PAS: Slabé oblasti pre podnikanie sú rovnaké

Róbert Kičina
Róbert Kičina Foto: SITA/Nina Bednáriková

BRATISLAVA 8. júna (WEBNOVINY) – Najproblematickejšie oblasti podnikateľského prostredia zostávajú aj po štyroch rokoch vlády Roberta Fica podľa podnikateľov rovnaké. Ako vyplýva z prieskumu Podnikateľskej aliancie Slovenska, podnikateľov podobne ako pred štyrmi rokmi najviac trápi zlá vymožiteľnosť práva, nestabilita a nejednoznačnosť zákonov, odvodové zaťaženie a korupcia.

„Podstatný rozdiel je v tom, že problém korupcie poskočil zo štvrtej na prvú priečku. Nie preto, že by vážnosť problémov v ostatných troch zmienených oblastiach klesla. Naopak, vo všetkých ďalej vzrástla,“ hodnotí výsledky prieskumu, ktorý pre Podnikateľskú alianciu Slovenska realizovala analytická jednotka Trend Analyses v rámci prípravy Správy o stave podnikateľského prostredia, výkonný riaditeľ PAS Róbert Kičina. Podobný prieskum sa realizoval aj v roku 2006.

Korupciu ako rozhodujúci problém označilo až 52 % respondentov, kým v roku 2006 to bola necelá štvrtina. Za rozhodujúcu alebo vážnu prekážku pre fungovanie svojho podnikania korupciu označilo až vyše 85 % opýtaných podnikateľov a manažérov, kým pred štyrmi rokmi to bolo 65 %.

Takmer rovnako respondenti ohodnotili stav vymožiteľnosti práva cez súdy. Ten už v prieskume pred štyrmi rokmi označili za rozhodujúcu alebo vážnu prekážku podnikania vyše tri štvrtiny podnikateľov a manažérov. V aktuálnom prieskume sa na tom zhodlo až 85 % z nich. Na tretej a štvrtej priečke figurujú nestabilita a nejednoznačnosť zákonov a odvodové zaťaženie.

Podnikatelia v prieskume tiež hodnotili, ako verejné inštitúcie svojou činnosťou prispievajú k vytváraniu priaznivých podmienok na podnikanie. „Z desiatky sledovaných inštitúcií boli súdy najhoršie hodnotené už v roku 2006. Dokázali si však pohoršiť ešte viac. Že pre podnikanie vytvárajú priaznivé podmienky si myslí už iba 7 % respondentov, pred štyrmi rokmi ešte 12 %,“ uviedol Kičina.

Výrazný prepad v hodnotení inštitúcií zaznamenal parlament. V predchádzajúcom prieskume bol tretí, tentoraz je až predposledný. Že vytvára priaznivé podmienky na podnikanie si myslí už len jeden z desiatich podnikateľov. Ešte hlbší pád podľa podnikateľov predviedla vláda. „V roku 2006 bola najvyššie hodnotenou inštitúciou so 65-percentným podielom pozitívnych odpovedí. Z aktuálneho prieskumu vyšla vláda ako tretia najhoršia, s iba 12 % pozitívnych odpovedí,“ dopĺňa šéf Podnikateľskej aliancie Slovenska.

PAS združuje predstaviteľov podnikateľskej sféry na Slovensku, ktorí uprednostňujú celoplošné skvalitňovanie podnikateľského prostredia pred napĺňaním subjektívnych individuálnych a rezortných záujmov. Podnikateľské subjekty združené v PAS sa snažia presadzovať princípy zákonnosti, etickosti, solidárnosti a transparentnosti v podnikaní. Podniky združené v PAS dosahujú ročné tržby na úrovni 16,93 mld. eur a zamestnávajú približne 64 tis. pracovníkov.

SITA

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Róbert Kičina
Firmy a inštitúcie PAS Podnikateľská aliancia Slovenska