Aktualizované: Pavla Ruska zadržala polícia, je podozrivý z objednávky vraždy

Pavol Rusko
Pavol Rusko. Foto: archívne, SITA/Ľudovít Vaniher.
  • aktualizované 23. októbra, 16:51

BRATISLAVA 23. októbra (WebNoviny.sk) – Bývalého šéfa televízie Markíza Pavla Ruska v pondelok zadržala polícia. Podozrivý je z toho, že si v roku 1997 v podsvetí objednal vraždu svojej vtedajšej spoločníčky Sylvie Volzovej, píše denník Sme na svojej internetovej stránke. Denníku to potvrdili zdroje blízke vyšetrovaniu.

Polícia zatiaľ oficiálne stanovisko neposkytla. Prípad rieši Národná kriminálna agentúra. Vyšetrovanie začala na základe trestného oznámenia bývalého šéfa banskobystrického podsvetia Mikuláša Černáka, ktorý si už za iné mafiánske vraždy odpykáva doživotný trest.

„V predmetnej veci bolo dnešného dňa vznesené obvinenie štyrom osobám, jedna osoba bola zadržaná. Ďalšie informácie poskytneme, ak to dôkazná situácia dovolí,“ povedal pre Sme policajný vyšetrovateľ.

Vypovedá o všetkých vraždách

Černák v roku 2015 z väzenia oznámil, že bude postupne vypovedať o všetkých vraždách, s ktorými mal niečo spoločné. Ako odsúdencovi na doživotie mu už vyšší trest uložiť nemožno. Spoluprácou pri vyšetrovaní však môže dosiahnuť podmienečné prepustenie na slobodu. Do úvahy prichádza po 25-tich rokoch. V decembri tohto roka uplynie 20 rokov, odkedy sa Černák sám prihlásil na polícii a vzali ho do väzby.

„Rusko povedal, že to bude dobre zaplatené a že jemu tam ide o veľa. Hlavne, že to musí byť urobené čisto,“ uviedol podľa Sme Černák o vražde Volzovej v trestnom oznámení. Rusko podľa Černáka zložil aj zálohu vo výške 500-tisíc korún. Stalo sa tak po ďalšom stretnutí v bratislavskom hoteli Holiday Inn, kde už boli aj ľudia zo skupiny sýkorovcov.

Spolupráca so sýkorovcami

Zloženie zálohy vyšetrovateľom podľa zistení Sme potvrdil už aj ďalší člen Černákovho gangu, ktorý údajne peniaze od Ruska osobne preberal. V spolupráci so sýkorovcami potom začali Volzovú sledovať a pripravovať jej únos. Akciu prekazilo zatknutie Černáka v decembri 1997. Len pár dní pred tým mal Černák v Banskej Bystrici veľkolepú oslavu 31. narodenín, kde sa zúčastnili všetci významní muži slovenského podsvetia.

Markíza, mala ako jediné médium na akciu prístup. Z oslavy odvysielala na druhý deň reportáž v spravodajstve. Predminulý týždeň NAKA vypočula v postavení svedka – poškodeného aj samotnú Volzovú, ktorá žije v Nemecku.

Obvinili ďalšie tri osoby

V súvislosti s vyšetrovaním prípravy vraždy vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry vzniesol v pondelok obvinenie proti štyrom osobám. Na svojom profile na sociálnej sieti to uvádza polícia s tým, že vzhľadom na prebiehajúce procesné úkony nie je v súčasnosti možné poskytnúť k veci bližšie informácie. Podľa medializovaných informácií sú ďalšími obvinenými osobami v tomto prípade Mikuláš Č., Róbert L. a Miloš K.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Mikuláš Č.Mikuláš ČernákMiloš K.Pavol Rusko
Firmy a inštitúcie NAKA Národná kriminálna agentúra