Partizánske vysťahovalo vyše sto problematických domácností

Prešov vysťahoval neplatičov
Dopoludnia v Prešov - Solivar Pod Hrádkom deložovali z dvoch bytov nájomníkov, ktorí mestu dlhuju spoločne okolo 9000 eur na nájomnom. Foto: SITA/Viktor Zamborský

BRATISLAVA 30. septembra (WEBNOVINY) – Mesto Partizánske v poslednom období vysťahovalo z bytoviek v meste viac ako 100 neprispôsobivých domácností. Uvádza sa to vo vyhlásení primátora mesta Jozefa Božika, ktoré agentúre SITA poskytol mestský úrad.

Vyhlásenie primátor vydal pri príležitosti druhého výročia Pochodu za prehĺbenie ochrany práv slušných ľudí, ktorý sa uskutočnil 29. septembra 2012. Pod vyhlásenie sa podpísali aj predseda poslaneckého klubu SDKÚ-DS, KDH a SaS Tomáš Merašický, predseda poslaneckého klubu Smer-SD Erich Dvonč, predseda poslaneckého klubu nezávislých poslancov Juraj Rasula a Ivan Boháček z občianskej iniciatívy Daj stop asociálom v tvojom meste!

Mesto podľa primátora zároveň prehradilo prístupové chodníky medzi Komenského ulicou a problematickou Nábrežnou ulicou a zvýšilo počet mestských policajtov. Takisto plánuje jednu zo štyroch bytoviek na Nábrežnej ulici zatvoriť.

Problém sa v celoštátnom meradle nevyriešil

„Je pravdou, že samotný problém s asociálmi a neprispôsobivými občanmi sa v celoštátnom meradle nevyriešil, na problém sme ale aspoň adekvátne poukázali,“ píše sa vo vyhlásení primátora. „Treba tiež skonštatovať, že boli prijaté aj opatrenia na úrovni celoštátnej, ktoré sčasti reagovali aj na naše petičné aktivity.“

Ako príklad Božik uvádza fakt, že od tohto roku je vyplácanie sociálnych dávok podmienené pracovným výkonom, spočívajúcim v tom, že poberatelia dávok v hmotnej núdzi musia mesačne odpracovať minimálne 32 hodín. Zároveň vyjadril ľútosť, že do dnešného dňa nebol v parlamente predložený návrh zákona, ktorý by umožnil samosprávam obmedziť užívacie a vlastnícke práva takým majiteľom nehnuteľností, ktorí ich prenajímajú neprispôsobivým občanom alebo sa sami správajú neprispôsobivo.

Podľa Božika je takýto zákon v eminentnom záujme samospráv. Mesto je podľa neho pripravené spolupracovať s vládou a parlamentom pri realizácii opatrení, ktoré zvýšia životný komfort slušných ľudí.

Polícia ľudí k problémovým bytovkám nepustila

Pochod za prehĺbenie ochrany práv slušných ľudí zorganizovala pred dvoma rokmi občianska iniciatíva Daj stop asociálom v tvojom meste!, ku ktorej sa pripojilo vedenie mesta Partizánske so svojimi samosprávnymi orgánmi. Na pochode sa zúčastnilo približne 3000 ľudí Cieľom bolo podľa organizátorov poukázať na problematiku neprispôsobivých domácností, ktoré obývali štyri bytovky na Nábrežnej ulici.

Zároveň spustili celoslovenskú petičnú akciu za práva slušných ľudí, ktorou sa však parlament pre nedostatočný počet vyzbieraných podpisov nezaoberal.

Počas pochodu zamierilo približne 200 ľudí smerom k problematickým bytovkám, polícia ich tam však nepustila. Pochod kritizovala Rómska iniciatíva Slovenska, podľa ktorej sa primátor organizáciou pochodu zviditeľňuje a zbytočne poburuje verejnosť.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom