Pavel Macko: Rusi na Ukrajine zatiaľ nedosiahli žiaden veľký taktický úspech, situácia pre obrancov je pomerne dobrá (rozhovor)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Pavel Macko
Generálporučík Pavel Macko. Foto: SITA

Generál Pavel Macko, ktorý v ozbrojených silách pôsobil 35 rokov, zhodnotil, že po šiestich dňoch bojov na Ukrajine sa situácia nevyvíja tak, ako Rusi predpokladali. Rusko malo veľké logistické problémy, s ktorými súvisia aj informácie o dlhých ruských kolónach smerujúcich ku Kyjevu. V rozhovore sa tiež generál Macko vyjadril k tomu, či vidí možnosť na ruský útok na NATO.

Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt

Ruská federácia zaútočila na Ukrajinu takmer pred týždňom, ako sa doposiaľ vyvíjal tento konflikt?

Momentálne prebieha už šiesty deň bojových operácii na Ukrajine. V súčasnosti je situácia taká, že Rusom sa operácia nevyvíja tak, ako predpokladali. Všetko naznačovalo tomu, že sa snažili urobiť bleskovú operáciu. To znamená rýchlo vyradiť systémy protivzdušnej obrany, spôsobiť chaos v krajine a rýchlo obsadiť administratívno-politické riadiace centrá. Zlomiť tak odpor, demoralizovať Ukrajinu a dosiahnuť tak bleskové víťazstvo alebo si pripraviť podmienky na masívnejšiu inváziu a rýchlo potom vo väčších operáciách zlomiť odpor. Toto trvalo príliš dlho. Tá prvá fáza bola neúspešná.

Aká je situácia v súčasnosti?

Zatiaľ Rusi nedosiahli žiaden veľký taktický úspech, ktorý by sa dal nejakým spôsobom rozvíjať. Neobsadili žiadne veľké mesto, ani nevytvorili žiaden súvislý pozemný koridor na juhu Ukrajiny. Aj keď postupne tlačia Ukrajincov, ale tí sa húževnato bránia. To je myslím najväčšie strategické prekvapenie pre ruské vojská, že sa Ukrajinci nevzdali. Naopak úporne sa bránia. Momentálne sme v situácii vojenskej konsolidácie síl a prostriedkov. Rusom sa podarilo čiastočne preniknúť do priestoru. Vyskúšali bojové prieskumné, špeciálne a diverzné jednotky na získanie kľúčového terénu. To sa im nepodarilo. Ale predsa len majú časť terénu pod kontrolou, vedia si tam doviesť vojská.

Médiá informujú o kolóne ruských vozidiel, ktorá môže byť dlhá až 65 kilometrov a tiahne smerom na Kyjev. Čo je jej súčasťou?

Rusko malo veľké logistické problémy. Preto hovorím o konsolidácii, pretože v tomto okamihu si oni musia za sebou dotiahnuť logistiku, ktorú vôbec v tých prvých dňoch nemali. To znamená, že ich vojaci tam boli len s tými zásobami, ktoré vezú pri technike. V podstate žiadne zásobovacie kolóny za nimi neprišli.  To čo aj teraz vidíme tú veľkú zásobovaciu kolónu, tak to je dôsledok toho, že si potrebujú zriadiť logistické miesta zásobovania priamo na Ukrajine, aby to mali bližšie k vojskám. Zároveň si posilňujú svoje sily a pripravujú sa na ďalšiu fázu operácie. Tá by mala byť hlavná bojová činnosť, keďže tá blesková operácia nevyšla.

Momentálne sme v situácii vojenskej konsolidácie síl a prostriedkov. Rusom sa podarilo čiastočne preniknúť do priestoru. Vyskúšali bojové prieskumné, špeciálne a diverzné jednotky na získanie kľúčového terénu. To sa im nepodarilo. Ale predsa len majú časť terénu pod kontrolou, vedia si tam doviesť vojská.

Takže je to najmä logistická kolóna? Nejde o bojové jednotky?

Prvá päť kilometrová kolóna, o ktorej sa informovalo, bola väčšina logistických vozidiel. S nimi boli len nejaké obrnené, mechanizované jednotky na ochranu. Tento veľký konvoj je opäť z veľkej časti logistický a je tam aj časť bojových síl, ktoré si prisúvajú. Pretože teraz si ako keby vytvárajú predpolie na ďalší útok. Vytvárajú si teda vlastné silnejšie pozície vo vnútri Ukrajiny. To je niečo čo mali mať už prvý alebo druhý deň zriadené.

Prečo si tieto logistické miesta v Ukrajine začali zriaďovať až teraz?

Už vedia, že budú čeliť intenzívnemu odporu. Tým pádom na to potrebujú aj inú logistiku. Pretože nemôže sa im stať, že v prípade ak spustia väčšiu ofenzívu, že im opäť dôjde uprostred toho palivo alebo munícia a budú musieť zastaviť činnosť. Lebo to by mohlo znamenať aj koniec celej tejto veľkej vojenskej operácie. Preto hovorím o konsolidácii, doplnení zásob, zriadení si záchytných bodov. Oni si zriadia také predsunuté logistické základne, aby mali bližšie k vojskám. Aby v prípade operácii tie vojská vedeli dopĺňať svoje zásoby. Pretože to je veľmi intenzívna činnosť. Tam vám veľmi rýchlo padajú zásoby paliva aj munícia. Potrebujú mať rýchly prísun, inač sú zraniteľní.

Keď sa pozerám na mapu okolo Kyjeva a išli by do takého klasického boja, ako sme to videli vo veľkých historických konfliktoch, tak by podľa teórie potrebovali možno až 70-tisíc vojakov, aby priestor okolo Kyjeva bezpečne uzavreli a mohli tlačiť. Tak to hovorí teória. To tam teraz nemajú.

Už viac dní sledujeme obliehanie viacerých miest na Ukrajine. Majú podľa vás tie najväčšie mestá ako Kyjev či Charkov šancu ubrániť sa?

Zatiaľ vidíme najmä takú pozičnú hru. Aj tí Rusi nemajú veľkú odvahu vstúpiť priamo do tých miest z viacerých dôvodov. Jedným z nich je aj ten, že na to nemajú zatiaľ výhodné podmienky, ani tú logistiku. Stále sa snažia prenikať do miest pomocou diverzných skupín, ktoré by mali otvoriť cestu. Tu nejde len o likvidáciu predstaviteľov miestnej správy a v prípade Kyjeva likvidáciu prezidenta Volodymyra Zelenského. Tam dokonca poslali aj nejaké čečenské komandá alebo sa hovorí aj o Wagnerovej skupine. Ale oni majú za úlohu aj otvoriť cestu a vytvoriť bezpečný vstup do týchto miest.

Ale to je veľmi riskantná operácia. Pretože tá výhoda, ktorú majú teraz je, že tie mechanizované vojská vedia koncentrovať na kľúčových miestach okolo Kyjeva a tým vedia blokovať ukrajinské sily, ktoré by chceli prísť na pomoc Kyjevu a vedia tiež blokovať prípadný protiútok. Ale v momente, keď vstúpia do mesta, tak tá sila, tá úderná päsť sa rozdrobí. Rozčlení sa do jednotlivých uličiek. To je už ťažký boj v zastavanom priestore, kde tanky nepomôžu ten priestor ovládnuť. Tam už potrebujete pešiakov, ktorí musia zosadnúť z  techniky a musia ísť ten priestor čistiť. Ani z ďaleka to nie je rozhodnuté a tie mestá by sa mohli udržať.

Navyše, keď sa pozerám na mapu okolo Kyjeva a išli by do takého klasického boja, ako sme to videli vo veľkých historických konfliktoch, tak by podľa teórie potrebovali možno až 70-tisíc vojakov, aby priestor okolo Kyjeva bezpečne uzavreli a mohli tlačiť. Tak to hovorí teória. To tam teraz nemajú.

Ruská armáda nepôsobí svojou pripravenosťou, organizáciou a vybavenosťou na to, aby vôbec zvládla tú Ukrajinu a nie ešte aby zaútočili na NATO.

Dokážu možno Ukrajinci vyprodukovať nejaký protiútok?

Nechcem špekulovať. Zatiaľ na to nebol dôvod, pretože boli príliš malé ciele, aby ste robili na operačnej úrovni protiútok. Tie taktické protiútoky sú tam denno-denne. Neboli však žiadne dostatočne veľké ciele. Je pravda, že väčšina hlavných ukrajinských ozbrojených síl a obrnenej techniky podľa všetkých správ je zatiaľ nedotknutých. Oni majú dostatočnú kapacitu pokračovať v bojovej činnosti. Výhodou brániacich sa vojsk je, že štiepia nepriateľskú zostavu a rozbíjajú konsolidovaný tlak útočiacich vojsk. To je momentálne pre nich výhodné. Budú im napádať práve tie logistické sklady a podobne. Situácie je pre obrancov pomerne dobrá.

Veľa ľudí sa obáva, že Rusko bude v útoku pokračovať aj na krajiny NATO, prípadne konkrétne na Slovensko. Vidíte takúto možnosť?

Ja zatiaľ nevidím žiadne signály. Ani ruská armáda nepôsobí svojou pripravenosťou, organizáciou a vybavenosťou na to, aby vôbec zvládla tú Ukrajinu a nie ešte aby zaútočili na NATO.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Pavel MackoVolodymyr Zelenskyj
Firmy a inštitúcie NATO Organizácia Severoatlantickej zmluvy