Pavol Frešo sa pomýlil, dôchodky posunul do druhého čítania

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Frešo

BRATISLAVA 7. augusta (WEBNOVINY) – Návrh novely zákona o sociálnom poistení, ktorý zavádza zmeny v prvom aj druhom dôchodkovom pilieri, posunuli poslanci Národnej rady SR do druhého čítania.

Za tento krok hlasovalo 78 prítomných poslancov za Smer-SD a omylom aj poslanec Pavol Frešo (SDKÚ-DS).

Ten vzápätí požiadal predsedajúceho schôdze Pavla Pašku (Smer-SD) o úpravu vo výkaze hlasovaní, keďže podľa vlastných slov hlasoval proti.

Proti bolo 22 poslancov a jeden poslanec sa zdržal hlasovania. Smer nepodporil návrh opozície na to, aby parlament nepokračoval v prerokovávaní novely, ani návrh, aby sa novela vrátila predkladateľovi na dopracovanie.

Zmeny v dôchodkovom systéme prerokuje parlament v skrátenom konaní, o ktoré požiadala parlament minulý týždeň v pondelok vláda Roberta Fica.

Kabinet chce totiž pre horší vývoj verejných financií znížiť príspevky do druhého piliera o mesiac skôr, už od začiatku septembra, a nie od začiatku októbra, ako bol pôvodný zámer. Vláda o mesiac skorším oslabením druhého piliera získa 40 mil. eur.

Od pilieru k nebankovkám

Dôchodcovia
Foto: SITA

Porovnávanie výkonnosti prvého dôchodkového piliera s druhým pilierom je podľa poslanca Pavla Freša (SDKÚ-DS) ako porovnávať výkonnosť sľubu z nebankovej inštitúcie s tým, čo si ľudia nasporia.

„Pokiaľ sa vyplácajú budúce výnosy z toho, čo dávajú noví vkladatelia, je to podobné pyramídovým spoločnostiam,“ uviedol Frešo na adresu štátneho, priebežného dôchodkového piliera.

Prvý dôchodkový pilier podľa neho v súčasnej podobe nie je udržateľný, keďže vytvára deficity. „Veď to nie je udržateľné. Kto to zaplatí?“ spýtal sa poslanec SDKÚ-DS.

Dôchodkový systém je v súčasnej podobe finančne neudržateľný, druhý pilier nezabezpečí dostatočné dôchodky a znehodnocuje vklady ľudí. Vyhlásil to v utorok predseda vlády Robert Fico na margo pokračujúceho rokovania o novele zákona o sociálnom poistení v parlamente.

Mihál radil mladým

Mikuláš Dzurinda
Foto: SITA/Jozef Jakubčo

Ak vláda Roberta Fica zavedie dobrovoľný vstup mladých ľudí do druhého piliera až do ich 35 rokov, tak by podľa poslanca Národnej rady SR Jozefa Mihála (SaS) mali mladí ľudia v prípade ich záujmu o druhý pilier do systému starobného sporenia vstúpiť čo najskôr.

„Čím skôr začnú sporiť, tým viac si na svoj dôchodok nasporia,“ povedal v rozprave. Od začiatku apríla tohto roka pritom mladí ľudia vstupujú do druhého piliera automaticky po zamestnaní sa, pričom majú dva roky možnosť z tohto systému vystúpiť.

Mihál tiež upozornil na to, že po otvorení kapitalizačného piliera si môže začať na penziu sporiť 150-tisíc mladých ľudí, ktorí do druhého piliera nevstúpili v čase, keď bol pre nich vstup dobrovoľný.

„Chybný pilier“

Prvý, štátny dôchodkový pilier bol podľa Mihála nastavený v roku 2004 nad možnosti slovenskej ekonomiky. „Stala sa chyba a bolo by dobré ju napraviť,“ povedal.

Ocenil preto návrh vlády, aby sa v priebežnom pilieri zmenila valorizácia dôchodkov, dôchodkový vek sa naviazal na priemerný vek dožitia a zaviedla sa vyššia solidarita.

„Buďme realisti, musíme to urobiť,“ povedal exminister. Prvý dôchodkový pilier by podľa Mihála bez týchto nevyhnutných zmien „neprežil“.

„Viera v spásonosnosť prvého piliera o dvadsať, tridsať rokov je bludom, ktorý by mal byť liečený elektrošokmi,“ uviedol v rozprave poslanec Peter Osuský (SaS). Poslanec Peter Pollák (OĽaNO) upozornil na to, že zvýšením odvodového zaťaženia z príjmu z dohôd sa vláda nedotkne len bohatých ľudí, ale aj študentov, dôchodcov a nezamestnaných, ktorí si na dohody privyrábajú.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Pavol FrešoPeter OsuskýPeter PollákRobert Fico
Firmy a inštitúcie NR SR Národná rada Slovenskej republiky