Peking kritizuje sankcie USA voči čínskym technologickým firmám, ale na rokovania pôjdu

Čína vyzvala Washington, aby zrušil nové sankcie uvalené na čínske technologické spoločnosti, ale uviedla, že vyjednávači Pekingu pôjdu na rokovania o obchodných vzťahoch.

Odvetné opatrenia

Čínsky rezort zahraničia kritizoval obmedzenia pri predaji amerických technológií čínskym firmám, ale nenaznačil, že Peking prijme odvetné opatrenia.

USA obmedzili predaj tým čínskym spoločnostiam, ktoré podľa Washingtonu poskytujú technológie používané na potláčanie moslimských etnických menšín v Číne. Ide napríklad o technológie na rozpoznávanie tváre a iné technológie z oblasti umelej inteligencie.

Ochrana suverenity

Vyzývame USA, aby ihneď napravili svoje zlé praktiky,“ povedal hovorca čínskeho rezortu zahraničia Keng Šuang. „Čína bude pokračovať v prijímaní pevných a silných opatrení, aby rozhodne chránila suverenitu krajiny, jej bezpečnosť a rozvojové záujmy,“ dodal.

Napriek kritike zo strany Pekingu však čínsky rezort obchodu uviedol, že podpredseda vlády Liou Che vo štvrtok odcestuje do Washingtonu na vyjednávania. V jeho delegácii bude aj minister obchodu, guvernér centrálnej banky a predstavitelia regulačných úradov pre oblasť priemyslu, technológií a poľnohospodárstva.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Liou Che