Partizán už nie je ružový, Bystrica nezaplatila ani cent

Socha Partizána je už opäť čistá
Socha Partizána, ktorú v polovici januára obliali dosiaľ neznámi páchatelia ružovou fasádnou farbou je už opäť čistá. Za jej obnovu môžu pracovníci firmy Ressan, ktorá sa zaoberá obnovou historických objektov a vyčistenie partizána mestu ponúkla bezplatne. Foto: SITA/Ján Viazanička

BANSKÁ BYSTRICA 19. marca (WEBNOVINY) – Za vyčistenie pieskovcovej sochy partizána pri železničnej stanici Banská Bystrica-mesto, ktorú v polovici januára obliali dosiaľ neznámi páchatelia ružovou fasádnou farbou, nemuselo mesto platiť nič.

Obrazom: Socha Partizána je už opäť čistá

Sochu vyčistili pracovníci firmy Ressan, ktorá sa zaoberá obnovou historických objektov a vyčistenie partizána mestu ponúkla bezplatne. Podľa pôvodných odhadov mesta malo vyčistenie sochy stáť päť- až desaťtisíc eur.

Čistenie trvalo len niekoľko hodín

Konateľ firmy Ressan Stanislav Rajnoha ešte v stredu predpokladal, že čistenie sochy potrvá maximálne týždeň. „Išlo to rýchlejšie. Deň vopred sme tú farbu zmäkčili špeciálnym prípravkom a následne sme to vyčistili technológiou vysokotlakovej vody a pary. Celkom to trvalo zhruba 12 hodín,“ povedal vo štvrtok pre agentúru SITA Rajnoha.

Obrazom: Vandali vyčíňali v Banskej Bystrici, sochu partizána natreli na ružovo

Na otázku, akú sumu by si za takúto prácu jeho firma účtovala, ak by ju mestu neponúkla zadarmo, odpovedal, že by sa blížila k piatim tisícom eur.

Dodávateľa obnovy sochy plánovalo mesto pôvodne vybrať vo verejnom obstarávaní a časť nákladov hradiť zo štátneho príspevku, o ktorý požiadalo na základe zákona o vojnových hroboch. Ministerstvo vnútra zatiaľ na žiadosť o príspevok neodpovedalo, ak by príspevok poskytlo, mesto ho podľa Sekerešovej použije na úpravu okolia sochy a jej osvetlenie.

O sochu sa stará mesto

Socha partizána pri takzvanej malej železničnej stanici blízko historického centra Banskej Bystrice je dielom akademického sochára Karola Dúbravského a vznikla k 20. výročiu Slovenského národného povstania (SNP).

Hoci nie je zaevidovaná v mestskom majetku, mesto sa o ňu stará na základe zákona o vojnových hroboch. Pri príležitosti vlaňajšieho 70. výročia SNP mesto v auguste celý pamätník očistilo od hrubých nečistôt a grafiti a zrekonštruovalo jeho poškodené časti.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom