Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
ilustračné foto Foto: SITA/Ivan Fleischer
27. augusta 2015 SprávySlovensko od SITASITA

Päť slovenských univerzít má problém, môžu prísť o titul

BRATISLAVA 27. augusta (WEBNOVINY) – Päť slovenských univerzít môže prísť o titul. Vyplýva to z komplexnej akreditácie 22 vysokých škôl. Ako povedal vo štvrtok na tlačovej konferencii v Bratislave minister školstva Juraj Draxler, “Akreditačná komisia dvíha na základe hodnotenia škôl výstražný prst”.

Problém má Katolícka univerzita v Ružomberku, Trenčianska univerzita Alexandra Dubčeka v Trenčíne, Univerzita Konštantína Filozofa v Nitre, Univerzita Mateja Bela v Banskej Bystrici a Univerzita veterinárneho lekárstva a farmácie v Košiciach. “V prípade, že do roka od doručenia hodnotenia nedôjde k náprave, hrozí, že minister školstva dá návrh na odňatie titulu univerzita,” poznamenal.

Kvalitnej škole treba podať pomocnú ruku

Podľa predsedu Akreditačnej komisie Ľubora Fišeru, týchto šesť škôl má problém napríklad s publikačnými výstupmi či výstupmi doktorandov. Ekonomická univerzita v Bratislave splnila kritérium výstupov doktorandov len na hrane. “Táto univerzita má najhoršie hodnotenie doktorandov z celej komplexnej akreditácie. Nie je to podľa mňa v poriadku, mali by s tým niečo robiť,” povedal predseda komisie.

Ako ho doplnil šéf rezortu školstva, žiadnej verejnej vysokej škole nehrozí, že prestane existovať. Avšak, napriek tomu, že niektoré školy kritériá nesplnili, treba sa na ne podľa ministra pozerať individuálne. “Niektoré majú veľmi silné stránky, ale aj tie slabšie, ktoré ich stiahli ku dnu,” vysvetlil s tým, že ak je vidieť, že môže byť škola skutočne kvalitná, treba jej podať pomocnú ruku.

Univerzita Alexandra Dubčeka v Trenčíne
Foto: SITA/Tomáš Somr

Znížil sa počet detašovaných pracovísk

Aj na Slovensku sú však vynikajúce vysoké školy, predseda Akreditačnej komisie medzi ne zaradil Univerzitu Komenského v Bratislave, Slovenskú technickú univerzitu v Bratislave, Univerzitu Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach a košickú Technickú univerzitu. “V ich tesnom závese je Žilinská univerzita, Slovenská poľnohospodárska univerzita a Technická univerzita Zvolen,” dodal Fišera.

V porovnaní s predchádzajúcim komplexným hodnotením nastal výrazný posun v publikačnej, ale aj pedagogickej činnosti. Za najväčšie víťazstvo považuje predseda Akreditačnej komisie zníženie detašovaných pracovísk škôl, predtým ich bolo 110, teraz menej ako 20.

Katolícka univerzita v Ružomberku
Univerzitná knižnica Katolíckej univerzity v RužomberkuFoto: ilustračnéSITA/arch.sk/Vladimir Yurkovic

Slabinou je publikačná činnosť doktorandov

Na druhej strane je podľa Fišeru negatívom vysoký vekový priemer akademických zamestnancov či vysoký podiel externistov na niektorých pracoviskách. Problémom je i nedostatočná publikačná činnosť zamestnancov a doktorandov, ale aj práce v slovenskom jazyku. “Najväčšou slabinou všetkých vysokých škôl je však práve publikačná činnosť doktorandov,” upozornil predseda komisie s tým, že toto treba napraviť.

Akreditačná komisia sa zamerala na hodnotenie šiestich rokov (od 2008 do 2013) v 22 vysokých školách, ktoré považuje za vynikajúce či dobré. Horšie školy prídu na rad neskôr. Komisia hodnotila 4891 študijných programov a 438 žiadostí o habilitačné a inauguračné konanie.

V prípade študijných programov je do najbližšej komplexnej akreditácie spôsobilých 1756, nespôsobilých 447. Ako na záver poznamenal minister školstva Juraj Draxler, vysokoškolské prostredie treba bez milosti čistiť.

Vysoká škola v Trenčíne nesplnila nárok na univerzitu

Minister školstva vo štvrtok v súvislosti s komplexnou akreditáciou vysokých škôl spomenul aj Vysokú školu manažmentu v Trenčíne. Škola v akreditácii nesplnila nárok na univerzitu, zároveň však ani nemala status univerzity. Hovorkyňa ministerstva školstva Beáta Dupaľová Ksenzsighová tvrdí, že to neznamená, že táto škola má nejaký problém.

“Len v komplexnom hodnotení vyšla tak, že by sa univerzitou nemohla stať – ak by chcela. Keďže titul univerzity nemala, ako už vyplýva z jej názvu, nemôže oň ani prísť. Vysoká škola manažmentu v Trenčíne potvrdila svoje postavenie medzi vysokými školami, ktoré nie sú univerzitnými, ani odbornými vysokými školami, čo znamená, že môže poskytovať prvý, druhý a aj tretí stupeň vysokoškolského vzdelávania, čo zodpovedá kvalite jej pedagogickej a vedeckej práce,” dodala Dupaľová Ksenzsighová.

Odporúčané články

Katolícka univerzita hospodárila podľa biskupov neefektívne Pozrite si, aké platy očakávajú absolventi vysokých škôl

Témy

Najčítanejšie za 24 hodín

Diskusia

nicky nech to len prečistia, dnes čo inžinier to blb, česť výnimkám, ale tých je veľmi málo. Keď to takto pôjde ďalej, budeme mať samých riaditeľov, technológov... len robiť nebude mať už kto Udavac_Rektor To je tak ked podmienkov kvalifikacie je byt komunisticky udavac. Proti rektorovi broja aj na Facebooku Súboj o budúceho rektora Univerzity veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach sa nečakane vyostril. Dôvodom je ohlásená kandidatúra Emila Pilipčinca, ktorý univerzitu vedie aj... Volič Verú tak! Vysokoškolské prostredie treba bez milosti čistiť. Na hodnotenie treba prísne posudzovať ako a kde sa absolventi tej,ktorej VŠ zamestnajú v praxi na Slovensku. Ved VŠ sú dotované z naších dani. Ja by som polovicu VŠ zrušil pre produkciu... Mino200 Najskôr tvrdí toto: Ako ho doplnil šéf rezortu školstva, žiadnej verejnej vysokej škole nehrozí, že prestane existovať. Avšak, napriek tomu, že niektoré školy kritériá nesplnili, treba sa na ne podľa ministra pozerať individuálne. A potom toto: Ako na záver poznamenal... ako môžu doktoranti publikovať,keď aj ich doktorantské práce sú plagiátmi. Dnes je písanie prác najlepším biznisom.
Zobraziť celú diskusiu

Z kategórie Slovensko

Ankety

Súhlasíte s návrhom zákona, aby boli obchody na Slovensku počas sviatkov zatvorené?

Aktuálne témy

DRAN.sk

najAPPKY.sk

Byvanie je hra

Autolike.sk

Dámskajazda

Mňamky-recepty

Podnikam.sk

NAJKY.sk

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...