Pavol neplatil výživné na dcéru Veroniku, súd ho poslal na rok do väzenia

Súd
Foto: ilustračné, GettyImages

BANSKÁ BYSTRICA 18. júna (WebNoviny.sk) – Trest jeden rok odňatia slobody nepodmienečne za neplatenie výživného na dcéru Veroniku uložil v utorok senát Krajského súdu v Banskej Bystrici pre 46-ročného Pavla S. z Rohoviec v okrese Dunajská Streda.

Znížený trest na 12 mesiacov

Dlh voči dcére, ktorá sa medzitým už stala plnoletou, dosiahol viac ako 1 400 eur. Krajský i prvostupňový súd konal ako proti ušlému, pretože Pavol sa vyhýbal nielen plateniu výživného, ale i následnému súdnemu konaniu.

Na základe výpovedí matky i dcéry a ďalších dôkazov Okresný súd v Rimavskej Sobote uznal Pavla za vinného z prečinu zanedbania povinnej výživy a vymeral mu trest jeden a pol roka odňatia slobody nepodmienečne.

Jeho obhajkyňa sa odvolala, že trest je neprimerane prísny. Odvolací súd jej vyhovel a trest Pavlovi zmiernil z 18 mesiacov na 12.

Hrozba ďalšieho stíhania

Zaujímavosťou prípadu je, že matka sa o dcéru i napriek „utekajúcemu otcovi“ sama dokázala postarať. Dievča absolvovalo gymnázium a dalo sa i na vysokoškolské štúdium ošetrovateľstva.

Na pojednávaní na Okresnom súde v Rimavskej Sobote dcéra vypovedala, že otec sa o ňu veľmi nezaujímal. Už ako dospelá sama požiadala o zvýšenie výživného a čaká na rozhodnutie.

V prípade, že Pavol i naďalej nebude prispievať na dcéru, hrozí mu ďalšie trestné stíhanie.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Krajský súd Banská Bystrica