Patríte do únie, odkazuje prezident Bosne a Hercegovine

Ivan Gašparovič
Prezident Slovenskej republiky Ivan Gašparovič Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 27. novembra (WEBNOVINY) – Bosna a Hercegovina patrí do Európskej únie (EÚ), povedal v utorok slovenský prezident Ivan Gašparovič, ktorý je na dvojdňovej oficiálnej návšteve tohto balkánskeho štátu.

Ako hlava štátu zdôraznila, dôležitá je dôveryhodnosť krajiny v očiach medzinárodných inštitúcií. Slovensko podľa Gašparoviča od začiatku podporuje Bosnu a Hercegovinu pri integrácii do EÚ.

Prezident však tlmočil odkaz Bruselu pre Sarajevo, podľa ktorého „predstava Európskej únie o Bosne a Hercegovine je v jednote a zotrvaní súčasného štátneho zväzku.“

Hlavu štátu v Sarajeve privítal predseda Predsedníctva Bosny a Hercegoviny Nebojša Radmanovič spolu s ďalšími dvoma členmi Predsedníctva za chorvátsku a bosniansku národnosť Željkom Komšičom a Bakirom Izetbegovičom. „Som presvedčený, že moja cesta naplní dva ciele. Jeden, že posilníme našu obchodnú a hospodársku spoluprácu. A druhý by mal priniesť nový impulz k integračných snahám Bosny a Hercegoviny vstúpiť do Európskej únie a Aliancie,“ uviedol prezident.

Pripomenul, že za úspechom našej euroatlantickej integrácie stála aj „silná politická zhoda, jednota“, bez ktorej by sme nemohli byť úspešní. „Bosna a Hercegovina po dlhých rokoch od prijatia Daytonskej dohody by mala prevziať zodpovednosť za svoju budúcnosť. Som presvedčený, že pod týmto vedením na to máte predpoklady,“ vyjadril sa Gašparovič pred novinármi po rokovaní v Sarajeve. Prezident potvrdil záujem slovenskej strany o užšiu ekonomickú spoluprácu, pričom za perspektívnu označil aj oblasť vedy, vzdelávania a techniky.

Agentúru SITA informoval hovorca prezidenta Marek Trubač.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ivan GašparovičMarek Trubač