Pellegrini bodoval, do špičky volebnej kandidátky Smeru pretlačil Sakovú

Fico predstavil kandidátku
Zľava: Predseda strany SMER-SD Robert Fico a jednotka na kandidátke Peter Pellegrini počas tlačovej besedy strany SMER-SD, na ktorej predstavili kandidátku do budúcoročných parlamentných volieb. Foto: SITA/Ľudovít Vaniher

Premiér Peter Pellegrini dostal do prvej desiatky kandidátky Smeru-SD pre februárové voľby väčšinu svojich ľudí.

Predseda Robert Fico sa musel uspokojiť s tým, že väčšina jeho stálic sa objavila až v druhej desiatke. Samozrejme, aj tá im zabezpečuje postup do parlamentu. Čelo zoznamu ale predsa len naznačuje, kto mal tentoraz pri vypracovaní kandidátky navrch.

Saková si vybojovala trojku

Na treťom mieste sa objavila ministerka vnútra Denisa Saková. Webnoviny.sk už skôr predpovedali, že bude hrať významnú rolu. Po premiérovi je najviditeľnejšou predstaviteľkou novej smeráckej vlny.

Aj podpredseda Smeru Richard Raši, ktorý si vybojoval číslo štyri, potvrdil jej kvality. „Odkedy sa vymenila vláda a premiérom je Peter Pellegrini, nemôže nikto povedať, že by sa niečo nevyšetrovalo, ani že má polícia zviazané ruky.“

Líder rešpektuje mix

Pozerajúc na prvú desiatku mien, prvý skalný zástanca Ficovho krídla je na deviatom mieste – Erik Tomáš. Až na začiatku druhej desiatky sa nachádzajú najkontroverznejší zástupcovia starých poriadkov Ľuboš Blaha a Ján Richter.

Pellegrini na margo umiestnenia Blahu povedal, že rešpektuje tento mix, lebo Smer je veľká strana a každý má svojich zástancov.

Ako predpovedali webnoviny.sk ešte koncom minulého týždňa, Martin Glváč sa sám účasti na kandidátke vzdal. Fico informoval, že tak urobil 15 minút pred schôdzou predsedníctva, ale ako sme písali, táto opcia bola na stole oveľa skôr.

Kandidátka, ktorá sľubuje

Zverejnená časť kandidátky môže v každom prípade osloviť široké spektrum voličov. Aj keď ju ešte nepoznáme celú a nevieme, ktoré známe mená sa na nej neobjavia, vidno v prvej desiatke šesť nových mien. Zatiaľ nevieme, kam (a či vôbec) sa dostali napríklad Ľubomír Vážny, Igor Choma, Ľubomír Jahnátek a im podobní.

V čele sú pomerne noví ľudia, ktorí sú menej toxickí ako smerácki matadori. Pred voličmi tak Pellegrini môže prezentovať nový Smer. Je to zároveň aj možnosť prilákať nových koaličných partnerov, lebo pred starými menami všetci odvracali zrak.

Netreba ale zabúdať, že Smer zostáva Smerom a hlavné stranícke nitky stále drží Robert Fico a jeho najbližší. Desiatka Pellegriniho verných tak môže pri očakávanom množstve zvolených poslancov za túto stranu tvoriť stále len tretinu hlasov.

Veľmi dôležité tak bude aj to, akí ľudia obsadia ostatné zvoliteľné pozície. Práve tí môžu potvrdiť obrodu Smeru či potvrdiť prebiehajúci boj nového a starého krídla.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Denisa SakováErik TomášIgor ChomaJán RichterĽubomír JahnátekĽubomír VážnyĽuboš BlahaPeter PellegriniRobert Fico
Firmy a inštitúcie SMER-SD