Pavol Paška vypísal šieste voľby šéfa NKÚ

NKÚ
Foto: SITA/Diana Černáková

BRATISLAVA 5. júna (WEBNOVINY) – V poradí šieste voľby predsedu Najvyššieho kontrolného úradu a dvoch podpredsedov v tomto volebnom období vypísal predseda parlamentu Pavol Paška na 25. júna.

Kandidátov môžu poslanci navrhovať do 14. júna do 16:00. Vyplýva to z rozhodnutia predsedu národnej rady.

Parlament sa šéfa NKÚ pokúšal voliť päťkrát. Ostatná voľba na aktuálnej schôdzi sa 28. mája nakoniec neuskutočnila.

SDKÚ-DS, KDH a Most-Híd pred hlasovaním stiahli svojho kandidáta Maroša Žilinku, ktorý bol jediným nominantom na funkciu. Strany Ľudovej platformy tak urobili potom, ako Smer-SD neodsúhlasil verejnú voľbu šéfa NKÚ a presadil tajné hlasovanie. „Ak vás niekto štyrikrát oklame, tak piatykrát hovoríme – urobme verejnú voľbu,“ komentoval opozičnú požiadavku na verejnú voľbu predseda SDKÚ-DS Pavol Frešo.

Ďalšieho kandidáta na post šéfa NKÚ už Ľudová platforma podľa jeho slov hľadať nebude. Slovensko sa nezvolením predsedu NKÚ ani na piaty pokus podľa Freša vracia do čias Mečiarovej éry, keď zahraničie Slovensko označovalo za čiernu dieru.

Premiér Robert Fico prisľúbil opozícii post predsedu NKÚ po parlamentných voľbách. Podľa povolebnej dohody kandidáta navrhovala SaS, ktorá po dvakrát neuspela s Kamilom Krnáčom ani s Vladimírom Klimešom. Smer-SD a Fico argumentujú, že opozícia musí hlasovať za svojho kandidáta do posledného človeka, čo sa ani raz nestalo.

Premiér už skôr navrhol, aby každá z opozičných strán predstavila svojho kandidáta, z ktorých by si Smer-SD vybral. Ak sa opozícia dohodnúť nedokáže, Fico pripustil možnosť, že jej ponúkne kandidátov, ktorí vyšli z jej radov a v minulosti zastávali zodpovedné funkcie. Ako príklad spomenul bývalého šéfa Štatistického úradu SR Petra Macha (blízky KDH), bývalého predsedu Úradu pre verejné obstarávanie Bélu Angyala (blízky strane Most-Híd) či niekdajšieho riaditeľa SIS Karola Mitríka (blízky SDKÚ-DS).

Ako tretiu možnosť premiér ponúkol výberové konanie organizované úradom vlády, teda podobný postup, ako zvolila Iveta Radičová pri hľadaní šéfa Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO). Funkčné obdobie Jána Jasovského sa skončilo vo februári 2012, keďže parlament stále nezvolil jeho nástupcu, zostáva na čele úradu.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Iveta RadičováPavol FrešoPavol PaškaRobert Fico
Firmy a inštitúcie NKÚ Najvyšší kontrolný úrad