasovací lístok do prenosnej urny počas volebného aktu v Ústave na výkon väzby a Ústave na výkon trestu odňatia slobody v Prešove v rámci volieb do Národnej rady SR 2020. Prešov, 29. február 2020. Foto: SITA/Viktor Zamborský

16:59 Alojz Hlina sa vzdáva funkcie predsedu Kresťanskodemokratického hnutia (KDH)

16:26 A. Danko: Všetci vrcholoví predstavitelia Slovenskej národnej strany (SNS) položia na sneme svoje funkcie.

15:59 Líder hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO)Igor Matovič má podľa bývalého slovenského premiéra Mikuláša Dzurindu príležitosť ukázať, aký je líder. 

15:36 Predseda Smeru-SD Robert Fico na tlačovej konferencii zhodnotil výsledok strany v parlamentných voľbách.

14:45 Šéf OĽaNO Igor Matovič v relácii RTVS O 5 minút 12 nechcel ani v náznakoch hovoriť o delení postov. „Ja túto hru hrať nebudem,“ reagoval na vyjadrenie Borisa Kollára, či kreslo ministra financií ponúkne SaS, ak ho nechce Sme rodina.

14:30 Koalícia Progresívne Slovensko/Spolu-občianska demokracia (PS/Spolu) bude intenzívne rozmýšľať, čo ďalej.

13:43 „Gratulujem víťazovi volieb aj stranám a poslancom, ktorým voliči svojimi hlasmi vyjadrili dôveru. Som pripravená na začiatok politických rokovaní o zostavení novej vlády,“ napísala v statuse na sociálnej sieti prezidentka Zuzana Čaputová.

13:10 Pokles preferencií Slovenskej národnej strany (SNS) už pred voľbami naznačovali prieskumy. Avšak výsledok vo voľbách je podľa politológa Branislava Dolného prekvapujúci.

12:50 Budúcemu pravdepodobnému premiérovi a lídrovi hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO)Igorovi Matovičovi k víťazstvu vo voľbách pogratuloval český prezident Miloš Zeman aj premiér Andrej Babiš.

12:31 Oficiálne výsledky volieb budú vyhlásené na tlačovej konferencii o 17:00.

12:06 Počas volieb zdravotní záchranári evidovali spolu 13 zásahov. Dvom pacientom v Banskobystrickom kraji už pomôcť však nemohli. Agentúru SITA o tom informovala hovorkyňa Operačného strediska záchrannej zdravotnej služby SR Alena Krčová.

11:48 Celé vedenie Smeru-SD by malo podať demisiu. V televízii TA3 to vyhlásil premiérPeter Pellegrini (Smer-SD) s tým, že on sám sa plánuje ponúknuť svoju funkciu podpredsedu strany. Ďalšie rozhodnutie bude potom v rukách snemu strany.

MARKÍZA: Víťazi volieb v Záhorskej Bystrici
Predseda vlády SR a volebný líder strany SMER-SR Peter Pellegrini počas brífingu pred povolebnou diskusiou televízie Markíza s názvom Voľby 2020 – Víťazi volieb v Záhorskej Bystrici. Bratislava, 1. marec 2020. Foto: SITA/Ľudovít Vaniher.

11:36 Igor Matovič v živom rozhovore pre Denník N povedal, že ako premiér by rád zostal bez ochranky, no nevie či je to možné. Dodal, že sa nechystá presťahovať sa z Trnavy.

11:22 Premiér Peter Pellegrini (Smer-SD) sa bojí zloženia a stability nových poslaneckých klubov, ktoré vzídu zo sobotňajších volieb. „Niektorí poslanci OĽaNO sa uvidia po prvý raz v živote,“ konštatoval pre TA3. Až v parlamente sa podľa Pellegriniho ukáže, aká stabilná bude nová vládna koalícia. „Realita ich rýchlo preplieska a sny sa rozplynú,“ vyhlásil.

11:01 Víťaz volieb Igor Matovič zatiaľ odmieta  hovoriť o prípadnom prerozdelení postov v budúcej vláde a až prvé rokovania podľa neho ukážu, ktoré strany budú do vlády OĽaNO chcieť ísť. V relácii televízie TA3 V politike však zdôraznil, že chce, aby boli vzťahy v budúcej koalícii vyrovnané, aby nikto nemal pocit krivdy a necítil sa menejcenný, zároveň však chce rešpektovať vôľu ľudí vyjadrenú vo voľbách. „Chceme spoločne ťahať tú káru. Chcem, aby všetci mali dobrý pocit z novej vlády, aj voliči Smeru,“ vyhlásil.

10:59 Predseda hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO)Igor Matovič v nedeľu začne koaličné rokovania so zástupcami strán Sme rodina, Sloboda a solidarita (SaS) a Za ľudí. Povedal to prostredníctvom telemostu v politickej relácií TV Joj Na hrane.

Matovič označil výsledky volieb za „koniec zlého sna, ktorý sme tu 12 rokov nechcene snívali“. Podľa svojich slov si ešte pred pár týždňami myslel, že hnutie OĽaNO nebude po voľbách v pozícií strany, ktorá bude tvoriť budúcu vládu. „Nakoniec rozhodol najvyšší sudca – ľudia vo voľbách, ktorý rozhodli úplne inak. Poslední budú prvými. Chcel by som poďakovať všetkým voličom bez ohľadu na to, koho volili. Hlavne, že boli voliť,“ povedal.

Líder víťaznej strany zároveň potvrdil, že je pripravený byť premiérom. Jeho cieľom bude vytvorenie koalície so stranami Sme rodiny, Sloboda a Solidarita a Za ľudí, s ktorými by v parlamente celkovo dosiahli 95 poslaneckých kresiel, čiže ústavnú väčšinu. Matovič potvrdil aj záujem hnutia OĽaNO obsadiť straníckym nominantom post ministra vnútra. Na ministerskej stoličke si vie predstaviť rovno piatich ľudí zo svojho hnutia.

MARKÍZA: Víťazi volieb v Záhorskej Bystrici
Predseda hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽANO) Igor Matovič prichádza na povolebnú diskusiu televízie Markíza s názvom Voľby 2020 – Víťazi volieb v Záhorskej Bystrici. Bratislava, 1. marec 2020. Foto: SITA/Ľudovít Vaniher.

10:51 Agentúra AP konštatuje, že víťazstvo v parlamentných voľbách získala stredopravá populistická opozícia, čím ukončila dlhoročnú vládu dominantnej, no škandálmi poznačenej ľavicovej strany. „Smer bol pri moci väčšinu uplynulých 14 rokov a výrazne víťazil v každých voľbách od roku 2006. Naposledy v roku 2016 – po tom, ako využil protiimigračnú kartu – získal 28,3 %. Stranu však poškodili politické nepokoje po vražde investigatívneho novinára a jeho snúbenice v roku 2018,“ konštatuje agentúra. Spomína, že na Slovensku sa môže vytvoriť koalícia zo strán OĽaNO, Sloboda a Solidarita (SaS), Za ľudí a Sme rodina. Zároveň ale poznamenáva, že je ťažké odhadovať, či ich partnerstvo môže pretrvať celé štyri roky.

10:42 V prípade, že vznikne črtajúca sa vládna koalícia Peter Pellegrini (Smer-SD) sa bude uchádzať o funkciu podpredsedu parlamentu.

10:23 Podľa Petra Pellegriniho (Smer-SD) ľudia vo voľbách odmietli nové tváre. Dôkazom toho je, že z nových strán je tu iba Za ľudí.

10:12 Boris Kollár (Sme rodina) v TV Markíza sa jednoznačne nevyjadril, či by išiel do vlády Igora Matoviča, ale budú sa snažiť.  Podľa neho najprv vedenie strany musí zhodnotiť aká je možná spolupráca a o podmienkach vstupu. Na základe toho sa rozhodnú.

10:06 Smer-SD odchádza po voľbách do opozície. Pre televíziu JOJ to v nedeľu ráno povedal premiér Peter Pellegrini. Myslí si, že aj keby Smer-SD vo voľbách zvíťazil, pri novom zložení parlamentu by nedokázal zostaviť vládu. Pellegrini pripustil, že Smer potrebuje zmeny, pričom on svoju politickú budúcnosť vidí v tejto strane.

8:43 Podľa českého portálu IDNES smeruje Slovensko k výraznej politickej zmene. Cituje pritom predsedu strany Za ľudí Andreja Kisku s tým, že na Slovensku sa skončila vláda zla. Český portál Novinky.cz dodáva, že na plnej čiare vyhralo protikorupčné hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) Igora Matoviča a dosiaľ najsilnejšia vládna strana Smer – sociálna demokracia Roberta Fica utrpela porážku a odchádza do opozície. Britská BBC konštatuje, že vedenia na Slovensku sa ujala protikorupčné hnutie.

8:34 Víťazné hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) bude mať v parlamente podľa neoficiálnych výsledkov a prepočtov agentúry SITA 53 poslancov. Ako vyplýva z údajov Štatistického úradu SR po započítaní 99,9 % zápisníc, druhú najúspešnejšiu stranu Smer-sociálna demokracia (Smer-SD) by v zákonodarnom zbore malo zastupovať 38 poslancov a stranu Sme rodina 17. Kotlebovci – ĽS Naše Slovensko získali na základe neoficiálnych výsledkov 17 mandátov. Liberáli z SaS obsadia v parlamente 13 kresiel a strana Za ľudí 12 .

8:29 Šéf KDHAlojz Hlina zloží funkciu v pondelok. Kresťanskí demokrati zostali pred dverami parlamentu. „Ako sa hovorí na Orave: never give up!“, rozlúčil sa s vysokou politikou Hlina

7:36 Najviac preferenčných hlasov od voličov získal v parlamentných voľbách Igor Matovič. Podľa výsledkov Štatistického úradu SR, po sčítaní hlasov takmer všetkých volebných okrskov, líder hnutia OĽaNO získal viac ako 497 tisíc hlasov. Na druhom mieste skončil súčasný premiér Peter Pellegrini, ktorý získal od voličov takmer 413 tisíc prednostných hlasov. Na treťom mieste sa umiestnil predseda strany Smer-SD Robert Fico s viac ako 243 tisíc hlasmi. Prvú päťku uzatváral predseda hnutia Sme rodina Boris Kollár (takmer 171 tisíc hlasov) a predseda strany Kotlebovci-ĽS Naše Slovensko Marian Kotleba (vyše 169 tisíc).

7:21 Viete čo má spoločné Igor Matovič s Robertom Ficom? Obaja sú kanibali. Zhltnú každého, kto im stojí v ceste. Iná vec je zatiaľ rozdielny koniec tohto príbehu.

6:50 V súvislosti so zostavením novej vlády chce predseda strany Sloboda a Solidarita (SaS)Richard Sulík počkať na kroky šéfa OĽaNOIgora Matoviča. „Karty rozdáva niekto iný, my sa prispôsobíme, my chápeme realitu,“uviedol.

5:56 Peter Pellegrini zablahoželal víťazovi volieb. Šéf Smeru-SDRobert Fico pred novinárov neprišiel.

5:14 Za slabší výsledok strany Za ľudí môže antikampaň Smeru-SD, povedal Andrej Kiska. To, že sa nespojil do väčšej koalície s Progresívnym Slovenskom a Spolu zatiaľ nevníma ako chybu.

4:31 Podpredseda Kresťanskodemokratického hnutia (KDH) Pavol Zajac nie je nadšený z toho, že ho plánuje Alojz Hlina poveriť dočasným vedením strany. Zajac to uviedol v rozhovore pre agentúru SITA. Zároveň však dodáva, že je pravdepodobné, že lídrom KDH nebude dlho. V priebehu najbližších týždňov podľa Zajaca bude zvolaný snem strany, ktorý si zvolí nového predsedu aj podpredsedov.

Nálada vo volebnej centrále KDH počas noci postupne klesala. Počiatočnú nádej vystriedalo na jej konci sklamanie. „Boli sme realisti. Vedeli sme, že to môže skončiť aj nad piatimi percentami, aj pod nimi. Už predchádzajúce skúsenosti nám ukázali, že KDH je zväčša úspešnejšie v menších okrskoch, ktoré sa sčítavajú ako prvé,“ povedal Pavol Zajac. Zároveň uviedol, že výsledok ho neprekvapil, no bol by radšej, keby bol opačný.

Čoskoro bývalý predseda strany Alojz Hlina pre agentúru SITA uviedol, že KDH bude musieť do budúcnosti zanalyzovať príčiny volebného neúspechu. Zároveň sa však neobáva, žeby KDH nemohlo byť úspešné aj bez neho. „Máme potenciál aj dobrú personálnu výbavu. Zároveň si myslím, že ešte príde čas, kedy bude dopyt po stranách, akou je KDH,“ uzavrel Hlina.

VOĽBY: Volebná noc v centrále strany KDH
Atmosféra volebnej noci v centrále strany KDH po ukončení volieb do Národnej rady SR 2020. Bratislava, 1. marec 2020. Foto: SITA/Alexandra Čunderlíková.

4:14 Volebná noc v centrále koalície strán Progresívne Slovensko/Spolu – občianska demokracia (PS/Spolu) je na konci. Priestory v Starej tržnici totiž majú prenajaté len do 4:00. Obaja lídri koalície Michal Truban (PS) a Miroslav Beblavý (Spolu) sa poďakovali všetkým za podporu a vyzvali, že je potrebné počkať na konečné výsledky.

Situácia sa však pre koalíciu nevyvíja dobre, pretože po 85,3 percenta sčítaných volebných okrskov sa pohybujú na úrovni 6,3 percenta. Na vstup do parlamentu pritom musia prekročiť sedem percent.

„Uvidíme, ako to dopadne. Nech to dopadne akokoľvek, nekončíme,“ vyhlásil Truban. Beblavý doplnil, že ešte treba počkať, kým sa to celé sčíta a podľa toho sa v koalícii zariadia. „Som hrdý na spoluprácu s každým z vás, ktorého som stretol,“ dodal mierne rezignovane Beblavý.

4:11 Prvú trojicu najúspešnejších strán tvorí po sčítaní takmer 90 % okrskov hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO), Smer-sociálna demokracia (Smer-SD) a Sme rodina. Ako ďalej vyplýva z údajov zverejnených Štatistickým úradom SR, OĽaNO by získalo 24,93 %, Smer-SD 18,62 % a Sme rodina 8,32 %. Štvrté miesto patrí hnutiu Kotlebovci-Ľudová strana Naše Slovensko (ĽSNS) s 8,18 %. Do parlamentu by sa ešte dostali strany SaS s 5,83 % a Za ľudí s 5,53 %. Hranicu zvoliteľnosti nepokorili koalícia PS-Spolu ani KDH.

4:08 Volebný líder a predseda Kresťanskodemokratického hnutia (KDH) Alojz Hlina priznal, že sa jeho hnutie v týchto parlamentných voľbách zrejme nedostane do parlamentu. V prípade že KDH nedosiahne päťpercentnú voličskú podporu, Hlina približne o pol štvrtej nadránom oznámil, že sa v pondelok vzdá svojej funkcie a vedením strany poverí súčasného podpredsedu Pavla Zajaca.

„Chcem sa všetkým poďakovať. Tieto štyri roky boli pre mňa jazdou. Asi sme urobili chyby, aj ja som urobil chyby. Všetko to beriem na seba. Vyzerá, že KDH bude musieť ešte zapracovať. Čas pre KDH príde a ja verím, že mu ostanete verní. Ak neuspejeme a treba pripustiť, že neuspejeme. Sľúbil som účasť v povolebnom štúdiu, ale ja sa tam pôjdem rozlúčiť a v pondelok sa vzdám funkcie,“ povedal vo svojom prejave Alojz Hlina.

Ak by sa kresťanským demokratom podarilo dostať do parlamentu, na čele hnutia ostane. Hlina pripustil, že teoretická šanca prípadného volebného úspechu ešte existuje, ale nepovažuje ju za reálnu.

4:02 Lídra hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) Igora Matoviča zatiaľ mrzia priebežné výsledky koalície strán Progresívne Slovensko a Spolu-občianska demokracia a tiež Kresťanskodemokratického hnutia (KDH). S definitívnym hodnotením chce počkať až do úplného záveru. Uviedol to v rozhovore pre agentúru SITA, kde sa okrem iného vyjadril aj k možnej spolupráci jeho hnutia so stranou Smer-SD. Podľa jeho slov ide o nepredstaviteľnú možnosť.

„Mrzí ma to. Držím im palce do poslednej chvíle. Aj si myslím, že na konci sú tie veľké okrsky a nakoniec sa pretlačia cez tú sedempercentnú hranicu. Uvidíme,“ uviedol Matovič zhodne na otázky čo hovorí na aktuálny stav percent PS/Spolu a KDH. Ešte stále súčasný premiér Peter Pellegrini (Smer-SD) spomenul v rozhovoroch aj akúsi možnosť koalície zmierenia, teda aj spoluprácu s Matovičom. Líder hnutia OĽaNO hovorí o sci-fi.

3:53 Hnutie OĽaNO si neohrozene drží v parlamentných voľbách prvú pozíciu aj po sčítaní takmer 80 % okrskov. Ako vyplýva z neoficiálnych údajov Štatistického úradu SR, hnutie zatiaľ získalo 24,84 % hlasov. Na druhom mieste naďalej figuruje strana Smer-SD so ziskom 18,82 %. Prvú trojku uzatvára hnutie Sme rodina, ktoré doposiaľ získalo 8,37 % voličských hlasov. Do parlamentu by sa ešte dostala strana Kotlebovci – ĽS Naše Slovensko so ziskom 8,32 %, SaS so ziskom 5,61 % a strana Za ľudí s 5,39 % voličských hlasov. Pred bránami parlamentu je naďalej koalícia PS/Spolu, ktorá získala po sčítaní takmer 80 % okrskov 6,22 % hlasov.

Michal Truban, VOĽBY: Volebná noc v centrále koalície PS/SPOLU
Predseda PS Michal Truban (uprostred) a jeho priateľka Adela Zábražná (vpravo) počas volebnej noci v centrále koalície PS/SPOLU po ukončení volieb do Národnej rady SR 2020. Bratislava, 1. marec 2020. Foto: SITA/Branislav Bibel

3:41 Predseda strany Most-Híd Béla Bugár potvrdil, že skončí na tomto poste, no v strane naďalej zostáva. Veľa voličov aj na juhu Slovenska podľa neho volilo OĽaNO.

3:27 Je to smutný pohľad, komentoval priebežné výsledky volieb jeden z kandidátov Dobrej voľby Michal Sýkora. Z výsledkov je sklamaný, lebo strana podľa neho urobila dosť za pomerne krátky čas. Spoločnosť sa vo volebnej centrále strany rozpúšťa, v kaviarni na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave zostalo už len niekoľko ľudí. Domov už išiel aj líder strany Dobrá voľba Tomáš Drucker. Po sčítaní 77% volebných okrskov má strana 3,1%.

„Snažili sme sa osloviť ľudí systémovými zmenami. To, čo môže ľuďom pomôcť v regiónoch, pretože je to aj o regionálnej politike a o vyrovnávaní regionálnych rozdielov,“ komentoval výsledky Sýkora. Dodal, že vo voľbách si nikto nemôže byť istý výsledkom. „Urobili sme, čo bolo v našich silách. Voliči rozhodli podľa svojho presvedčenia a musíme to rešpektovať. Život ide ďalej a my musíme presadzovať naše zámery normálnym spôsobom, nie cez politickú sféru,“ uzavrel.

2:54 Lídrom volieb je po spočítaní takmer dvoch tretín okrskov hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) s 24,32 %. Ako ďalej vyplýva z údajov zverejnených Štatistickým úradom SR, na druhom a treťom mieste stále zotrvávajú Smer-sociálna demokracia (Smer-SD) s 19,41 % a hnutie Kotlebovci-Ľudová strana Naše Slovensko (ĽSNS) s 8,56 %. Do parlamentu by sa ešte dostali strany Sme rodina s 8,49 % a po nej strany SaS s 5,28 % a Za ľudí s 5,19 %.

2:38 Volebný výsledok Kresťanskodemokratického (KDH) hnutia bude veľmi tesný a doterajšie sčítanie takmer polovice volebných okrskov vzbudzuje obavy. V rozhovore pre agentúru SITA to uviedol podpredseda KDH Milan Majerský. Podľa neho je možné očakávať, že voliči vo väčších mestách Slovenska odovzdali svoj hlas skôr koalícií Progresívne Slovensko/Spolu-občianska demokracia alebo strane Za ľudí. Majerský očakáva tesný volebný výsledok, na ktorý bude hnutie čakať do posledného momentu.

„Celý čas som v obavách a mám malú dušičku. Iba dúfam, že vo väčších mestách máme svojich skalných, ktorí nám dali hlas. Ak dosiahneme víťazstvo, bude to tesné víťazstvo,“ povedal Majerský. Hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) podľa neho „zvalcovalo“ voľby, k čomu im zagratuloval. „Chcem zablahoželať hnutiu OĽaNO, pretože to vyzerá, že dosiahnu historicky najúspešnejší výsledok a budú zostavovať vládu,“ dodal Majerský.

Atmosféra na centrále KDH je napätá. Obavy už vyjadrujú viacerí členovia hnutia vrátane predsedu Alojza Hlinu či europoslanca Ivana Štefanca.

VOĽBY: Volebná noc v centrále strany KDH
Predseda strany KDH Alojz Hlina počas volebnej noci v centrále strany KDH po ukončení volieb do Národnej rady SR 2020. Bratislava, 1. marec 2020. Foto: SITA/Alexandra Čunderlíková.

2:23 Prezidentka Zuzanou Čaputová sa stretne s Igorom Matovičom (OĽaNO) začiatkom budúceho týždňa. Agentúru SITA o tom informoval hovorca hlavy štátu Martin Strižinec. Zároveň dodal, že prezidentka sa teší vysokej účasti vo voľbách. „Pani prezidentka oceňuje vysokú účasť vo voľbách. Telefonovala s Igorom Matovičom a zagratulovala mu k úspechu vo voľbách. Je pripravená na politické rokovania začiatkom budúceho týždňa,“ vyjadril sa Strižinec.

2:16 Štatistický úrad už spočítal viac ako polovicu okrskov, do parlamentu by sa dostalo šesť strán. Priebežným víťazom je pritom hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) s 24,13 %. Ako ďalej vyplýva z údajov zverejnených Štatistickým úradom SR, ďalej nasledujú Smer-sociálna demokracia (Smer-SD) s 19,78 % a hnutie Kotlebovci-Ľudová strana Naše Slovensko (ĽSNS) s 8,62 %. Na štvrté miesto sa dostala strana Sme rodina s 8,57 % a po nej strana Za ľudí s 5,09 % a SaS s 5,03 %.

1:53 Viac ako tretina okrskov je už spočítaná, stále pritom vedie hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) s 23,71 %. Ako ďalej vyplýva z priebežných údajov zverejnených Štatistickým úradom SR, na druhom mieste skončila strana Smer-sociálna demokracia (Smer-SD) s 20,6 % a na tretej priečke hnutie Kotlebovci-Ľudová strana Naše Slovensko (ĽSNS) s 8,86 %. Do parlamentu by sa ešte dostali strany Sme rodina s 8,72 % a Kresťanskodemokratické hnutie (KDH) s 5,03 %.

VOĽBY: Volebná noc v centrále strany O¼aNO
Atmosféra volebnej noci v centrále strany O¼aNO po ukončení volieb do Národnej rady SR 2020. Trnava, 1. marec 2020. Foto: SITA/Jakub Julény.

1:31 Najviac preferenčných hlasov po sčítaní zhruba pätiny volebných okrskov má Peter Pellegrini zo strany Smer-sociálna demokracia (Smer-SD). Ako vyplýva z neoficiálnych údajov Štatistického úradu SR, súčasný premiér získal viac ako 51 tisíc prednostných hlasov. Na druhom mieste je zatiaľ líder hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) Igor Matovič s necelými 48 tisíc hlasmi. Prvú trojku uzatvára predseda Smeru-SD Robert Fico s takmer 29 tisíc hlasmi. Do prvej päťky sa ešte dostal Marian Kotleba zo strany Kotlebovci-Ľudová strana Naše Slovensko (21 tisíc hlasov) a Richard Raši zo Smeru-SD (20 tisíc hlasov).

1:20 Zahraničné médiá po zverejnení exit pollov zo sobotných parlamentných volieb zdôrazňujú, že Slovensko čaká po víťazstve „protikorupčného hnutia“Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) zmena. BBC spomína vraždu Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej, ktorá vyvolala na Slovensku hnev.

Agentúra AP pripomína škandály, ktoré stoja za neúspechom vládnej strany Smer-sociálna demokracia a zdôrazňuje, že jeho súčasní koaliční partneri by sa podľa exit pollov nedostali do parlamentu. Agentúra AFP označuje víťazstvo OĽaNO, ktoré nazýva protikorupčným hnutím, za senzačné.

Rovnako spomína, že voľbám podľa exit pollov dominoval hnev verejnosti po vražde novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej v roku 2018.

00:56 “Pelle do basy!” takýmto výkrikom neznámeho muža sa začal prvý povolebný briefing Smeru-SD. Pred kamery sa postavil premiér Peter Pellegrini, šéf strany Robert Fico chýbal. “Výsledky prijmeme s pokorou a rešpektom, ale nie som spokojný,” povedal premiér. Oficiálna tlačová beseda za účasti Roberta Fica bude v nedeľu.

00:50 Po spočítaní viac ako 15 % okrskov by hnutie OĽaNO v parlamente získalo 50 kresiel. Ako vyplýva z priebežných údajov zverejnených Štatistickým úradom SR a prepočtov agentúry SITA, druhý najvyšší počet poslancov by mala strana Smer-sociálna demokracia (Smer-SD), a to 48 a tretí hnutie Kotlebovci-Ľudová strana Naše Slovensko (ĽSNS) 21. Stranu Sme rodina by v zákonodarnom zbore zastupovalo 20 poslancov a stranu Kresťanskodemokratické hnutie (KDH) 11.

00:47 Šéf kandidátky strany Smer-SD Peter Pellegrini v prípade, že sa potvrdia výsledky s exit pollu ponúkne funkciu podpredsedu strany na nasledujúcom sneme strany. „Za niektoré veci sme dostali vyúčtovanie,“ uviedol Pellegrini na tlačovej besede. Podľa neho bola to najťažšia kampaň pre Smer-SD.

00:43 „V Smere bez personálnej reflexie nemožno očakávať svetlejšie zajtrajšky,“ uviedol o budúcnosti Smeru-SD politológ Martin Slosiarik v TV Markíza.

VOĽBY: Volebná noc v centrále strany Smer­ SD
Atmosféra v centrále strany Smer – sociálna demokracia po ukončení volieb do Národnej rady SR 2020. Bratislava, 1. marec 2020. Foto: SITA/Jana Birošová

00:36  Za výrazným úspechom hnutia OĽaNO je možné vidieť sklamanie voličov z pôsobenia vládnej strany Smer-SD z ich káuz a z toho, ako jednotliví členovia Smeru-SD vystupovali v predvolebných diskusiách. Pre agentúru SITA takto zhodnotila výsledky exit pollu pre televíziu Markíza politologička z Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach Renáta Dulinová Bzdilová.

00:23 Matovič nebude dobrý premiér,“ povedal vo volebnom štúdiu RTVS politológ Miroslav Řádek. Je konfliktný, čelil rozpadom vlastného poslaneckého klubu, jeho spolupracovníci s ním mali často konflikty, povedal Řádek. „Súhlasím, jeho povaha má veľa polôh, ktoré často mení a navyše nezvláda emócie,“ dodal Jozef Lenč.

00:11 „Vy sa musíte správať tak, aby sme my všetci mali pocit, že sme zvíťazili“, povedal Milan Kňažko v gratulácii Igorovi Matovičovi. „OĽANO je pokračovateľom Novembra 89 a VPN, ale aj veľkých zmien, ktoré urobila SDK v roku 1998“ dodal Ján Budaj.

23:57 Igor Matovič chce získať ústavnú väčšinu v Národnej rade SR. Uviedol to na tlačovej konferencii, kde nevylúčil spoluprácu s hnutím Sme rodina Borisa Kollára, aj napriek viacerým názorovým odlišnostiam. Podľa Matoviča sú totiž potrebné aj ústavné zmeny, napríklad v otázke preukazovania pôvodu majetku verejných funkcionárov či iných oblastiach.

„Chceme získať ústavnú väčšinu. Na Slovensku je potrebné urobiť zmeny, ktoré prinesú ľuďom novú nádej na spravodlivosť pre každého,“ povedal Matovič. Jeho kolega Jaroslav Naď, ktorý kandiduje s číslom dva, uviedol, že ústavné zmeny by mohli byť zavedené napríklad v oblasti preukazovania pôvodu majetku verejných funkcionárov. „V súčasnosti je ten zákon bezzubý. Je potrebné to vylepšiť a určite je otázka ústavnej väčšiny legitímna,“ uviedol Naď.

VOĽBY: Volebná noc v centrále strany OĽaNO
Líder hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti Igor Matovič počas volebnej noci v rámci parlamentných volieb. Trnava, 29. februára 2020. Foto: SITA/AP: Petr David Josek

23:51 Líder strany Dobrá voľba Tomáš Drucker verí v lepšie výsledky, ako sa ukázali v exit polle. Podľa zverejnených výsledkov by sa totiž strana do parlamentu nedostala. „Nemôžeme byť, samozrejme, spokojní, ak by to bolo tak, ako sa ukazuje,“ uviedol. Akreditovaní novinári v centrále Dobrej voľby sa zhodli na tom, že na Druckerovi očividne vidieť sklamanie. V kaviarni na Hviezdoslavovom námestí panuje ponurá atmosféra, debaty utíchli.

„Slovensko rozhodlo, to je definitívne. Je vidieť, že to zmena bude. V očakávaniach vidieť, že to má jasného víťaza. Úplne zásadne veľkého,“ dodal predseda strany. Ako Drucker pripomenul, Dobrá voľba je strana, ktorá to neplánovala na jedny voľby a určite chcú pokračovať.

23:45 „Z rozčúlenia a zloby sa dá žiť, ale krátko, potom prídu na radu riešenia pre ľudí,“ reagoval na exitpoly šéf SNS Andrej Danko, ktorý opäť pripomenul, čo SNS za uplynulé obdobie urobila.

23:42 Predseda Mosta-Híd Béla Bugár zatiaľ nechcel reagovať na výsledok exit pollu agentúry Focus vykonaný pre TV Markíza. Podľa neho by strana v dnešných parlamentných voľbách získala 2 percentá voličských preferencií. K výsledku svojej strany vo voľbách sa chce Bugár vyjadriť až po tom, keď budú známe oficiálne výsledky. Predstavitelia a kandidáti Mostu-Híd v jej volebnom štábe v centrále strany v Bratislave prijali informácie o výsledku exit pollu zdržanlivo. Bugár okomentoval výsledok hnutia Obyčajní ľudia a nezávisle osobnosti, ktorý v exit polle získali takmer 26 percent hlasov voličov. „Povedal som, že prvý určite bude Matovič. Bude mať obrovskú zodpovednosť zložiť stabilnú vládu, zodpovednú vládu a splniť to, čo sľúbil,“ povedal „Bugár. My sme to, čo sme sľúbili, splnili,“ dodal predseda Mosta-Híd.

Béla Bugár
Predseda strany Most-Híd Béla Bugár (upostred) počas volebnej noci v centrále strany Most-Híd po ukončení volieb do Národnej rady SR 2020. Bratislava, 29. február 2020. Foto: SITA/Martin Medňanský

23:40 Ábel Ravasz hodnotí výsledky exitpolov pre Most-Híd veľmi negatívne. Bývalú vládnu stranu mierne predbehlo aj nedávno založené MKS.

23:36 Richard Sulik si s komentármi volebného výsledku ešte počká. „Ak bude Igor Matovič zostavovať vládu, budeme mu plne nápomocní,“ povedal šéf SaS.

23:32 Ešte chvíľu vydržme, aby sme si mohli buchnúť šampanské, reagoval ne exitpoly televízií šéf strany Za ľudí a exprezident Andrej Kiska. Za najlepšiu správu považujem, nízky zisk pre extrémistov.

23:29 Predseda Smeru-sociálnej demokracie (Smer-SD) Robert Fico prišiel do centrály strany v Bratislave inkognito. Čakajúcim novinárom pred hlavným vchodom sa vyhol a rýchlo prešiel cez miestnosť pre tlačové konferencie. Šéf Smeru len pozdravil a zmizol za dverami. Odmietol čokoľvek povedať.

S úsmevom na tvári prešiel medzi zástupcov médií poslanec Ľuboš Blaha. „Česť vašej práci,“ povedal, keď vstupoval do budovy strany. Podpredseda Smeru-SD a minister hospodárstva Peter Žiga pri príchode uviedol, že prichádza s veľkými očakávaniami. Na výsledky volieb už v centrále čakajú bývalý podpredseda parlamentu Martin Glváč aj poslanec Dušan Muňko.

Zatiaľ to vyzerá tak, že pred budovou strany je viac čakajúcich novinárov, ako hostí v centrále Smeru-SD.

23:25“Všetko bude závisieť od Igora“ (Matoviča), povedali lídri PS/Spolu Michal Truban a Miroslav Beblavý v spoločnej reakcii na exit polly, ktoré túto koalíciu umiestňujú na tretie miesto zo ziskom medzi 8-9 percentami. Hoci očakávali dvojciferné číslo, s výsledkom sú zatiaľ spokojní.

23:21 Ak Kresťanskodemokratické hnutie neprejde do parlamentu jeho predseda Alojz Hlina opustí vedenie strany a vráti sa do podnikania. Uviedol to pre Televíziu Markíza.

23:18 Výsledok parlamentných volieb pravdepodobný víťaz Igor Matovič v prvom vyhlásení po zverejnení výsledkov exit poll porovnal so Slovenským národným poslaním. Demokratické strany podľa neho zvíťazili podobne ako v roku 1989 keď padol komunizmus a v roku 1998 prehral Vladimír Mečiar.

VOĽBY: Volebná noc v centrále strany O¼aNO
Líder hnutia OĽaNo Igor Matovič počas volebnej noci v centrále strany OĽaNO po ukončení volieb do Národnej rady SR 2020. Trnava, 29. február 2020. Foto: SITA/Jakub Julény

23:14 Nálada v centrále Slovenskej národnej strany (SNS) v Bratislave je zatiaľ pokojná a pokorná. Do centrály prišli už všetci ministri a prichádzajú aj podpredsedovia. V centrále zatiaľ chýba predseda strany Andrej Danko, ktorý by sa však počas volebnej noci mal v centrále objaviť. Strana si ešte pred zverejnením prvých exit pollov neúspech nepripúšťala.

„Čakáme na prvé exit polly a výsledky. SNS urobila pre Slovákov a Slovensko veľa, preto dúfame v dobrý volebný výsledok. V centrále máme skoro všetkých podpredsedov a už aj všetkých ministrov. Všetci, ktorí sme z Bratislavy, sme tu. Predseda strany Andrej Danko sa určite dostaví, no zatiaľ tu nie je,“ uviedla podpredsedníčka strany Gabriela Matečná.

V strane sú pred zverejnením prvých exit pollov pozitívne naladení. „Som realista. SNS urobila toho dosť veľa, aby sa nemusela báť o výsledok. Možno nie všetky naše kroky boli dobre odmedializované. Naša mediálna komunikácia bude mať svoje výsledky, no napríklad kvôli médiám si ľudia možno zle odkomunikovali udalosti, ktoré otriasli slovenskou spoločnosťou. S týmito udalosťami SNS nemala nič spoločné, no médiá nás možno príliš v tomto smere spojili s vládnucimi stranami. Neúspech si nepripúšťam,“ povedal v centrále SNS podpredseda strany Anton Hrnko.

23:07 Do parlamentu by sa malo dostať 8 strán. Podľa výsledkov exit poll Televízie Markíza voľby by malo vyhrať OĽaNO s 25,8 percenta, Smer-SD je na druhom mieste 14,9, a na treťom je koalícia PS/Spolu so ziskom 9,7. Nasleduje prekvapivo SaS  , ktorá by mala získať 8,3 percenta  nasleduje Za ľudí  so ziskom 7,8 a Sme Rodine, ktorá získala 7,5 percent hlasov.

Do parlamentu by sa mali dostať aj s prekvapujúcim výsledkom ĽSNS 6,5 percenta a KDH, ktorá získala 5,1 percenta hlasov.  Do parlamentu by sa nedostali MKS-MKO s 3,8 percenta, Dobrá voľba, ktorá by mala získať 2,8 a SNS s 2,4 percenta. Most-Híd by mal získať 2 percenta a Vlast 1,9.

Podľa výsledkov exit poll TV Markíza by v novom parlamente OĽaNO malo 45 miest, Smer-SD 26 a PS/SPolu 17. Nasledujú SaS s 15 mandátmi, Za ľudí so 14, Sme Rodina 13, ĽSNS 11 a KDH 9 poslaneckých mandátov

23:03 Víťazom volieb by podľa exit pollu agentúry Median SK pre verejnoprávnu RTVS bolo hnutie OĽaNO so ziskom 25,3 percenta hlasov. Druhou najúspešnejšou stranou by bol Smer-SD s 13,9 percentami a za nimi PS/Spolu a ĽSNS zhodne po 8,8 percenta. Päticu najúspešnejších uzatvára Sme rodina so 7,5 percentami. Do parlamentu by sa ešte dostali strana SaS s 6,4 percentami, Za ľudí s 5,6 percentami a KDH s 5 percentami.

22:49 Predseda strany Dobrá voľba Tomáš Drucker verí v dobrý výsledok. Do volebnej centrály v kaviarni na bratislavskom Hviezdoslavovom námestí prišiel pred pol deviatou, následne sa privítal s hosťami.

„Snažili sme sa. Ja viem, že od septembra nebolo veľa času, ale myslím si, že sme mali dobrú, férovú, korektnú a myslím, že aj peknú kampaň,“ uviedol na krátkom brífingu pre novinárov. Strana na túto noc pozvala okrem novinárov všetkých 150 kandidátov a 30 hostí. V kaviarni sú zatiaľ desiatky ľudí, vládne príjemná atmosféra.

Ako dodal predseda Dobrej voľby, strana chce dosiahnuť viac ako päť percent, nechce však predbiehať, pretože si je vedomý zverejnených prieskumov. „Keď sa opýtate kohokoľvek tu, tak nikto nepochybuje, že to cez päť bude, ale ja musím byť v tom v očakávaní, ja tomu verím,“ konštatoval. Jeho deň prebiehal veľmi podobne ako ktorýkoľvek iný. Po tom, ako odvolil, bol vonku a robil tatarák, na ktorý pozval aj novinárov.

Krátko po deviatej Drucker všetkým hosťom poďakoval za odvedenú prácu. Prítomných povzbudil, že Dobrá voľba nie je projektom pre jedny voľby. Verí, že môžu na Slovensko priniesť slušnosť a profesionalitu.

„Každý je napätý, spätné odozvy však boli veľmi pozitívne. Všetci sme sa do toho vložili, chceli sme urobiť, čo sa dá. Verím, že to vyjde,“ konštatoval Michal Sýkora. Otázkou podľa neho je, čo urobí vo voľbách veľká účasť. Ako uviedla Anna Ghannamová, strana očakáva ten najpozitívnejší výsledok. „Osobne mám z toho veľmi dobrý pocit, urobila som úplne všetko, čo bolo v mojich silách,“ uzavrela.

22:44 Podpredseda Kresťanskodemokratického hnutia (KDH) Pavol Zajac verí, že po vyhlásení výsledkov vypukne na volebnej centrále strany oslava. Povedal to po svojom príchode do volebnej centrály krátko pred desiatou hodinou večer.

Zajac verí, že KDH sa po štyroch rokoch opäť vráti do parlamentu. „Očakávame volebný výsledok nad päť percent. V kampani sme urobili možno dvakrát toľko ako pred štyrmi rokmi. Mali sme dobre rozdelenú kandidačnú listinu. Dnes rozhodne volič, či tú päťpercentnú hranicu prekročíme,“ povedal podpredseda KDH.

22:39 V Košiciach sa predpokladá vyššia volebná účasť ako v minulých parlamentných voľbách, kedy účasť dosiahla viac ako 56 percent. Agentúre SITA to potvrdili viacerí členovia okrskových komisií v mestských častiach KVP, Ťahanovce, Sever a Luník IX.

„Priebeh volebného dňa bol pokojný, kľudný, bez nejakých väčších závad a problémov. Predbežne odhady hovoria o vysokej účasti a podľa odhadov členov okrskových komisií to vyzerá na účasť okolo 60 percent,“ uviedol pre agentúru SITA šéf okresnej volebnej komisie v Košiciach Vojtech Vank.

Okrem roztržky vo volebnej miestnosti, keď muž pod vplyvom alkoholu odmietol podpísať prevzatie volebných lístkov a následne napadol predsedu a člena komisie, o čom informovala polícia, neevidujú v okrskoch žiadne problémy, alebo narušenie priebehu volieb.

22:32 Atmosféra pred centrálou strany Smer-SD.

22:28 Priaznivci hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) si musia pri vstupe do volebného štábu v hale v Trnave nechať odmerať telesnú teplotu. Hnutie to zdôvodňuje koronavírusom. Do športovej haly má prísť približne dvetisíc ľudí spomedzi verejnosti.

VOĽBY: Volebná noc v centrále strany O¼aNO
Atmosféra volebnej noci v centrále strany OĽaNO v rámci volieb do Národnej rady SR 2020. Trnava, 29. február 2020. Foto: SITA/Jakub Julény.

22:20 Exprezident Andrej Kiska prišiel do volebnej centrály strany Za ľudí dobre naladený. Kiskova strana volebnú noc trávi na nábreží Dunaja v bratislavskom hoteli Devín. Exprezident sa tiež vyjadril, že dúfa v zostavenie vlády demokratickou opozíciou.

VO+LBY: Volebná noc v centrále strany Za ľudí
Predseda strany Za ľudí Andrej Kiska prichádza do volebnej centrály strany Za ľudí v rámci volieb do Národnej rady SR 2020. Bratislava, 29. február 2020. Foto: SITA/Ľudovít Vaniher.

22:09 Do parlamentu by sa malo dostať osem strán. Vzhľadom na moratórium do 23:00 Televízia Markíza o 22:00 odvysielala výsledky exit pollu, ale iba percentá bez menovania strán. Podľa nich víťazná strana získala 25,8 percenta, na druhom mieste 14,9 percenta, na treťom mieste 9,7 percenta. Nasledujú strany so ziskom 8,3 percenta na štvrtom mieste , na piatom 7,8 percenta a na šiestom 7,5 percenta hlasov. Do parlamentu by sa dostali ešte dve strany so ziskom 6,5 percenta a 5,1 percenta hlasov.

22:00 Takmer všetky volebné miestnosti sa zatvorili, niekde sa však hlasuje dlhšie.

21:50 Do svojej straníckej centrály v Liberálnom dome prišiel už aj predseda Sloboda a Solidarita (SaS) Richard Sulík.

21:40 Hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) avizuje plnú športovú halu v Trnave. Do volebného štábu k Igorovi Matovičovi sa akreditovalo takmer 70 novinárskych štábov z celého sveta. Športová hala má kapacitu približne 2 500 miest. Cez sociálnu sieť sa k OĽaNO na volebnú noc zaregistrovalo približne 2 000 ľudí z radov verejnosti. Zvyšok tvoria novinári, podporovatelia strany či samotní kandidáti.

Športovú halu musia ešte prestavať, pred volebným štábom sa tu totiž hral florbalový zápas. Okrem domácich novinárov či kolegov z Českej republiky sú v Trnave aj štáby z New Yorku Times alebo BBC. OĽaNO v posledných prieskumoch verejnej mienky pred moratóriom pravidelne rástlo.

VOĽBY: Volebná noc v centrále strany O¼aNO
Atmosféra v Mestskej športovej hale v Trnave počas volebnej noci v centrále strany OĽaNO v rámci volieb do Národnej rady SR 2020. Trnava, 29. február 2020. Foto: SITA/Jakub Julény.

21:33 Voľby v bratislavskej mestskej časti Karlova Ves poznačil predpoludním drobný incident. Ako agentúru SITA informoval hovorca Karlovej Vsi Branislav Heldes, incident spôsobil človek bez domova v podnapitom stave, ktorý sa dožadoval možnosti hlasovať v okrsku číslo 30 v Základnej škole Alexandra Dubčeka na Majerníkovej 62.

„Podľa rozdelenia okrskov je však pre ľudí bez trvalého pobytu určený pre hlasovanie karloveský okrsok číslo 2 v Spojenej škole sv. Františka z Assisi na Karloveskej 32. Volič toto odporučenie nerešpektoval a volebnej okrskovej komisii v afekte roztrhal dôležitý dokument – osobitnú listinu voličov bez trvalého pobytu. Incident nespôsobil prerušenie volieb, komisia si v priebehu niekoľkých minút zaobstarala nový zoznam,“ konštatoval Heldes.

21:11 Viaceré volebné okrsky v Trnave už prekonali voličskú účasť spred štyroch rokov. Vo volebnom okrsku číslo 32 v ZŠ na Námestí Slovenského učeného tovarišstva už pred 20:00 odvolilo 63 percent z 906 voličov zapísaných v zozname. V roku 2016 prišlo k volebným urnám v Trnave 62,1 percent z oprávnených voličov.

Vyššiu voličskú účasť hlásili aj z okrskov, ktoré sú umiestnené v Základnej škole na Gorkého ulici, v ZUŠ na Mozartovej ulici a ďalších. „Veľmi pekná“ účasť voličov je podľa starostu Antona Chrvalu aj vo všetkých troch okrskoch v Smoleniciach v okrese Trnava.

Parlamentné voľby 2020 na Slovensku
Foto: SITA/AP.

20:32 V štyroch volebných okrskoch v najväčšej základnej škole v Banskej Bystrici na Spojovej ulici na sídlisku Fončorda je priemerná volebná účasť do 20. hodiny 69 percent.

Z 3 754 zapísaných voličov v nich odvolilo už viac ako 2 500 voličov a s voličskými preukazmi sem prišlo 115 občanov. Ako pre agentúru SITA potvrdili predsedovia týchto okrskových volebných komisií, z tohto počtu volilo poštou zo zahraničia spolu 82 občanov. Z celkového počtu zapísaných voličov v týchto okrskoch vydali aj približne 150 hlasovacích preukazov.

Vysokú účasť potvrdila pre agentúru SITA aj zapisovateľka banskobystrickej okresnej volebnej komisie Dagmar Albertová. „Účasť bude určite nad 60 percent, lebo máme také obce, ktoré si žiadali aj viac hlasovacích lístkov,“ uviedla zapisovateľka s tým, že niektoré obce už majú ich počet na hrane a žiadajú o ich navýšenie. Veľkú účasť majú podľa nej Donovaly, ale napríklad aj obec Staré Hory.

„Voľby sú doteraz v Banskobystrickom kraji z hľadiska nejakých narušení ich priebehu pokojné,“ konštatovala pre agentúru SITA hovorkyňa Krajského riaditeľstva Policajného zboru SR v Banskej Bystrici Mária Faltániová. Na ich priebeh dohliada v kraji viac ako 900 policajtov všetkých zložiek, ktorí hliadkujú v každom meste, aj obci.

20:12 Predseda štátnej volebnej komisie Eduard Bárány doplnil, že viac ako 99 % volebných miestností sa má uzavrieť o 22:00, pričom následne je možné spočítavať odovzdané hlasy. Informácie o predbežných výsledkoch budú však môcť byť zverejňované až po 23:00. „Sčítavanie hlasov môže vo všetkých, okrem tých piatich volebných miestností, začať o 22.00,“ povedal Bárány.

Pokiaľ ide o prítomnosť mien mŕtvych osôb na zoznamoch voličov v bratislavskej Petržalke ide podľa Bárányho o zodpovednosť mestskej časti, ktorá má mať k dispozícii všetky potrebné podklady. „V tejto chvíli nechcem veštiť, aké sú dôvody tejto nepríjemnosti,“ povedal s tým, že prítomnosť takýchto mien nemôže nijakým spôsobom ovplyvniť výsledok volieb. „Jediné, čo môžu ovplyvniť. je percento účasti,“ dodal Bárány.

VOĽBY: Centrála štátnej volebnej komisie
Predseda štátnej volebnej komisie Eduard Bárány počas tlačovej besedy v Centrále štátnej volebnej komisie v rámci volieb do Národnej rady SR 2020. Bratislava, 29. február 2020. Foto: SITA/Martin Medňanský.

20:00 V dvoch obciach Prešovského okresu Dulovej Vsi a Rokycanoch sa dnes okrem parlamentných volieb konajú aj miestne referendá. V oboch obciach sa rozhoduje o ďalšom osude starostov, ktorí čelia návrhom na ich odvolanie. Referendum si vyžiadali obyvatelia obcí v petícii. Aby boli referendá platné, musí sa na nich zúčastniť minimálne 50 percent oprávnených voličov zapísaných vo voličských zoznamoch ku dňu konania hlasovania.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

19:26 V podtatranskej obci Hranovnica v okrese Poprad, kde polovicu obyvateľov predstavujú Rómovia, zaznamenali enormne vysoký záujem o voľby. Vo veľkom počte prichádzajú na miestny obecný úrad voliť obe skupiny obyvateľstva, Rómovia aj Nerómovia.

Z 2 103 oprávnených voličov tam do 17:00 prišlo odvoliť približne 650 z nich. „Šiesti boli odvoliť na voličský preukaz, k ôsmim bolo potrebné ísť s urnou, ide o starších ľudí po osemdesiatke, ktorí by mali problém vyjsť k nám po schodoch. Jedenásť hlasovacích lístkov prišlo aj poštou, a to z Českej republiky, Ameriky a Švédska,“ povedala pre agentúru SITA podpredsedníčka okrskovej komisie č. 1 Eva Rothová.

Zatiaľ viac ako tridsaťpercentná účasť je v obci s tritisíc obyvateľmi veľkým úspechom. „Na to, že to nie sú komunálne voľby, je toto číslo veľmi vysoké,“ zhodnotila Rothová s tým, že ďalší nápor očakávajú v dvoch volebných miestnostiach ešte okolo 19:00 až 21:00. Ako dodala, voliť prišlo aj veľa mladých. Podľa jej slov majú voľby zatiaľ hladký priebeh.

19:00 S výnimkou predpoludňajšieho fyzického incidentu, pri ktorom jeden z voličov napadol predsedu okrskovej volebnej komisie v šiestom žilinskom okrsku, majú voľby v žilinskom volebnom obvode pokojný priebeh. Pre agentúru SITA to skonštatoval štyri hodiny pred plánovaným uzavretím volebných miestností predseda okresnej volebnej komisie Peter Funtík.

V posledných týždňoch potrápil Žilinský kraj silný vietor, ktorý viackrát spôsobil masívne výpadky v dodávke elektrickej energie. „Našťastie doteraz sme žiadne technické problémy so zabezpečením volebných miestností nezaznamenali, snáď to vydrží až do ukončenia volieb a spočítania hlasov,“ reagoval predseda okresnej volebnej komisie.

On sám podľa vlastných slov navštívil v priebehu dňa desať volebných okrskov a volebnú účasť hodnotí ako veľmi vysokú. „Do obce Čičmany sme museli počas dňa dokonca dodávať ďalšie volebné lístky spolu s obálkami, pretože tu prišlo podstatne viac voličov, ako pôvodne očakávali,“ priblížil Funtík problém v turisticky vyhľadávanej lokalite.

18:08 Svoj hlas už odovzdal aj bratislavský primátor Matúš Vallo.

Matúš Vallo
Svoj hlas v parlamentných voľbách odovzdal aj bratislavský primátor Matúš Vallo. Foto: webnoviny.

17:57 Zodpovednosť priviedla do volebnej miestnosti v treťom okrsku na Halenárskej ulici v Trnave rehoľné sestry z Kongregácie dcér Božskej lásky, ktoré sú známe pod ľudovým označením Mariánky. Voliť ich tu bude viac, ako je ich v komunite. Prvé prišli už krátko po otvorení volebnej miestnosti.

„Máme tiež zodpovednosť za to, aby sa veci v našej krajine posúvali vpred,“ povedala sestra Zuzana Kubíková. Rozhodovanie, komu zveriť svoj hlas nebolo podľa nej jednoduché. „Bolo to hľadanie, rozprávanie v komunite, diskusie, niekedy aj živšie, ale je to výber na základe dobrovoľnosti,“ dodala. Sestry v komunite Mariánok podľa nej nehlasujú jednotne, môžu sa slobodne rozhodnúť, komu svoj hlas odovzdajú. Ona sama mala dilemu, rozhodovala sa medzi dvoma politickými subjektami, ktoré majú podľa nej na kandidátkach naozaj dobrých ľudí. Definitívne sa rozhodla až dnes ráno.

Komunita Dcér Božskej lásky má v Trnave trinásť členiek, voliť ich však podľa Zuzany Kubíkovej pôjde výrazne viac. „Dnes tu máme celoslovenské stretnutie, bude nás 26. Viem, že ostatné sestry prídu s voličskými preukazmi,“ vysvetlila, prečo budú mať Mariánky v Trnave viac ako stopercentnú účasť v parlamentných voľbách.

17:28 Z vysokej volebnej účasti ťažia aktivistky, ktoré pred vchodom k volebných miestnostiam v ZUŠ na Mozartovej ulici v Trnave zbierajú podpisy pod petíciu Za lepšiu ochranu prírody, ktorú iniciovalo Lesoochranárske zoskupenie VLK.

PETÍCIA: Za lepšiu ochranu prírody
Zbieranie podpisov pod petíciu Za lepšiu ochranu prírody pred volebnou miestnosťou na Základnej umeleckej škole v Trnave. Trnava, 29. február 2020. Foto: SITA/Martin Havran

17:02 V domovoch sociálnych služieb (DSS), senior centrách a v nemocniciach v hlavnom meste a v Bratislavskom samosprávnom kraji zabezpečili pre svojich klientov – voličov prenosné hlasovacie urny, s ktorými prídu členovia volebných komisií priamo do zariadenia.

„Klientom, ktorí majú záujem voliť boli vybavené hlasovacie preukazy, ostatní klienti majú u nás trvalý pobyt. V prípade potreby budú pracovníci zariadenia klientom nepretržite k dispozícii,“ uviedla pre agentúru SITA Simona Lehocká z Domovu dôchodcov na Pažítkovej ulici v Bratislave.

V zariadení pre seniorov a opatrovateľskej služby Gerium v bratislavskej mestskej časti Podunajské Biskupice používajú rovnaký systém pri voľbách už mnoho rokov. „U nás nemáme nikdy s voľbami problém. V dostatočnom časovom predstihu sú klienti informovaní, kedy sú voľby, na nástenke máme vyvesený termín volieb, ako aj zoznam strán,“ informovalo zariadenie Gerium.

Volebnú urnu zabezpečili aj do Seniorcentra v Starom Meste. V niektorých DSS alebo senior centrách nie je potrebné zabezpečiť hlasovaciu urnu, keďže zdravotný stav klientov alebo forma poskytovania sociálnej služby umožňuje isť ľuďom voliť mimo centra.

16:45 Štátna komisia pre voľby a kontrolu financovania politických strán nezaregistrovala, s výnimkou už medializovaných úmrtí dvoch osôb, incidenty, ktoré by mali vplyv na priebeh volieb.

Vo Veľkom Krtíši zomrela členka volebnej komisie a v Banskej Bystrici volič. Médiám to povedala zapisovateľa komisie a šéfka odboru volieb MV SR Eva Chmelová. Dĺžku moratória teda podľa nej neovplyvnia ani medializované potýčky vo volebných miestnostiach v Košiciach a Žiline. Podľa nej je však smutné, keď sa podobné situácie stanú.

Chmelová doplnila, že komisia neustále prijíma od voličov podnety a informácie o dianí vo volebných miestnostiach. „Myslím, že zatiaľ všetko prebieha v poriadku,“ dodala.

16:32 Obec Nimnica tradične patrí v Púchovskom okrese k obciam s najvyššou volebnou účasťou. Aj v prípade tohtoročných parlamentných volieb ju vylepšujú klienti neďalekých kúpeľov. Ako pre agentúru SITA uviedla Jana Košudová z Kúpeľov Nimnica, a. s., hlasovacie preukazy má k dispozícii približne 130 kúpeľných hostí. Väčšina z nich išla voliť priamo do obce, vo večerných hodinách však bude k dispozícii aj prenosná volebná schránka.

15:55 Univerzitná nemocnica L. Pasteura (UNLP) Košice v spolupráci s mestskými časťami Košice Juh a Košice Západ  umožnila voliť všetkým hospitalizovaným pacientom a zamestnancom nemocnice. Agentúru SITA o tom informovala hovorkyňa UNLP Ivana Vaněková.

„Pacienti a zamestnanci sa museli preukázať hlasovacím a občianskym preukazom. Voliť mohli mobilní pacienti vo vybraných priestoroch v oboch areáloch nemocnice – na Rastislavovej ulici aj na Triede SNP. Za imobilnými pacientmi, ktorí sa prostredníctvom personálu nahlásia, príde priamo na dané oddelenie volebná komisia,“ uviedla Vaněková.

Voľby pre mobilných pacientov sa konali v pavilóne 10 v areáli na Rastislavovej ulici od 14:00 do 15:00 a už pred samotným otvorením volebnej miestnosti na chodbe čakalo niekoľko pacientov – voličov. Pacienti a zamestnanci v areáli na Triede SNP mali možnosť voliť medzi 15:00 a 15:30.

Po hlasovaní pacientov vo volebnej miestnosti sa členovia volebnej komisie s prenosnou urnou vybrali za imobilnými pacientmi. Na Rastislavovej ich bolo 22 a na Triede SNP boli nahlásení štyria. Ako informovali členovia volebnej komisie, tento počet nemusí byť konečný a pacienti sa stále môžu prihlásiť volebnej komisii až do 21:00 a bude im umožnené zúčastniť sa na voľbách.

15:32 Z politikov už odvolil aj Michal Truban, svoj hlas odovzdal na Gymnáziu Grösslingová v Bratislave.

VOĽBY: Volebný akt Michala Trubana
Predseda hnutia Progresívne Slovensko (PS) Michal Truban a jeho priateľka Adela Zábražná počas volebného aktu v rámci volieb do Národnej rady SR 2020. Bratislava, 29. február 2020. Foto: SITA/Branislav Bibel,

15:25 V horskej obci Donovaly pri Banskej Bystrici volí viac lyžiarov a turistov ako miestnych obyvateľov. Ako pre agentúru SITA uviedol predseda volebnej komisie Jaroslav Palúch, v jedinom miestnom volebnom okrsku prišlo do 15:00 voliť už viac ako 270 ľudí s hlasovacími preukazmi a vyše 60 obyvateľov horskej obce.

Okrem toho sa na obecný úrad vrátilo aj osem obálok z deviatich pre hlasovanie poštou zo zahraničia. Ako povedala zapisovateľka volebnej komisie Mária Ulehlová, v obci majú 225 obyvateľov s trvalým pobytom a z nich je v zozname voličova zapísaných 177. „Väčšina tých, ktorí prichádzajú s hlasovacími preukazmi, sú turisti, pričom evidujeme ľudí od Trnavy, z Galanty, Dunajskej Stredy aj z Trenčína,“ dodala zapisovateľka.

Voliť sa tu rozhodol aj Martin Varga z Bratislavy, ktorý je na Donovaloch na dovolenke, a prišiel s manželkou, svokrovcami aj švagrovcami uplatniť si svoje volebné právo s tým, že má chuť na zmenu. „Už toho bolo veľa, hlavne posledné dva roky,“ objasnil pre agentúru SITA volič z Bratislavy s tým, že vo svojom blízkom okolí nepozná nikoho, kto by nešiel voliť a predpokladá preto vysokú účasť.

15:11 V Záhorskej Bystrici je v zozname oprávnených voličov zapísaných 4 533 obyvateľov. Do piatka 28. februára o hlasovací preukaz požiadalo 145 z nich. Bratislavská Rača má viac ako 20-tisíc oprávnených voličov. K 24. februáru požiadalo o vydanie hlasovacieho preukazu 812 obyvateľov. Mestská časť Bratislava-Lamač má viac ako 6-tisíc oprávnených voličov, k 24. februáru požiadalo o vydanie hlasovacieho preukazu 200 z nich.

14:40 V prešovskej väznici sa záujem o parlamentné voľby zdvojnásobil. V týchto parlamentných voľbách pritom oproti tým predchádzajúcim môžu voliť aj väzni vo výkone trestu odňatia slobody za obzvlášť závažný zločin či pozbavení spôsobilosti na právne úkony.

14:29 Vo voličských zoznamoch Karlovej Vsi je zapísaných takmer 30-tisíc voličov. „Z nich 1 729 požiadalo o vydanie hlasovacieho preukazu a 618 voličov poslalo svoje hlasy poštou zo zahraničia,“ informoval za Karlovu Ves Miroslav Špejl z referátu komunikácie s médiami a vzťahy s verejnosťou.

Mestská časť Nové Mesto má vo svojom zozname zapísaných viac ako 34-tisíc voličov. „Poštou nám bolo doručených 762 žiadostí o zaslanie o hlasovacieho preukazu. Ku 26. februáru bolo vydaných približne 1800 hlasovacích preukazov,“ uviedol hovorca Nového Mesta. V Starom Meste je v zozname voličov zapísaných viac ako 36-tisíc obyvateľov.ä

„Počet vydaných hlasovacích preukazov k 25. februáru bol 1517,“ informoval hovorca Starého Mesta Matej Števove. Najväčšia mestská časť Petržalka eviduje viac ako 96-tisíc oprávnených voličov. Do 24. februára požiadalo o vydanie hlasovacieho preukazu takmer 4-tisíc Petržalčanov.

14:12 Žilinskí policajti sa zaoberajú dvoma prípadmi politickej kampane počas moratória. Ako na sociálnej sieti informovala Polícia SR, pred dvoma volebnými miestnosťami boli zaparkované vozidlá s reklamami jednej z politických strán. 

VOĽBY: Volebný akt v domove seniorov
Klienti Domova pre seniorov na Sliači počas volebného aktu v rámci volieb do Národnej rady SR 2020. Sliač, 29. február 2020. Foto: SITA/Jakub Julény

13:52 Vo Fakultnej nemocnici v Trnave odovzdalo svoje voličské hlasy do prenosnej volebnej schránky približne štyridsať pacientov a lekárov. Išlo o voličov, ktorí mali vybavené voličské preukazy. Bola medzi nimi aj čerstvá mamička Zuzana Čaplová, ktorá volila na oddelení šestonedelia gynekologicko – pôrodníckej kliniky. Podľa jej vyjadrenia zatiaľ nevymeškala žiadne voľby.

„Mám právo voliť a chcem ho využiť. Je mi jedno, či som v pôrodnici, alebo doma. Myslím si, že tieto voľby sú špeciálne pre viacero ľudí v našej krajine. Pevne verím, že aj tí, ktorí nechodili voliť, teraz pôjdu. Chcelo by to zmenu. A dúfam, že bude pozitívna,“ povedala.

Vedenie Fakultnej nemocnice v Trnave podľa referenta pre vzťahy s verejnosťou Mateja Martoviča informovalo personál o možnosti voliť do prenosnej volebnej schránky, personál zasa s touto možnosťou oboznámil pacientov.

Nemocnica patrí do trnavského volebného okrsku číslo 46, ktorý má volebnú miestnosť v Základnej škole s materskou školou na Gorkého ulici. Ak pacienti alebo personál nemocnice nemajú pobyt v tomto okrsku, mohli voliť len s hlasovacími preukazmi.

13:35 Polícia zaznamenala ďalší prípad roztržky vo volebnej miestnosti, tentoraz v Košiciach. Ako informovali na sociálnej sieti, v Košiciach alkoholom podgurážený muž napadol predsedu aj člena volebnej komisie po tom, ako ho vyzvali k podpísaniu prevzatia volebných lístkov. Muža predviedli na policajné oddelenie a namerali mu viac ako dvoma promile alkoholu v dychu.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

13:10 Miestny úrad v Bratislavskom Ružinove vydal viac ako 3-tisíc hlasovacích preukazov. Agentúru SITA o tom informovala riaditeľka komunikačného oddelenia mestskej časti Tatiana Tóthová. „Celkový počet voličov zapísaných v našej mestskej časti je 65 668, do piatka 28. februára bolo vydaných 3 204 hlasovacích preukazov, 997 občanov požiadalo o voľbu poštou,“ uviedla hovorkyňa.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

12:24 Volebné moratórium bude na Slovensku končiť namiesto o 22:00 až o 23.00. Potvrdil to predseda Štátnej komisie pre voľby a kontrolu financovania politických strán Eduard Bárány. Dôvodom je, že ešte pred začiatkom volieb zomrela členka volebnej komisie vo Veľkom Krtíši. Voliť v danom okrsku sa preto začalo až o hodinu neskôr. Aj médiá preto budú môcť zverejňovať predbežné výsledky volieb až po 23:00. K úmrtiu tiež došlo v Banskej Bystrici, kde vo volebnej miestnosti zomrel volič. Z tohto dôvodu sa tam hlasovanie predĺži o 30 minút. „Toto sú udalosti, z ktorých nemožno nikoho viniť,“ zdôraznil Bárány

12:12 Medzi politikov, ktorí už odovzdali svoj hlas, už patrí aj Boris Kollár. Prišiel odvoliť v sprievode svojej mamy a niekoľkých detí.

VOĽBY: Volebný akt Borisa Kollára
Predseda strany Sme rodina Boris Kollár (uprostred) počas volebného aktu v rámci volieb do Národnej rady SR 2020. Bratislava, 29. február 2020. Foto: SITA/Martin Medňanský

12:05 Vo volebnom okrsku č. 4 na Bakossovej ulici v Banskej Bystrici skolaboval 79-ročný volič. „Zavolali mu záchranku, zachrániť sa ho však už nepodarilo,“ uviedla banskobystrická krajská hovorkyňa polície Mária Faltániová. Podľa hovorkyne bude úmrtie pravdepodobne vyhodnotené ako úmrtie bez cudzieho zavinenia.

„Volebnú miestnosť zatvorili na pol hodinu, pokiaľ telo presunuli do inej miestnosti, takže tam bude o polhodinu posunutý čas volieb,“ doplnila. Podľa zapisovateľky okresnej volebnej komisie v Banskej Bystrici Dagmar Albertovej členovia volebnej komisie v súlade so zákonom miestnosť na nevyhnutný čas uzavreli a voľba tu bude posunutá do 22:30.

11:50 Prezidentka Zuzana Čaputová odvolila spolu s dcérou Leou v pezinskej materskej škole.

Zuzana Čaputová
Prezidentka Zuzana Čaputová odovzdala svoj hlas spolu s dcérou Leou v Pezinku. Pezinok, 29. február 2020. Foto: SITA/AP.

11:36 Premiér Peter Pellegrini pred 11:00 po 20 minútach čakania v rade odovzdal svoj hlas na Základnej škole Jána Bakossa v Banskej Bystrici. „Teším sa, že som stál v dlhom rade, čo svedči o tom, že je o voľby veľký záujem,“ uviedol po vhodení hlasu do volebnej urny premiér.

VOĽBY: Volebný akt Petra Pellegriniho
Predseda vlády SR Peter Pellegrini počas volebného aktu v rámci volieb do Národnej rady SR 2020. Banská Bystrica, 29. február 2020. Foto: SITA/Peter Rusko

11:25 Na košickom letisku odvolilo pred odletom do Izraela 132 pútnikov z Humenného. Agentúru SITA o tom informovala predsedníčka volebného okrsku číslo jedna v mestskej časti Barca v okrese Košice Gabriela Oravcová. „Ráno sme boli s volebnou urnou na letisku, kde odvolilo 132 pútnikov pred cestou do Izraela. Na letisku panovala dobrá nálada a všetko sme to zvládli za 40 minút,“ uviedla Oravcová. Ako ďalej dodala o prenosnú volebnú urnu a možnosť voliť na letisku ich požiadala cestovná kancelária, ktorá zájazd organizovala.

11:11 Odvolili už viacerí politici – boli medzi nimi aj Andrej Kiska, Richard Raši, Miroslav Beblavý, Richard Sulík, Árpád Ersék, Béla Bugár, Tomáš Drucker, Alojz Hlina či Igor Matovič.

Igor Matovič
Predseda hnutia OĽANO Igor Matovič počas volebného aktu v rámci volieb do Národnej rady SR 2020. Trnava, 29. február 2020. Foto: SITA/AP.

10:51 Takmer každý šiesty odsúdený, ktorý si odpykáva trest v Ústave na výkon trestu odňatia slobody (ÚVTOS) v Dubnici nad Váhom, má pre sobotňajšie parlamentné voľby vybavený hlasovací preukaz. Agentúre SITA to potvrdila hovorkyňa Zboru väzenskej a justičnej stráže (ZVJS) Monika Kacvinská. Možnosť odovzdať svoj hlas majú odsúdení od 9:30, keď sa do väznice dostavili členovia okrskovej volebnej komisie s prenosnou volebnou schránkou.

Dubnickú väznicu, ktorá na budúci rok oslávi 50. výročie vzniku, pred dvomi rokmi zrekonštruovali za 6 miliónov eur a jej kapacita za zvýšila z pôvodných 532 na 704 odsúdených. „V dubnickom ústave na výkon trestu odňatia slobody sa momentálne nachádza 662 odsúdených, ide výhradne o mužov,“ priblížila Kacvinská. Medzi nimi sú aj mediálne známe tváre, ako podnikateľ Ladislav Bašternák či bývalý minister výstavby a regionálneho rozvoja Marián Janušek.

Zo spomínaného počtu odsúdených má prekážku voliť iba osem cudzincov. „V čase voľby nie je možné, aby odsúdený z ústavu mohol voliť v mieste svojho trvalého pobytu, nakoľko riaditeľ ústavu neudelil žiadnemu odsúdenému mimoriadne voľno na opustenie ústavu. Vedenie ústavu predpokladá, že voliť pôjdu všetci odsúdení, ktorí majú hlasovací preukaz, teda 108 odsúdených,“ uviedla hovorkyňa ZVJS.

Ak by sa predpoveď naplnila, bola by volebná účasť dubnických väzňov vyššia ako pred štyrmi rokmi, keď v parlamentných voľbách v ústave volilo 6,58 % odsúdených. Kým v roku 2016 sa v ústave volilo až popoludní, tentoraz riaditeľ ústavu požiadal dubnickú samosprávu o zabezpečenie prenosnej volebnej schránky už v dopoludňajších hodinách.

VOĽBY: Volebný akt odsúdených a obvinených
Väzeň vhadzuje hlasovací lístok do prenosnej urny počas volebného aktu v Ústave na výkon väzby a Ústave na výkon trestu odňatia slobody v Prešove v rámci volieb do Národnej rady SR 2020. Prešov, 29. február 2020. Foto: SITA/Viktor Zamborský.

10:36 Predseda Štátnej komisie pre voľby a kontrolu financovania politických strán Eduard Bárány upozornil, že v nemocniciach a zariadeniach sociálnych služieb nie je možné na základe vlastného uváženia ani v prípade podozrení z možného šírenia ochorení obmedziť aktívne volebné právo osôb tam umiestnených, „K tomu je potrebné rozhodnutie príslušného štátneho orgánu,“ zdôraznil Bárány s tým, že žiadne takéto rozhodnutie príslušný štátny orgán zatiaľ nevydal.

10:22 Dôchodcovia v Domove dôchodcov a domove sociálnych služieb Senium na sídlisku Fončorda v Banskej Bystrici volia v každých voľbách v menšom počte. Pre agentúru SITA to uviedla predsedníčka volebného okrsku číslo 62 Tatiana Hudáková a dodala, že zatiaľ odvolilo asi päť z 53 klientov, ktorí majú v zariadení trvalý pobyt. Celkom je v tunajších dvoch volebných okrskoch registrovaných viac ako 1 600 oprávnených voličov.

Ako informovali predsedníčky obidvoch volebných okrskov, do 9:00 tu odvolilo približne 10 percent z nich a zatiaľ traja prišli hlasovať s voličským preukazom. Voľbu poštou využilo v týchto okrskoch viac ako 20 obyvateľov. „Už od rána pred 7:00 čakali ľudia, kým otvoríme volebnú miestnosť,“ povedala Hudáková s tým, že ľudia chodia priebežne a rady sa zatiaľ netvoria.

Klienti zariadenia Senium, ktorí majú trvalý pobyt v domove, môžu voliť priamo tam. „Tí, ktorým zdravotný stav neumožňuje ísť do volebnej miestnosti, môžu voliť na svojej izbe do prenosnej volebnej urny,“ povedala pre agentúru SITA riaditeľka DD a DSS Senium Jana Dupáková s tým, že aktuálne majú v zariadení 165 prijímateľov sociálnej služby. O voličský preukaz nepožiadal podľa nej nikto, ale viacerí dnes odišli domov, kde si môžu uplatniť právo voliť. Podľa nálezu Ústavného súdu z marca 2017 môžu voliť aj občania pozbavení spôsobilosti na právne úkony. „Máme 19 takýchto klientov, ktorí sú na svoje práva upozornení, zaujímajú sa aj o politiku,“ dodala riaditeľka.

10:10 Doterajšie hlasovanie je zatiaľ pokojné. Pre médiá to konštatoval predseda Štátnej komisie pre voľby a kontrolu financovania politických strán Eduard Bárány. „Štátna komisia si o tomto vypočula informáciu od svojej zapisovateľky a viceprezidenta Policajného zboru. Podľa obidvoch sa v takmer 6 000 volebných okrskoch otvorili volebné miestnosti načas,“ uviedol Bárány s tým, že komisia priebežne prijíma podnety o priebehu volieb. Štátna komisia v ich prípade zabezpečuje dôkazy. „Čiže zisťujeme, či je to skutočne tak. Obsahovo to budeme posudzovať neskôr,“ dodal.

9:57 V jednom z volebných okrskov vo Veľkom Krtíši zomrela členka volebnej komisie. Stalo sa tak ešte pred otvorením volebnej miestnosti počas prípravy miestnosti. Ako agentúru SITA informovala samostatná referentka zastrešujúca parlamentné voľby v meste Iveta Rumanová, jedna členka komisie odpadla, privolali jej záchranku, ale už jej nevedeli pomôcť. Volebnú miestnosť neotvorili preto o 7:00, ale až približne o hodinu. Podľa banskobystrickej krajskej hovorkyne polície Márie Faltániovej úmrtie tejto 69-ročnej ženy polícia nevyšetruje, pravdepodobne zomrela zo zdravotných dôvodov. Voľby sa v tomto veľkokrtíšskom volebnom obvode posunú o hodinu, teda do 23:00.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

9:35 Aj pri voľbách sa ukázal zrejme obava z koronavírusu, ktorý sa už rozšíril už aj v Európe. Niektorí ľudia prišli v bratislavskom Ružinove hlasovať v respirátoroch.

9:24 Zúčastniť sa nadchádzajúcich parlamentných volieb na Slovensku má právo viac ako 10-tisíc obvinených a odsúdených osôb. Agentúru SITA o tom informovala hovorkyňa Zboru väzenskej a justičnej stráže (ZVJS) Monika Kacvinská.

Podľa aktuálnych údajov ZVJS sa k 28. februáru 2020 v slovenských ústavoch nachádzalo celkom 1 632 obvinených a 9 061 odsúdených, z ktorých právo voliť má 1 465 obvinených a 8 909 odsúdených, spolu teda 10 374 osôb. Vo výkone väzby sa k tomuto dátumu nachádzalo 25 obvinených mladších ako 18 rokov a vo výkone trestu 26 odsúdených mladších ako 18 rokov a 268 cudzincov, ktorí nemajú volebné právo.

„Právo voliť vo voľbách do Národnej rady SR má obvinený a odsúdený, ktorý je občanom SR, v deň konania volieb sa nachádza vo výkone väzby alebo vo výkone trestu odňatia slobody v ústave na výkon väzby, ústave na výkon trestu odňatia slobody, ústave na výkon trestu odňatia slobody pre mladistvých alebo v nemocnici pre obvinených a odsúdených na území Slovenskej republiky, najneskôr v deň konania volieb dovŕši 18 rokov veku a nemá prekážku práva voliť,“ povedala Kacvinská s tým, že jedinou prekážkou práva voliť je zákonom ustanovené obmedzenie osobnej slobody z dôvodov ochrany verejného zdravia.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

8:51 Odvoliť sa chystajú aj pracovníci z najvyššie položeného pracoviska na Slovensku, z Astronomického ústavu Slovenskej akadémie vied (AsÚ SAV) a Slovenského hydrometeorologického ústavu na Lomnickom štíte. „Za astronómov som tu dnes sám, ale sú tu fyzici a meteorológovia, a pokiaľ viem, všetci sa chystajú ísť voliť,“ povedal pre agentúru SITA astronóm Ján Rybák z AsÚ SAV, ktorý pôjde odvoliť do Popradu.

Či si niektorí pracovníci vybavovali voličské preukazy, nevedel povedať nevedel. Najbližší volebný okrsok však majú v Tatranskej Lomnici. Na presun „dole“ z nadmorskej výšky 2 634 metrov môžu pracovníci využiť iba visutú lanovku, počasie by to zatiaľ nemalo komplikovať. Podľa Rybáka bolo pred ôsmou hodinou ráno na Lomnickom štíte zamračené a bezveterné počasie s teplotou mínus 15 stupňov Celzia.

8:37 Voliči v sobotňajších voľbách hlasujú v 5 998 volebných okrskoch.

8:21 Prvé parlamentné voľby po rozdelení Československa a vzniku samostatnej Slovenskej republiky sa konali na prelome septembra a októbra v roku 1994. Po kritickej správe o stave republiky, ktorú 9. marca 1994 predniesol v Národnej rade prezident Michal Kováč, vyslovili poslanci národnej rady vláde vedenej premiérom Vladimírom Mečiarom z Hnutia za demokratické Slovensko (HZDS) nedôveru. Prezident potom vymenoval dočasnú vládu na čele s premiérom Jozefom Moravčíkom z novovzniknutej Aliancie demokratov Slovenska (ADS).

7:55 Vo volebnom obvode Prešov otvorili načas všetkých 229 volebných okrskov. Ako agentúre SITA potvrdil zapisovateľ okresnej volebnej komisie Ján Kmec, pri otvorení volebných miestností nemali hlásený žiadny problém. Novinkou týchto volieb v Prešove je vybavenie každej okrskovej komisie v meste počítačom s internetom a tlačiarňou, vďaka čomu môže každá z komisií vypisovať zápisnice o výsledku volieb elektronicky a nie ručne.

Vladimír Mečiar
Vladimír Mečiar. Foto: archívne, SITA/Jozef Jakubčo.

7:31 Najviac voličov v doterajších voľbách prišlo k volebným urnám v roku 1998. Tieto voľby znamenali aj koniec autoritatívnej vlády Vladimíra Mečiara a jeho Hnutia za demokratické Slovensko (HZDS). Najmenej voličov hlasovalo v predčasných voľbách v roku 2006, po ktorých koaličnú vládu premiéra Mikuláša Dzurindu zo Slovenskej demokratickej a kresťanskej únie – demokratickej strany (SDKÚ-DS) nahradila prvá vláda Roberta Fica zo strany Smer – Sociálna demokracia (Smer-SD). Kým vo voľbách do NR SR v roku 1998 prišlo k urnám 84,24 percenta voličov, v roku 2006 hlasovalo len 54,67 percenta oprávnených voličov, čo predstavuje rozdiel takmer 30 percentuálnych bodov.

7:24 Hlasovať o budúcom zložení parlamentu mohli aj občania SR s trvalým pobytom v zahraničí a tí občania SR, ktorí sú v čase volieb v zahraničí. O voľbu poštou zo zahraničia požiadalo vyše 55-tisíc Slovákov.

7:07 Žiadny z okrskov nehlásil štátnej volebnej komisii zámer otvoriť volebné miestnosti skôr ako o 7:00.

VOĽBY: Príprava a otvorenie volebných miestností
Slovenská vlajka vo volebnej miestnosti pred jej otvorením v rámci volieb do Národnej rady SR 2020. Stará Turá, 29. február 2020. Foto: archívne, SITA/Martin Medňanský.

7:00 Na Slovensku sa začali desiate parlamentné voľby od Nežnej revolúcie v roku 1989. Rozhodnúť o zložení parlamentu môže približne 4 445 000 voličov. Volebné miestnosti budú v prípade bezproblémového hlasovania otvorené do 22:00. V tohtoročných parlamentných voľbách kandiduje celkovo 24 politických subjektov.

Parlamentné voľby 2020 na Slovensku

Všetky správy
Online (minúta po minúte) z priebehu volieb
Kandidátky a kandidáti
Kompletné výsledky
Zvolení poslanci
Preferenčné hlasy

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať