Parlamentné voľby v Indii rozdelili do siedmich fáz, poslancov môže zvoliť až 900 miliónov voličov

India, parlamentné voľby
V Indii sa začala prvá fáza volieb, ktoré sú vnímané ako referendum premiéra Narendru Modiho a jeho Indickej ľudovej strany (BJP). Foto: SITA/AP

NAÍ DILLÍ 11. apríla (WebNoviny.sk) – V Indii sa vo štvrtok začala prvá fáza volieb, ktoré sú vnímané ako referendum premiéra Narendru Modiho a jeho Indickej ľudovej strany (BJP). Svoje hlasy môžu odovzdať obyvatelia v 18 štátoch a dvoch zväzových teritóriách. Voľby budú pozostávať zo siedmich fáz, ktoré sa budú konať počas šiestich týždňov.

V krajine zaregistrovali približne 900 miliónov voličov. Volebných miestností je zhruba milión. Ľudia rozhodnú, kto obsadí 543 kresiel v dolnej komore parlamentu. Voľby sa skončia 19. mája a spočítanie hlasov naplánovali na 23. mája.

Štvrtkové hlasovanie sa týka aj dvoch parlamentných kresiel v Indiou kontrolovanej časti sporného Kašmíru. Ozbrojení policajti a polovojenské jednotky strážia v tejto oblasti volebné miestnosti a okolité cesty. Vo štvrtok zatvorili obchody a väčšinu škôl, a to v dôsledku protestov, ktoré zvolali separatisti usilujúci sa o suverenitu Kašmíru.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom