Pavel Kravec venuje svoj zlatý padák aj Rómom

Pavel kravec
Foto: SITA
Vlak
Foto: SITA

BRATISLAVA 16. júla (WEBNOVINY) – Bývalý generálny riaditeľ a predseda predstavenstva Železničnej spoločnosti Slovensko (ZSSK), a.s. Pavel Kravec sa rozhodol vrátiť takzvaný zlatý padák a dať ho na dobročinné projekty rôzneho zamerania.

Ako v pondelok oznámil, začal s jeho využitím na projekty, ktoré sú určené železničiarom, občanom v hmotnej núdzi, Rómom, ako aj deťom, mládeži, žiakom a študentom, dôchodcom, kultúre a na iné dobročinné projekty.

Kravec po tom, čo ho minister dopravy Ján Počiatek odvolal, získal odstupné vo výške okolo 170 tis. eur. Po odvedení dane štátu vo výške 32,3 tis. eur tak v čistom dostal 137,7 tis. eur.

„Pre túto formu vzdania sa zlatého padáku som sa rozhodol na základe jeho právnej podstaty a intervencie občanov, ktorí sa vo svojich stanoviskách síce vyjadrovali kriticky k jeho výške, ale zároveň zdôrazňovali jeho legitimitu, moje právo na rozhodnutie o jeho použití a zneužívanie mojej osoby ako prostriedku politického boja medzi stranami,“ uviedol Kravec.

O rozdelení „zlatého padáku“ chce verejnosť informovať po ukončení projektov v závere tohto roka.

Ako pre agentúru SITA následne uviedol Kravec že, odstupné dostal len za výkon funkcie generálneho riaditeľa ZSSK.

Za post predsedu predstavenstva nedostal nič a podľa neho nezískal ani žiadnu odmenu. Nevyjadril sa k otázke, či bola výška odstupného primeraná vzhľadom na to, ako dlho pôsobil na čele ZSSK a aké hospodárske výsledky dosiahla spoločnosť.

„Momentálne som uchádzačom o zamestnanie, hľadám si prácu a pomedzi to pracujem na záchrane národnej kultúrnej pamiatky,“ uviedol Kravec. Zatiaľ nevie, kde bude pracovať, lebo podľa neho všetci, ktorí mu dávali nádej na uplatnenie, sa po kauze „zlatý padák“ neozvali.

Kravec bol na čele ZSSK od septembra 2010 do apríla tohto roka, čiže devätnásť mesiacov, ako straníckym nominant KDH pri ministrovi dopravy a predsedovi hnutia Jánovi Figeľovi.

Po zverejnení kauzy neprimerane vysokého odstupného sa členstva v KDH vzdal spolu s ďalším bývalým vedúcim manažérom v uvedenej spoločnosti Pavlom Tarcalom. Ten mal po odchode dostať 107 tis. eur a peniaze mal tiež vrátiť.

Vysoké odstupné dostali aj ďalší nominanti KDH, ktorí však neboli členmi strany. Bývalý podpredseda ZSSK Jaroslav Paulický mal dostať 135 tis. eur, odvolaná šéfka Slovenskej pošty, a.s. Marcela Hrdá takmer 178 tis. eur a bývalý generálny riaditeľ Železničnej spoločnosti Cargo Slovakia, a.s. Pavol Ďuriník 96 tis. eur.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ján PočiatekMarcela HrdáPavel Kravec
Firmy a inštitúcie ŽSR Železnice Slovenskej republiky