Pavol Hrušovský je proti ozbrojeným zložkám v parlamente

Pavol Hrušovský
Pavol Hrušovský Foto: SITA/Diana Černáková

BRATISLAVA 22. septembra (WEBNOVINY) – Politická kultúra klesla na úroveň žumpy, myslí si to predseda parlamentného klubu KDH Pavol Hrušovský o udalostiach, ktoré sa minulý týždeň odohrali v Národnej rade SR.

Do konfliktu sa počas nočného rokovania o vyslovení nedôvery predsedovi vlády Robertovi Ficovi z utorka na stredu dostali poslanci za OĽaNO a poslanci vládneho Smeru.

„Parlament nie je ihrisko, balkón NR SR nie je tribúna, je to miesto, kde by si mal každý svoju zodpovednosť uvedomiť,“ uviedol v nedeľu Hrušovský v relácii televízie TA 3 V politike. Predseda klubu KDH je však proti tomu, aby bola v národnej rade parlamentná stráž.

„Dvadsať rokov sme nemali, a ja si osobne myslím, že ani nemusíme zavádzať, parlamentnú stráž,“ povedal Hrušovský. „Ja som zásadne proti tomu, aby ozbrojené zložky v ktorúkoľvek chvíľu boli prítomné a robili poriadok s ústavnými činiteľmi,“ doplnil. Podľa neho sa problémy v parlamente majú riešiť diskusiou.

Zmena poriadku situáciu nevyrieši

Hrušovský sa obáva, že zmena rokovacieho poriadku nevyrieši aktuálnu situáciu v národnej rade. „Ten návrh, ktorý máme zatiaľ v pracovnej verzii predložený, dáva veliacu právomoc predsedajúcemu Národnej rady SR povolať do rokovacej sály ozbrojenú zložku. To tu nikdy nebolo,“ povedal Hrušovský s tým, že toto odmieta.

Predseda parlamentu Pavol Paška (Smer-SD) povedal, že parlamentná stráž ako istý nástroj represie je súčasťou demokratických parlamentov aj v iných krajinách, pričom pri návrhu na jej zriadenie sa riadili českým modelom. Ako uviedol Paška v relácii V politike, pred dvadsiatimi rokmi sa s takým nástrojom v parlamente nerátalo, lebo pri vzniku Slovenska sa model politického systému parlamentarizmu inšpiroval najmä nemeckým a rakúskym modelom a tvorcov právnych noriem ani nenapadlo, že to, čo je vlastné takýmto demokraciám, bude potrebné u nás zakotviť v ústave či vykonávacích normách.

Premiérovi vyčítal odchod

Hrušovský v nedeľu tiež vládnemu Smeru vyčítal, že premiér, vláda aj celý poslanecký klub vládnej strany odišli z rokovacej sály NR SR po prejave premiéra Fica k jeho odvolávaniu. Podľa Pašku však nie je obštrukcia v podobe opustenia sály ničím novým a je štandardná. Doplnil, že sálu opustili pre vystúpenie poslanca Daniela Lipšica, ktorý podľa neho navodil atmosféru urážok.

Hrušovský mu však kontroval, že nie je možné, aby „premiér na konci svojho vystúpenia demonštratívne vyhlásil: Odchádzam!“. Podľa neho takto nemôže predsedu vlády rozčúliť vystúpenie jedného poslanca, aby on, celá vláda i poslanecký klub vládnej strany opustili sálu. Podľa Hrušovského išlo o dôležitú diskusiu, ktorú si mali vypočuť a na tvrdé slová má byť vyzretý politik pripravený. Paška hovorí, že poslanci síce opustili sálu, ale boli prítomní v budove parlamentu a počúvali. „Niet takej ústavnej ani inej zákonnej povinnosti, aby sa či vláda, alebo poslankyňa a poslanec mali nechať vystavovať vulgarizmom,“ dodal.

Mimoriadna schôdza k odvolávaniu premiéra Roberta Fica

Pokračuje schôdza o odvolaní Fica, zaujíma aj verejnosť

Robert Fico bojuje za lacný plyn pre bohatých, tvrdí Miškov

Ivan Mikloš kritizuje premiéra Fica za nečinnosť v eustreame

Ušli, opili sa, pobili sa, konštatoval v parlamente Figeľ

Igor Matovič vyrobil škandál, Paška alkohol skúmať nebude

Matovič vyrobil škandál, Paška alkohol skúmať nebude

Igor Matovič chce zábery z kamier, ak Paška nekryje slopanie

Vládna väčšina má podľa Figeľa moc, ale nemá pravdu

V parlamente je to horšie ako za Mečiara, tvrdí politológ

Robert Fico incident v parlamente nekomentuje

V koši našli stovku fliaš alkoholu, vraj patrili Smerákom

Sulík nerozumie, prečo Fico bojuje práve za lacný plyn

Robert Fico nemá morálne právo byť premiérom, tvrdí Štefanec

Schôdzu o odvolávaní Fica prerušili, schválili návrh Smeru

Z poslancov Smeru bol cítiť alkohol, pobili sa o maketu Fica

Na stoličku Roberta Fica posadili v parlamente bábku

Fico sa ukázal ako arogantný zbabelec, tvrdí opozícia

Vláda lokajov podľa Lipšica slúži výhradne svojim pánom

Kričiaci ľudia prerušili schôdzu o Ficovi, ten odišiel

Schôdzu o odvolávaní Fica prerušia, schválili návrh Smeru

Roztržka v parlamente, agresívny muž hodil po žene monitor

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Pavol HrušovskýPavol Paška