Peking označil ceremóniu v Osle za politické divadlo

Thorbjorn Jagland
Foto: SITA/AP

PEKING 10. decembra (WEBNOVINY) – Čína považuje piatkovú slávnosť odovzdania Nobelovej ceny mieru za nevhodné „politické divadlo“, ktoré je „produktom mentality studenej vojny„. Uvádza sa to v piatkovom vyhlásení čínskeho ministerstva zahraničných vecí. Podľa Pekingu totiž fakty „jasne dokazujú“, že rozhodnutie Nobelovho výboru nereprezentuje názor väčšiny ľudí na svete. Západ podľa čínskej vlády prostredníctvom ocenenia šíri lži a snaží sa vyvolať nepokoje a politickú nestabilitu zasahovaním do vnútorným záležitostí krajiny.

„Takýto druh politického divadla nikdy neotrasie zaujatosťou a sebavedomím čínskeho ľudu na ceste k socializmu s čínskym charakteristikami. Jednostrannosť a lži nemajú pevné základy, mentalita studenej vojny je nepopulárna,“ píše sa v piatkovom stanovisku čínskeho rezortu diplomacie.

Keďže ocenený čínsky disident Liou Siao-po si nemohol prísť po cenu do Osla osobne, predseda Nobelovho výboru Thorbjorn Jagland po prednesení prejavu položil cenu na prázdnu stoličku, ktorá neprítomného bojovníka za ľudské práva symbolicky reprezentovala. Ten sa na prítomných diplomatov usmieval z veľkého portrétu v pozadí pódia.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Liou Siao-po