Peiffer sa stal majstrom sveta vo vytrvalostných pretekoch, zo Slovákov skončil najlepšie Kazár

J. T. Bö
Nórsky biatlonista J. T. Bö. Foto: SITA/AP

ÖSTERSUND 13. marca (WebNoviny.sk) – Nemecký biatlonista Arnd Peiffer získal zlatú medailu v stredajších vytrvalostných pretekoch mužov na 20 km na majstrovstvách sveta vo švédskom Östersunde (7. – 17. marca). Na druhom mieste so stratou 1:08,7 min na víťaza skončil Bulhar Vladimir Iliev.

Bronzovú medailu si vybojoval Nór Tarjei Bö, keď zaostal o 1:35,7 min s za víťazným pretekárom.

Tridsaťjedenročný Peiffer získal svoju druhú zlatú medailu v individuálnych pretekoch na MS, premiérovo triumfoval v šprinte v ruskom Chanty-Mansijsku 2011. V štafetách má olympijský víťaz zo ZOH 2018 v Pjongčangu Peiffer bilanciu (3-4-5). Strieborný Iliev si vybojoval prvú medailu zo svetových šampionátov. Jeho doterajším najlepším výsledkom na MS bolo šieste miesto v stíhacích pretekoch vo fínskom Kontiolahti 2015. Tridsaťročný T. Bö má po stredajších pretekoch na svojom konte už 17 medailí zo svetových šampionátov (8-1-8).

J. T. Bö získal malý glóbus

Líder celkového poradia SP Nór J. T. Bö po troch chybách a druhom najrýchlejšom bežeckom výkone obsadil 9. pozíciu. Na ZOH 2018 v Pjongčangu sa tešil v tejto disciplíne z najcennejšieho kovu. Celkovo si 3-násobný olympijský víťaz J. T. Bö vybojoval na svetových šampionátoch už 12 medailí (5-5-2) vrátane dvoch najcennejších kovov z miešanej štafety a šprintu na prebiehajúcich MS.

Dvadsaťpäťročný J. T. Bö si vďaka stredajšiemu výsledku zabezpečil zisk druhého malého glóbusu v aktuálnej sezóne SP.

Po šprinte uspel aj v celkovom poradí disciplíny vytrvalostné preteky. Zároveň si v predstihu zaistil premiérovo v kariére aj veľký krištáľový glóbus, do konca ročníka zostávajú síce ešte štyri preteky, J. T. Bö má však v celkovom poradí SP pred druhým Rusom Alexandrom Loginovom neprekonateľný 329-bodový náskok.

Slovensko reprezentovala v pretekoch trojica pretekárov. Najviac sa darilo Matejovi Kazárovi, ktorý po troch nepresných výstreloch obsadil 40. miesto. Martin Otčenáš po piatich chybách na strelnici finišoval na 56. priečke. Michala Šímu klasifikovali na 86. pozícii.

Otčenáš urobil zbytočné chyby

Som na seba nahnevaný za streľbu. Urobil som zbytočné chyby. Mohol som urobiť aj menej chýb. Na trati to bolo ťažké, podmienky neboli ideálne,“ uviedol pre RTVS Martin Otčenáš.

Na uplynulom svetovom šampionáte sa z triumfu v vytrvalostných pretekoch prekvapujúco tešil Američan Lowell Bailey. Za ním sa zoradili Čech Ondřej Moravec a Francúz Martin Fourcade.Práve legendárny M. Fourcade je spolu s ďalšou trojicou biatlonistov historicky najúspešnejším pretekárom vo vytrvalostných pretekoch na MS, všetci štyria triumfovali na svetovom šampionáte trikrát. Medzi krajinami je na čele poradia dnes už bývalý Sovietsky zväz, ktorého reprezentanti vybojovali 26 cenných kovov pri celkovej medailovej bilancii (10-10-6).

V doterajšom priebehu aktuálnej sezóny Svetového pohára boli vytrvalostné preteky na programe dvakrát. Na úvod sezóny v slovinskej Pokljuke triumfoval Francúz Martin Fourcade, v kanadskom Canmore sa pre zmenu tešil jeho veľký rival Nór J. T. Bö.

Program šampionátu v Östersunde pokračuje vo štvrtok 14. marca pretekmi dvojčlenných miešaných štafiet o 17.10 h.

Majstrovstvá sveta 2019 v biatlone – Östersund (Švéd.) – streda

Vytrvalostné preteky mužov na 20 km

1. Arnd Peiffer (Nem.) 52:42,4 min (0), 2. Vladimir Iliev (Bul.) +1:08,7 (1), 3. Tarjei Bö (Nór.) +1:09,1 (1), 4. Sebastian Samuelsson (Švéd.) +1:35,7 (1), 5. Lukas Hofer (Tal.) +1:53,2 (2), 6. Simon Desthieux (Fr.) +1:54,0 (3), … 40. Matej Kazár +6:12,5 (3), 56. Martin Otčenáš +7:43,6 (5), 86. Michal Šíma (všetci SR) +11:56,5 (7)

Poradie vo Svetovom pohári (po 21 z 25 pretekov)

1. Johannes Thingnes Bö (Nór.) 1082 bodov – istý zisk veľkého glóbusu, 2. Alexander Loginov (Rus.) 753, 3. Simon Desthieux 723, 4. Quentin Fillon-Maillet 721, 5. Martin Fourcade (všetci Fr.) 634, 6. Arnd Peiffer (Nem.) 628, … 64. Martin Otčenáš 33, 77. Matej Kazár 20, 91. Tomáš Hasilla (všetci SR) 10

Konečné poradie vytrvalostných pretekov vo SP (po 3 pretekoch)

1. Johannes Thingnes Bö 128 bodov – zisk malého glóbusu, 2. Vetle Sjaastad Christiansen 118, 3. Lars Helge Birkeland (všetci Nór.) 97, 4. Arnd Peiffer (Nem.) 88, 5. Alexander Loginov (Rus.) 87. 6. Simon Desthieux (Fr.) 87, … 62. Matej Kazár 9

Poradie v Pohári národov (po 20 z 23 pretekov)