Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Freso
Predseda SDKÚ Pavol Frešo. Foto: archívne, SITA/Nina Bednáriková
2. októbra 2014 SprávySlovensko od SITASITA Diskusia()

Pavol Frešo oponentom neustúpi, SDKÚ musí ísť do boja

BRATISLAVA 2. októbra (WEBNOVINY) – SDKÚ-DS sa dostala podľa predsedu strany Pavla Freša do bodu, v ktorom sa musí rozhodnúť, akou cestou sa vydá. Ako napísal v liste členom strany, ktorý má agentúra SITA k dispozícii, musí sa rozhodnúť, či pôjde cestou zákulisných dohôd, rozdávania funkcií medzi vyslúžilých funkcionárov, cestou neprehľadných ťahov alebo cestou atraktívneho programu, nových ľudí, pokračovania v reformnom programe a opätovného získavania dôvery voličov.

Jednu alternatívu predstavili podľa Freša niektorí funkcionári strany. „Podľa ich konceptu sa SDKÚ-DS ani nemá orientovať na voľby a získavanie dôvery voličov, ale iba na získavanie postov pre funkcionárov a vybavovania si osobných účtov. Niekoľko dní pred samotným kongresom sme boli svedkami toho, ako sa snažili podpredsedovia s regionálnymi šéfmi robiť krkolomné dohody, ktorých výsledkom boli iba nedôveryhodné návrhy na prerozdelenie miest podpredsedov a predsedu strany. V priebehu týždňa boli títo funkcionári schopní predostrieť tri rôzne návrhy na obsadenie postu predsedu,“ napísal Frešo.

Obrazom: Mimoriadny kongres SDKÚ-DS

Podpredsedovia podľa Freša znefunkčnili stranu

Vyslúžilého funkcionára SDKÚ-DS môže dnes podľa Freša každý člen ľahko rozoznať. „Nezúčastňuje sa na žiadnych voľbách alebo iba vo veľmi obmedzenom rozsahu, svoje úsilie venuje najmä výkladu stanov a vnútrostraníckym predpisom, podľa ktorých sa majú potláčať a vylučovať obyčajne úspešní alebo volení a zvolení predstavitelia strany. Tí, ktorí dokážu získať dôveru voličov. Ťažko si však získavajú dôveru funkcionárov, a to platí aj opačne. Vyslúžilý funkcionár si nevie získať dôveru voličov ani dôveru aktívnych spolustraníkov. Donedávna sme mali za podpredsedu Viliama Novotného, ktorého nezvolili ani len do mestského zastupiteľstva v našich pravicových Košiciach,“ zdôraznil Frešo.

Pritom upozornil, že jeho priamy a dlhodobý politický oponent je už dnes primátorom a opäť jedným z favoritov na tento post v metropole východu. S týmto treba v strane podľa Freša definitívne skoncovať.

Podľa neho to však nepôjde rýchlo a ani ľahko, pretože podpredsedovia, ktorí sa teatrálne vzdali svojich miest, týmto krokom znefunkčnili stranu. „Namiesto upokojenia situácie, zjednocovania a jasného signálu pre voliča, sa snažia naďalej destabilizovať situáciu zvolávaním iných straníckych orgánov s jediným cieľom, zbaviť sa predsedu. Odkazujem im, páni neustúpim ani o krok,“ vyhlásil Frešo v liste.

Funkcionári nominovali smeráka

Mrzí ho, že do najvyššieho vedenia nemali funkcionári problém nominovať primátora Hriňovej Stanislava Horníka, ktorého aktívne podporuje strana Smer. „Podpredseda SDKÚ-DS nominovaný s podporou Smeru? Aj toto sme odmietli. Dnes je každému jasné, že nepotrebujeme vo vedení profesionálnych funkcionárov, ale ľudí s víziami nezaťažených vnútrostraníckymi intrigami,“ uviedol.

Frešo verí, že nakoniec v SDKÚ-DS zvíťazí druhá alternatíva. Tá, ktorú reprezentujú členovia, ktorí aj dnes dokážu za stranu kandidovať a zvíťaziť. „Za túto víziu a za túto väčšinu bojujem ja. Postavme sa za ňu spoločne, my, ktorým ide naozaj o stranu, nie o stranícke funkcie,“ zdôraznil Frešo. Podľa neho však zápas o podobu SDKÚ-DS, ktorá má byť buď funkcionárska alebo hodnotová a volebná, ešte potrvá. SDKÚ-DS musí podľa Freša zdvihnúť zástavu, prijať výzvu a ísť do boja.

Podľa Horníka v Hriňovej vždy mali spoluprácu strán SDKÚ-DS a KDH. Teraz sa k nim pridala aj NOVA. „Keď bolo všetko dohodnuté, oslovili ma okresní funkcionári Smeru. Prišli s tým, že nemajú kandidáta a že sú s mojou robotou spokojní,“ povedal Horník vo štvrtok pre agentúru SITA s tým, že krajská organizácia Smeru-SD v Banskobystrickom kraji ocenila jeho vymedzenie proti županovi Marianovi Kotlebovi.

Mal by na čele SDKÚ-DS nahradiť Pavla Freša niekto iný?

Horník necítil žiaden záväzok

„Nepodpísali sme žiadnu oficiálnu dohodu, dohodli sme sa ústne na spolupráci po voľbách,“ povedal. Podľa Horníka Smer-SD mal v Hriňovej doteraz len jedného náhradníka poslanca. „V bašte Smeru sme mali čisto pravicové zastupiteľstvo. My však spolupracujeme naprieč politickým spektrom. My sa na strany nehráme,“ uviedol.

Horník zdôraznil, že v SDKÚ-DS neexistuje žiadne odporúčanie štruktúram, ako sa správať pri uzatváraní koalícií. Výnimkou sú len krajské mestá. V Banskej Bystrici však miestny zväz SDKÚ-DS podporil spolu so Smerom-SD nezávislého kandidáta. Jeho ako krajského predsedu sa na to však nik nepýtal. „Necítil som preto žiaden záväzok. Ponuka Smeru sa mi zdala ako férové priznanie, že nenašli lepšieho kandidáta,“ povedal.

Horník je v Hriňovej jediný kandidát na primátora. Podľa neho však nie je problém, aká je predvolebná koalícia v Hriňovej, ale že na mimoriadnom kongrese v Senici bol príliš úprimný. „Predseda totiž dva roky využil na uchopenie strany a cieľavedome sa pripravoval na to, aby odolal tlaku, ktorý bol na jeho výmenu. Nie je človekom, ktorý dokáže spájať,“ vyhlásil. Podľa neho sa v strane musia snažiť, aby vášne opadli a nesťažovali situáciu ľuďom, ktorí majú dnes odvahu kandidovať za SDKÚ a priznať sa k tejto značke.

Agentúra SITA sa snažila osloviť aj Viliama Novotného, ale má vypnutý mobilný telefón.

Odporúčané články

Mládež SDKÚ odmieta Freša, rozhodne o odchode zo strany Je dobré, že niektorí ľudia z SDKÚ odišli, zhodnotil Frešo

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...