Päťdesiat krajín podpísalo dohodu o zákaze jadrových zbraní, KĽDR ani USA ju nepodporili

Severná Kórea
Foto: ilustračné, SITA/AP

NEW YORK 21. septembra (WebNoviny.sk) – Päťdesiat krajín sveta v stredu podpísalo na pôde Organizácie Spojených národov (OSN) dohodu o zákaze jadrových zbraní.

Medzi štáty, ktoré dokument ratifikovali, patria napríklad Brazília, Alžírsko, Venezuela, Indonézia, Írsko, Guyana, Thajsko, Kostarika či Vatikán.

Krajiny, ktoré dohodu podpísali, po jej ratifikácii nebudú môcť vyvíjať, testovať, vyrábať ani inými spôsobmi zaobstarávať, zhromažďovať a vlastniť jadrové zbrane. K dohode sa môžu pridať aj štáty, ktoré ju zatiaľ nepodpísali.

Svet bez jadrových zbraní

„Táto dohoda je dôležitým krokom vpred k univerzálnemu cieľu – svetu bez jadrových zbraní,“ uviedol v stredu generálny tajomník OSN António Guterres, ktorý tiež zdôraznil, že hrozba jadrového útoku je v súčasnosti najväčšia od konca studenej vojny. Podľa odhadov je na svete v súčasnosti 15-tisíc jadrových zbraní.

Dohodu o zákaze jadrových zbraní v júli prijalo 120 štátov sveta. Ani jedna z jadrových mocností – USA, Rusko, Spojené kráľovstvo, Francúzsko, Čína, India, Pakistan, Severná Kórea a Izrael – novoprijatú dohodu nepodporili.

Žiadna krajina NATO

Na stretnutí, keď krajiny dohodu prijali, sa tiež nezúčastnila žiadna členská krajina NATO s výnimkou Holandska, ktoré tam muselo vyslať svoju delegáciu, ale hlasovalo proti.

Podporovatelia dohody tvrdia, že je čas na tvrdší postoj k eliminácii jadrových zbraní narozdiel od prístupu, ktorý garantovala takmer 50-ročná Zmluva o nešírení jadrových zbraní. Tá má zamedziť šíreniu takýchto zbraní mimo päť pôvodných jadrových mocností, teda USA, Ruska, Veľkej Británie, Francúzska a Číny. Zmluva vyžaduje, aby sa štáty, ktoré nie sú jadrovými krajinami, neusilovali o atómové zbrane a päť mocností zaväzuje k jadrovému odzbrojeniu.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe António Guterres
Firmy a inštitúcie NATO Organizácia Severoatlantickej zmluvyOSN Organizácia Spojených národov