Pavol Hurajt so štvrtým najvyšším bodovým ziskom

Pavol Hurajt
Pavol Hurajt Foto: SITA/Tomáš Benedikovič

WHISTLER 22. februára (WEBNOVINY) – Skvelé výkony slovenského reprezentanta v biatlone Pavla Hurajta, ktoré predvádza na XXI. zimných olympijských hrách v kanadskom Vancouveri, ho katapultovali aj v celkovom poradí Svetového pohára medzi absolútnu svetovú elitu. V štyroch pretekoch jednotlivcov si na svoje konto pripísal 149 bodov, čo je o 32 viac ako vo všetkých predchádzajúcich pretekoch v sezóne.

Do Kanady cestoval ako 39. muž celkového poradia bojov o krištáľový glóbus, domov sa vráti figurujúc už na výbornej 24. priečke. Tretie miesto v pretekoch s hromadným štartom, piate vo vytrvalostných pretekoch, siedme v šprinte a šestnáste v stíhačke je skvelá bilancia. Iba traja biatlonisti boli na tratiach vo Whistler Olympic Parku úspešnejší ako 32-ročný rodák z Popradu s trvalým pobytom v Štrbe. Olympijský víťaz vo vytrvalostných pretekoch a strieborný zo šprintu Nór Emil Hegle Svendsen skončil v stíhacích pretekoch ôsmy a v hromadnom štarte trinásty, čo znamenalo 176-bodový zisk. Strieborný zo stíhačky Rakúšan Christoph Sumann celkovo zinkasoval 160 bodov a olympijský víťaz z pretekov s hromadným štartom Rus Jevgenij Usťugov má bodové konto bohatšie o 155 bodov.

Za Hurajtom zaostali aj také osobnosti svetového biatlonu, ako je desaťnásobný olympijský medailista a štrnásťnásobný majster sveta Nór Ole Einar Björndalen, ktorý nazbieral „iba“ 128 bodov, olympijský víťaz z rýchlostných pretekov Francúz Vincent Jay so 142 bodmi, či hrdina predchádzajúcich ZOH v roku 2006 v Turíne Nemec Michael Greis, ktorý uzatvára desiatku najlepších vo Vancouveri so 122 bodmi.

Do konca sezóny zostávajú ešte tri kolá Svetového pohára, celkovo to bude ešte sedem individuálnych pretekov – tri šprinty, dve stíhačky a dvoje preteky s hromadným štartom, v ktorých by Pavol Hurajt mal automaticky nastúpiť ako člen elitnej tridsiatky celkového poradia. Jeho najlepším konečným výsledkom vo SP v kariére je doteraz 19. miesto zo sezóny 2003/2004. Po šiestich rokoch má šancu toto svoje maximum ešte posunúť. Momentálne za Sergejom Sednevom z Ukrajiny, ktorému patrí devätnásta pozícia, zaostáva iba o 29 bodov. V každom prípade už teraz je jasné, že výrazne zlepší svoje postavenie z predchádzajúcich sezón. Od spomenutého roka 2004 bolo totiž jeho najlepším konečným rezultátom 52. miesto z vlaňajšej sezóny.

Poradie biatlonistov podľa bodového zisku na XXI. ZOH vo Vancouveri:

1. Emil Hegle Svendsen (Nór.) 176 bodov, 2. Christoph Sumann (Rsk.) 160, 3. Jevgenij Usťugov (Rus.) 155, 4. Pavol Hurajt (SR) 149, 5. Vincent Jay (Fr.) 142, 6. Ivan Čerezov (Rus.) 133, 7. Ole Einar Björndalen (Nór.) 128, 8. Simon Eder (Rak.) 127, 9. Björn Ferry (Švéd.) 123, 10. Michael Greis (Nem.) 122

SITA

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Björn FerryEmil Hegle SvendsenOle Einar BjörndalenPavol Hurajt