Partnerstvo EÚ-NATO sa posunie na ďalšiu úroveň, riešili aj rastúcu asertivitu a politiku Číny

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Jens Stoltenberg
Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg. Foto: archívne, SITA/AP.

Lídri Organizácie Severoatlantickej zmluvy (NATO) a Európskej únie (EÚ) v utorok v Bruseli podpísali tretiu spoločnú deklaráciu o spolupráci. Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg, predseda Európskej rady Charles Michel a predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyen na spoločnej tlačovej konferencii zdôraznili, že ruská vojna na Ukrajine zjednotila Úniu a vojenskú alianciu a posilnila ich vzájomnú spoluprácu.

Partnerstvo EÚ-NATO

V deklarácii, ktorá nadväzuje na podobné dokumenty z rokov 2016 a 2018, sa zaväzujú s rastúcimi hrozbami a výzvami, ktoré sa vyvíjajú rozsahovo i závažnosťou, že privedú partnerstvo EÚ-NATO na ďalšiu úroveň.

NATO a EÚ v deklarácii, ktorú aliancia zverejnila na svojej webstránke, ostro odsúdili ruskú agresiu voči Ukrajine a vyzvali Moskvu na okamžité zastavenie vojny a stiahnutie jej síl z krajiny. Zároveň vyjadrili plnú solidaritu Ukrajine a potvrdili podporu pre jej nezávislosť, suverenitu a územnú celistvosť.

Autoritárski aktéri spochybňujú naše záujmy, hodnoty a demokratické princípy viacerými prostriedkami – politickými, ekonomickými, technologickými a vojenskými,“ uvádza sa tiež v deklarácii.

Rastúca asertivita a politika Číny

V nej NATO a EÚ poukazujú aj na to, že výzvy, ktoré treba riešiť, predstavuje aj rastúca asertivita a politika Číny.

Pretrvávajúci konflikt a nestabilita v našom európskom susedstve podkopávajú našu bezpečnosť a poskytujú úrodnú pôdu pre strategických konkurentov, ako aj teroristické skupiny, aby získali vplyv, destabilizovali spoločnosti a predstavovali hrozbu pre našu bezpečnosť,“ konštatuje sa okrem iného v texte.

Výsledky v operačnej spolupráci

Aliancia a Únia poukázali na výsledky v operačnej spolupráci vrátane námorných otázok, vojenskej mobilite, obranných spôsobilostiach, obrannom priemysle a výskume, cvičeniach, boji proti terorizmu a budovaní kapacít partnerov a tiež v boji proti hybridným a kybernetickým hrozbám.

Zároveň sa zaviazali k intenzívnejšej spolupráci s cieľom riešiť najmä rastúcu geostrategickú konkurenciu, problémy odolnosti, ochranu kritických infraštruktúr, vznikajúce a prevratné technológie, vesmír, bezpečnostné dôsledky zmeny klímy, ako aj manipuláciu s informáciami a zasahovanie zo zahraničia.

Členstvo Švédska a Fínska

Lídri spomenuli aj členstvo Švédska a Fínska v NATO. Stoltenberg počas tlačovej konferencie poznamenal, že s ich vstupom bude partnerstvo EÚ a NATO ešte dôležitejšie, pričom aliancia už bude ochraňovať 96 percent občanov Únie.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Charles MichelJens StoltenbergUrsula von der Leyenová
Firmy a inštitúcie Európska komisia (EK)NATO Organizácia Severoatlantickej zmluvy