Pátranie po stratenej ponorke sa vracia na pôvodné miesto, hladina kyslíka na palube sa znižuje

Argentína
Lode v prístave Mar de Plata, ktoré hľadajú stratenú ponorku so 44 členmi posádky na palube. Foto: SITA/AP

MAR DEL PLATA 23. novembra (WebNoviny.sk) – Lode a lietadlá pátrajúce po nezvestnej argentínskej ponorke ARA San Juan so 44 ľuďmi na palube sa vrátia do pôvodne prehľadávanej oblasti.

Záchranári sa totiž domnievajú, že zvuk, ktorý minulý týždeň zachytili v južnom Atlantiku, môže byť kľúčovou stopou k jej lokalizácii. Americké zariadenie zaznamenalo krátko po poslednom kontakte s plavidlom hydroakustickú anomáliu, ktorá by mohla pochádzať z ponorky, uviedol hovorca argentínskeho námorníctva Enrique Balbi.

Zvuk prichádzal približne 48 kilometrov severne od miesta, kde ponorku naposledy zaregistrovali. Experti pritom vylúčili, že by mohol byť len prirodzeným morským šumom alebo pochádzať od podmorských živočíchov. Pátracie tímy z Argentíny, Brazílie a USA sa preto vrátia naspäť do už preskúmanej oblasti.

Medzi rodinami nezvestných zatiaľ narastajú obavy, keďže hladina kyslíka v sedem dní stratenej ponorke už môže byť podľa odborníkov kriticky nízka.

Ponorka smerovala z námornej základne Ushuaia na úplnom juhu krajiny na základňu Mar del Plata. Kontakt s ňou stratili v stredu 15. novembra ráno, keď sa nachádzala asi 400 kilometrov od pobrežia.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom