Paška a jeho politická kariéra: Spoluzakladal Smer-SD a spájali ho aj s kauzou predraženého CT

Pavol Paška, Smer SD
Pavol Paška, prvý sprava, na sneme strany SMER-SD. Foto: SITA/Ivan Kopčáni

BRATISLAVA 6. apríla (WebNoviny.sk) – Pavol Paška sa narodil 23. februára 1958 v Košiciach. V roku 1985 absolvoval Filozofickú fakultu Univerzity Komenského v Bratislave, odbor filozofia a estetika.

V rokoch 1978 – 1980 pracoval v štátnom podniku Zdroj Košice. Neskôr pôsobil v Krajskom osvetovom stredisku v Košiciach, na Obvodnom národnom výbore v Košiciach a na Miestnom úrade KVP v Košiciach. Od roku 1992 bol súkromným podnikateľom.

Podpredseda NR SR

V decembri v roku 1999 bol zakladajúcim členom strany Smer-SD. V rokoch 2000 – 2003 bol krajský predseda Smeru v Košiciach. V máji 2003 sa stal podpredsedom Smeru pre politiku a vzťahy. V roku 2002 bol zvolený za poslanca NR SR a bol člen Výboru NR SR pre zdravotníctvo a člen Osobitného kontrolného výboru NR SR na kontrolu činnosti SIS. Predsedom Zahraničného výboru NR SR bol v rokoch 2004 až 2006.

V období 2010-2012 bol predsedom poslaneckého klubu Smeru-SD. V rokoch 2006 až 2010 a 2012-2014 bol predsedom Národnej rady Slovenskej republiky.

Vo funkcii ho nahradil Pellegrini

V novembri 2014 sa meno Pavla Pašku spájalo s kauzou predraženého CT prístroja v nemocnici v Piešťanoch, a tak pod tlakom verejnej mienky a po viacerých protestoch oznámil, že odstúpi z funkcie predsedu NR SR. Vo funkcii šéfa parlamentu ho nahradil Peter Pellegrini 25. novembra 2014.

Pavol Paška zostal podpredsedom strany Smer-SD do decembra 2016. Na sneme v decembri 2016 v Prešove sa stal členom predsedníctva Smeru-SD. Pavol Paška zomrel 6. apríla v Košiciach. Informácie pochádzajú z archívu agentúry SITA, zo stránky Smeru-SD a z nrsr.sk.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Pavol PaškaPeter Pellegrini
Firmy a inštitúcie SMER-SD