Pchjongjang označil odpálenie rakiet za obranné cvičenie a vysmial sa kritike Južnej Kórey

Severná Kórea, rakety
Severná Kórea odpálila niekoľko rakiet krátkeho doletu, krok označila za pravidelné obranné vojenské cvičenie. Foto: SITA/Korean Central News Agency/Korea News Service via AP

SOUL 9. mája (WebNoviny.sk) – Severná Kórea označila víkendové odpálenie rakiet za pravidelné obranné vojenské cvičenie a vysmiala Južnú Kóreu za jej kritiku. Vyjadril sa tak nemenovaný hovorca armády, ktorého vyhlásenie publikovala severokórejská tlačová agentúra KCNA.

Rutinné cvičenie

Spravil tak krátko pred stretnutím vysokých predstaviteľov obrany Južnej Kórey, Spojených štátov a Japonska, ktorí mali v Soule diskutovať práve o severokórejskom odpaľovaní rakiet a iných bezpečnostných otázkach.

Hovorca severokórejského ministerstva zahraničných vecí v inom vyhlásení hovoril o „rutinnom a sebaobrannom vojenskom cvičení„.

Neodôvodnené obvinenia

Pchongjang podľa neho preukazuje „maximálnu trpezlivosť“ s uviaznutými rokovaniami s Washingtonom a „neodôvodnené obvinenia“ voči legitímnemu vyjadreniu suverenity a právu na sebaobranu môžu viesť k situácii, ktorú si nikto neželá.

Kancelária juhokórejského prezidenta a tamojšie ministerstvo obrany vyjadrili znepokojenie, že sobotňajšie odpálenia rakiet idú proti duchu vojenskej dohody medzi Kóreami, ktorú sa podarilo dosiahnuť minulý rok a hovorí o zastavení všetkých nepriateľských aktivít. Severnú Kóreu tiež vyzvali, aby upustila od konania, ktoré môže zvyšovať napätie.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom