Pätica nespokojných poslancov zakladá v Sieti platformu

Sieť prehovorila o programe, chce zmeniť volebný systém
Líder Siete Radoslav Procházka sa snaží vytvoriť volebný program iný, ako sú ľudia zvyknutí. Chce pomôcť aj rozvoju regiónov. Foto: SITA/Robert Tappert

BRATISLAVA 27. júna (WebNoviny.sk) – Pätica poslancov NR SR nespokojná s vedením strany Sieť zakladá stranícku platformu Za zodpovednú politiku.

Ako povedal v pondelok pre agentúru SITA jeden z jej signatárov Andrej Hrnčiar, podpredsedníčka strany Katarína Cséfalvayová požiadala na pondelňajšom rokovaní predsedníctva Siete, aby jej predseda Radoslav Procházka zrušil svoje rozhodnutie, ktorým z funkcií odvolal prvého podpredsedu strany Hrnčiara a člena predsedníctva Martina Fedora. Procházka to odmietol, načo pätica opustila rokovanie a založila platformu. Podľa Hrnčiara Procházka považuje jeho s Fedorom za organizátorov vnútrostraníckych nepokojov a ostatných označuje za obete.

Platforma, pod ktorú sa okrem Hrnčiara a Fedora podpísala aj trojica poslancov Cséfalvayová, Igor Janckulík a Eduard Adamčík, obsahuje štyri body. Poslanci sa v nej zaväzujú podporovať programové vyhlásenie vlády, podporujú a požadujú napĺňanie priorít Siete pri zostavení vlády. Zároveň konštatujú, že Procházka ako predseda strany stratil ich dôveru a nereprezentuje ich názory. Napokon oznamujú, že nimi určení zástupcovia budú skupinu zastupovať na rokovaniach s koaličnými partnermi.

Agentúra SITA sa snažila osloviť aj Procházku, ale mobilný telefón má vypnutý.

Predseda strany Sieť Radoslav Procházka odvolal 17. júna prvého podpredsedu strany Sieť Andreja Hrnčiara. Dôvodom malo byť rokovanie s predsedami strán Smer-SD a Most-Híd o možnostiach vzájomnej dohody a spolupráce medzi ním a niekoľkými ďalšími poslancami za Sieť na jednej strane a stranami Smer-SD a Most-Híd na druhej strane, mimo oficiálnych štruktúr a poverenia od orgánov Siete. Z rovnakého dôvodu odvolal z funkcie člena predsedníctva a spoluorganizátora tohto postupu Martina Fedora.

Andrej Hrnčiar vtedy povedal, že Procházka ho požiadal, aby sa vzdal funkcie podpredsedu parlamentu s tým, že by si mohol dosadiť svojich ľudí na ministerstvo dopravy. Procházka zároveň prejavil záujem o funkciu podpredsedu NR SR. Hrnčiar odmieta, že by rokoval s Mostom-Híd o vstupe do poslaneckého klubu. „Informovali sme partnerov zo Smeru-SD a Mosta-Híd o našich vnútrostraníckych pomeroch s tým, že nebudú mať dopad na koaličnú spoluprácu,“ povedal Andrej Hrnčiar.

Sieť má v súčasnosti v NR SR sedem poslancov a vo vláde jedného ministra.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej HrnčiarIgor JanckulíkKatarína CséfalvayováRadoslav Procházka
Firmy a inštitúcie NR SR Národná rada Slovenskej republiky