Aktualizované: Pellegrini chce tlačiť na Slovákov, ktorí odmietajú pracovať a Žiga navrhol zmenu v dávkach

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Peter Žiga; Peter Pellegrini
Premiér Peter Pellegrini a minister hospodárstva SR Peter Žiga. Foto: archívne, SITA/Diana Černáková
  • aktualizované 25. júna 17:27

BRATISLAVA 25. júna (WebNovinys.k) – Podľa premiéra Petra Pellegriniho by sme mali začať vytvárať väčší tlak na tých, ktorí pracovať nechcú.

„Je iné poskytovať sociálne dávky, keď máme osemnásť alebo dvadsaťpercentnú nezamestnanosť a iné, keď je dnes na Slovensku situácia taká, že kto chce pracovať, ten si prácu nájde,“ povedal v pondelok po rokovaní Hospodárskej a sociálnej rady predseda vlády.

Kabinet bude musieť podľa neho zvážiť, ako sa postaviť k tým, ktorí odmietajú pracovať. „Ktorým sa nechce pracovať a chcú si žiť pohodlný život zo sociálnych dávok,“ povedal.

Nedostatok pracovných síl

Vláda sa podľa Pellegriniho musí zaoberať stratégiou, ako sa vysporiadať s nedostatkom pracovných síl. „Nechcem, aby nám firmy odchádzali zo Slovenska kvôli tomu, že musia odísť za pracovnou silou do iných krajín,“ povedal.

Buď podľa neho štát vyčerpá domáce možnosti pri získavaní pracovnej sily, a to sprísnením poskytovania sociálnych dávok pre tých, ktorí nechcú pracovať a motiváciou Slovákov pracujúcich v zahraničí vrátiť sa za prácou na Slovensko, alebo bude Slovensko odkázané na dovoz pracovnej sily zo zahraničia.

„Bol by som rád, keby sa ľudia radšej dobrovoľne zamestnali a naozaj pochopili, že lepšie je pracovať, ako sedieť doma,“ tvrdí premiér.

Žiadna práca – žiadne dávky?

Minister hospodárstva Peter Žiga upozornil na to, že v niektorých regiónoch na západe Slovenska nezamestnanosť „v zásade nie je“ a sú regióny Slovenska, kde je nezamestnanosť vyššia a dosahuje okolo 10 %. Poukázal na to, že na Slovensku je približne 150 tisíc nezamestnaných a okolo 100 tisíc voľných pracovných miest.

„Už len ten, kto nechce, nepracuje a potom treba prehodnotiť, či treba platiť dávku v nezamestnanosti za takých podmienok, ako sa platí,“ povedal. Podľa Žigu by mohol mať nezamestnaný tri mesiace na to, aby sa zamestnal. „Ak sa nezamestnáš, tak ti štát nebude platiť žiadne dávky,“ zdôraznil šéf rezortu hospodárstva.

Členovia Klubu 500 upozorňujú, že situácia s nedostatkom pracovných síl na Slovensku je neudržateľná a stretávajú sa s tým, že musia z dôvodu nedostatku pracovných síl odmietať niektoré zákazky. Viacerí členovia tohto klubu navyše boli podľa svojich slov v minulosti nútení presunúť časť svojich zákaziek do svojich zahraničných spoločností. Slovenskej ekonomike neprospieva, ak je stále pre niektorých ľudí výhodnejšie nepracovať ako zamestnať sa.

Zbytočný luxus

„Vyjadrenia premiéra o vytváraní väčšieho tlaku na ľudí, ktorí nemajú chuť sa zamestnať prostredníctvom krátenia sociálnych dávok, považujeme za krok správnym smerom. V dnešnej dobe skutočne nie je problém zamestnať každého, kto pracovať chce,“ povedal výkonný riaditeľ Klubu 500 Tibor Gregor.

Podľa Klubu 500 by bolo tiež vhodné sa vrátiť k mechanizmu, ktorý platil v minulosti, keď mali nárok na podporu ľudia, ktorí ukončili pracovný pomer dohodou alebo dostali výpoveď od zamestnávateľa z dôvodu nadbytočnosti.

„Vyplácať podporu ľuďom, ktorí sa napríklad rozhodli odísť zo zamestnania z vlastnej vôle a oddychovať na štátnych dávkach je v dnešnej dobe zbytočný luxus,“ konštatoval Gregor. Napriek týmto opatreniam však Klub 500 pripomína, že je dôležité zvažovať aj iné možnosti na zabezpečenie dostatku pracovnej sily na Slovensku. „Hovoríme najmä o urýchlení systému zamestnávania ľudí vo vybraných profesiách zo zahraničia,“ dodal Gregor.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Peter PellegriniPeter Žiga
Firmy a inštitúcie MH Ministerstvo hospodárstva SR