Pátranie po záhadne stratenom malajzijskom lietadle pokračuje, vedci vyčlenili tri lokality

Austrália,  lietadlo z malajzie
Austrálsky Úrad pre bezpečnosť dopravy pomáha pri pátraní po stratenom malajzijskom lietadle, ktoré sa stratilo v roku 2014. Foto: ilustračné, SITA/AP

CANBERRA 16. augusta (WebNoviny.sk) – Vedci potenciálne zúžili oblasť pátrania po nezvestnom malajzijskom lietadle na tri špecifické lokality v južnom Indickom oceáne. Viedla ich k tomu nová analýza satelitných záberov a oceánskych prúdov z obdobia, keď stroj v roku 2014 zmizol. Analýzu zverejnili v stredu.

Austrálsky Úrad pre bezpečnosť dopravy však upozornil, že analýza sa opiera o francúzske satelitné zábery plávajúcich objektov, ktoré sú „pravdepodobne zhotovené ľuďmi“, čo však ešte nemusí znamenať, že pochádzajú z letu MH370.

Lokality by ale mohli byť východiskovými bodmi pre pátranie v rámci oblasti veľkej 25-tisíc kilometrov štvorcových, ktorú experti vytýčili v novembri ako najpravdepodobnejšie miesto pádu Boeingu 777.

Oblasť susedí s pôvodnou zónou pátrania juhozápadne od Austrálie, ktorú identifikovali prostredníctvom satelitných snímok z posledných hodín letu. Ten sa očividne skončil po tom, ako lietadlu došlo palivo.

Malajzijský stroj s 239 osobami zmizol 8. marca 2014 za dodnes neobjasnených okolností počas letu z Kuala Lumpuru do Pekingu. Vyšetrovatelia tvrdia, že lietadlo spoločnosti Malaysia Airlines sa po strate kontaktu nad Juhočínskym morom otočilo a zamierilo do odľahlých oblastí Indického oceánu. Jeho osud patrí medzi najväčšie záhady v histórii civilného letectva.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom