Partnera novinára z aféry Snowden zadržali ako teroristu

Heathrow
Foto: SITA/AP

LONDÝN 19. augusta (WEBNOVINY) – Partner novinára, ktorý stojí za zverejnením informácií od bývalého spolupracovníka amerických tajných služieb Edwarda Snowdena, nedobrovoľne strávil deväť hodín na londýnskom letisku Heathrow, kde ho zadržala polícia na základe zákona o terorizme.

O incidente v nedeľu informovala ľudskoprávna organizácia Amnesty International, ktorá obvinila britské orgány zo „svojvoľnej odvetnej taktiky“.

Londýnska metropolitná polícia potvrdila, že 28-ročného Brazílčana Davida Mirandu, ktorý je manželom novinára Glenna Greenwalda píšuceho pre britský denník Guardian, počas dňa zadržala na základe protiteroristickej legislatívy z roku 2000.

Podľa Greenwalda sa tak stalo napriek „nulovému podozreniu“ zo strany Britov, že by mohol byť Miranda zapletený do terorizmu, o čom údajne svedčí aj to, že predmetom niekoľkohodinového vypočúvania boli články Guardianu o činnosti americkej Národnej spravodajskej agentúry (NSA).

Odhalenie programov sledovania komunikácie bežných ľudí rozhnevalo Washington, zatiaľ čo Snowden ako zdroj informácií v Greenwaldových článkoch po niekoľkotýždňovom ukrývaní na jednom z moskovských letísk 1. augusta získal azyl v Rusku.

Greenwald po zadržaní partnera napísal, že jeho účelom bolo „očividne vyslanie zastrašujúceho odkazu“ novinárom venujúcim sa práci NSA a britskej Vládnej komunikačnej centrály (GCHQ). Polícia podľa neho Mirandovi odoprela prístup k právnikovi a zhabala mu počítač i mobilný telefón. Britské ministerstvo vnútra incident zatiaľ nechcelo komentovať s tým, že ide o záležitosť polície. Okrem Guardianu či Amnesty International však vyjadrilo znepokojenie aj brazílske ministerstvo zahraničných vecí, ktoré od Londýna požaduje vysvetlenie. Miranda letel cez Londýn z Berlína do Ria de Janeiro.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Edward Snowden
Firmy a inštitúcie NSA Národná bezpečnostná agentúra