Pchjongjang nečakane stiahol svoj personál zo spoločnej kancelárie s Južnou Kóreou

Severná Kórea, Južná Kórea
Severná a Južná Kórea otvorili prvú styčnú kanceláriu v blízkosti spoločných hraníc v septembri minulého roku. Foto: archívne, SITA/AP

SOUL 22. marca (WebNoviny.sk) – Severná Kórea v piatok neočakávane stiahla svoj personál zo styčnej kancelárie, ktorú prevádzkuje spoločne s Južnou Kóreou. Informovalo o tom juhokórejské ministerstvo pre zjednotenie.

Tento vývoj by mohol utlmiť vzťahy medzi krajinami a ďalej skomplikovať globálnu diplomaciu týkajúcu sa severokórejského jadrového programu.

Neúspešný summit

Krok Pchjongjangu nasledoval týždeň po tom, čo námestníčka ministra zahraničných vecí Severnej Kórey Čche Son-hui pohrozila ukončením jadrových rokovaní so Spojenými štátmi pre ich neochotu stiahnuť sankcie uvalené na krajinu.

Varovanie prišlo po neúspešnom februárovom summite medzi americkým prezidentom Donaldom Trumpom a severokórejským lídrom Kim Čong-unom.

Zriadenie styčnej kancelárie

Severná a Južná Kórea otvorili prvú styčnú kanceláriu v blízkosti spoločných hraníc v septembri minulého roku. Jej cieľom malo byť uľahčenie a posilnenie komunikácie medzi krajinami.

Stálu kanceláriu zriadili v severokórejskom meste Käsong a je vôbec prvou svojho druhu od rozdelenia Kóreí po druhej svetovej vojne v 50. rokoch. Otvorenie kancelárie bolo súčasťou dohôd, ktoré štáty dosiahli v apríli 2018.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom