Pašku donútil odísť protest, nie demonštrácia, tvrdí Chmelár

Protest za odstúpenie Pavla Pašku
Účastníci protestného zhromaždenia - výzva za odstúpenie Pavla Pašku z funkcie predsedu Národnej rady SR, na Námestí SNP. Bratislava, 14. november 2014. Foto: SITA/Ján Slovák

BRATISLAVA 17. novembra (WEBNOVINY) – Predsedu parlamentu Pavla Pašku, ktorý podal demisiu, primala k tomuto rozhodnutiu skôr akcia pred jeho domom v Košiciach než demonštrácia v Bratislave.

Povedal to v nedeľu v mimoriadnej relácii ku komunálnym voľbám 2014 na Markíze politický analytik Eduard Chmelár. Podľa jeho slov sa v Smere-SD zľakli istej majdanizácie slovenskej politiky.

Na post predsedu Národnej rady SR má podľa neho najväčšiu šancu terajší minister kultúry Marek Maďarič. Takéto reči o možnej výmene sa podľa neho objavovali už kedysi, keď Robert Fico kandidoval za prezidenta.

Obrazom: Protest za odstúpenie Pavla Pašku v Bratislave

Obrazom: Ľudia protestovali aj pred Paškovou rezidenciou

Niektorí v Smere podľa Leška o ničom nevedeli

Ako ho doplnil politický komentátor Marián Leško, nie všetci dôležití ľudia podľa neho v Smere vedeli, že Paška hodlá podať demisiu. „Trúfam si povedať, že pre niektorých členov strany to bolo prekvapenie,“ poznamenal. Smer si podľa jeho slov zrátal, že z racionálneho hľadiska bude lepšie ustúpiť z politickej pozície a nebojovať na tomto fronte.

Komunálnych volieb sa však podľa jeho slov kauza nákupu predraženého CT prístroja v piešťanskej nemocnici veľmi nedotkla, ak, tak len kozmeticky. Ako na Markíze povedal Eduard Chmelár, voľby dopadli ako referendum o politických stranách, skutočnými víťazmi sú nezávislí kandidáti.

Primátora Trnavy nazval Chmelár hipsterom

Analytik vyzdvihol napríklad novozvoleného nezávislého primátora Trnavy Petra Bročku, ktorý je mladým hipsterom a pri jeho kampani sme mohli vidieť, že sa dá spraviť ľahko a transparentne. „Vôbec sa nepovažujem za politika, pokiaľ sa bavíme o tých politikoch, ktorí tu boli doteraz,“ povedal na Markíze Bročka. Novozvolený trnavský primátor pôsobil ako dobrovoľník, staral sa o zeleň, okolie a ľudia si ho pamätajú, pripomenul politický analytik.

Víťazstvo prevažne nezávislých kandidátov ukazuje, že nechuť ľudí k politickým stranám narastá. „Politické strany sa snažia využiť popularitu niektorých kandidátov na to, aby sa k nim prisali, no ľudia majú dosť politických primátorov, ktorí sedia v úradoch ako osa na bonbóne,“ poznamenal Chmelár s tým, že existuje však aj veľa len tzv. nezávislých kandidátov, za ktorými stoja strany so zlým renomé a preto sa kandidáti prezentujú ako nezávislí.

„Nezávislí majú výhodu vtedy, keď si môžu voliči v ich prípade naprojektovať svoje najlepšie očakávania, no ak za štyri roky neurobia nič, skončia,“ doplnil ho politický komentátor Marián Leško. Podľa neho zvíťazili nezávislí, druhý v poradí je Smer-SD, čo znamená, že poraziť Smer v ďalších parlamentných voľbách bude veľmi ťažká úloha, pretože protistrana neponúka alternatívy, ktoré by boli pre širokú voličskú základňu príťažlivé. „Ide o túžby ľudí po demokratizácii a oslobodení politiky od finančných skupín,“ povedal Chmelár.

Video: Pavol Paška oznámil, že sa vzdá funkcie predsedu parlamentu

.

.

VIAC O KOMUNÁLKACH V JEDNOTLIVÝCH KRAJOCH SLOVENSKA SA DOZVIETE TU:

* Banskobystrický kraj – Banská Bystrica má nového primátora, Nosko porazil Gogolu

* Bratislavský kraj – Nesrovnal bude primátor Bratislavy, Ftáčnik hovorí o zlyhaní

Bajan si udržal v Petržalke funkciu, Táňa Rosová skončila

* Košický kraj – Raši je znova primátorom Košíc, jeho ľudia skandovali Rašice

Košické mestské časti ovládli zväčša nezávislí kandidáti

* Nitriansky kraj – Dvonč obhájil primátorské kreslo v Nitre, nie je prekvapený

* Prešovský kraj – Prešovu bude šéfovať žena, Hagyari priznal porážku

* Trenčiansky kraj – Rybníček suverénne vyhral, Smeru ostal z 13 poslancov jeden

* Trnavský kraj – V Trnave porazil pravicu Bročka, auto vymení za bicykel

* Žilinský kraj – Staronový primátor Žiliny sľubuje MHD zadarmo a zdravé jedlá

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Eduard ChmelárMarek MaďaričMarián LeškoPavol PaškaRobert Fico