Pchjongjang spochybnil Trumpove slová o výsledkoch summitu vo vietnamskom Hanoji

Donald Trump, Kim Čong-un
Zľava: Severokórejský líder Kim Čong-un a americký prezident Donald Trump počas večere vo Vietname. Hanoj, 27. február 2019. Foto: SITA/AP

HANOJ 28. februára (WebNoviny.sk) – Kórejská ľudovodemokratická republika (KĽDR) ponúkla vo štvrtok odlišnú interpretáciu výsledkov tohtotýždňového americko-severokórejského summitu od tej, s ktorou krátko predtým predstúpil pred verejnosť americký prezident Donald Trump.

Zrušenie sankcií

Zatiaľ čo šéf Bieleho domu uviedol, že summit vo vietnamskom Hanoji skrachoval preto, lebo severokórejský líder Kim Čong-un trval na tom, aby Američania kompletne zrušili sankcie proti KĽDR, Pchjongjang tvrdí, že Kim žiadal iba čiastočné zrušenie sankcií.

Na výmenu sa bol ochotný zaviazať k úplnej likvidácii najväčšieho severokorejského jadrového komplexu.

Nevyhľadáva konflikt

Ako v piatok na narýchlo zvolanej tlačovej konferencii v Hanoji vyhlásil severokórejský minister zahraničných vecí Ri Jong-ho, Kim Trumpovi ponúkal aj písomný záväzok, že KĽDR sa nadobro vzdá jadrových aj raketových testov. Washington „prepásol príležitosť, aká sa možno už viackrát nenaskytne,“ povedal šéf severokórejskej diplomacie.

Trump, ktorý predstúpil pred novinárov krátko po tejto tlačovke Severokórejčanov počas medzipristátia na Aljaške, sa k Riovým slovám priamo nevyjadril, a namiesto toho varoval nepriateľov USA, že jeho krajina investuje obrovské prostriedky do protiraketovej obrany a vyhrá akýkoľvek vojenský stret. „Amerika nevyhľadáva konflikt, ale ak nás prinútia brániť sa, budeme bojovať a zvíťazíme s veľkou prevahou,“ vyhlásil Trump.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Donald TrumpKim Čong-un