Pellegrini by chcel nového ministra vnútra čoskoro predstaviť, kľúčový je však nástupca Gašpara

Tibor Gašpar, Peter Pellegrini
Sprava: Predseda vlády a dočasne poverený minister vnútra SR Peter Pellegrini a prezident Policajného zboru (PZ) Tibor Gašpar počas vyjadrenia premiéra v rámci tlačovej konferencie na tému: Aktuálna politická situácia, kde sa dohodli na odvolaní policajného prezidenta SR Tibora Gašpara ku dňu 31. mája tohoto roku. Bratislava, 17. apríl 2018. Foto: SITA/Diana Černáková.

BRATISLAVA 20. apríla (WebNoviny.sk) – Nový minister vnútra by mal byť človek schopný riadiť rezort vnútra už od prvého dňa. Na piatkovej  tlačovej besede to vyhlásil predseda vlády Peter Pellegrini (Smer-SD).

Ako uviedol na tlačovej besede po rokovaní vlády, kým nebude jasné jedno meno, k medializovaným menám sa nebude vyjadrovať. Povedal, že post ministra vnútra patrí strane Smer-SD a tá má právo si vybrať nominácie.

„Želám si, aby som mohol nového ministra predstaviť začiatkom budúceho týždňa. Možno už budúcu stredu by mohol byť na stoličke ministra,“ povedal.

Schopnosti a vedomosti

„Pre mňa bude dôležité, že ten, kto nastúpi na čelo ministerstva, musí mať schopnosti a vedomosti na to, aby takto enormne veľký rezort riadil,“ vyhlásil. Za kľúčové však považuje to, kto bude dočasným policajným prezidentom.

„Aby sme nevzbudzovali podozrenie, že polícia bude riadená niekým, kto má nejaké prepojenia, styky rodinného, biznisového alebo politického charakteru,“ uviedol s tým, že od nového ministra vnútra očakáva, že „sa dá od polície nabok“ a bude sa venovať verejnej správe, hasičským, záchranným zborom, horskej službe, klientskym centrám a odstráneniu byrokracie. „To je úloha ministra vnútra a políciu nech si riadi policajný prezident,“ dodal Pellegrini.

Demisia Druckera a odvolanie Gašpara

Prezident SR Andrej Kiska prijal 17. apríla dopoludnia demisiu ministra vnútra Tomáša Druckera (nom. Smer-SD) a dočasne poveril vedením rezortu premiéra Petra Pellegriniho (Smer-SD).

Popoludní premiér Peter Pellegrini vyhlásil, že aj vzhľadom na aktuálny stav a uvedomujúc si potrebu upokojiť situáciu, aby polícia nebola pod tlakom, prezident Policajného zboru Tibor Gašpar skončí. Bude to k 31. máju tohto roka, teraz to nemôže byť, keďže chýbajú viceprezidenti.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej KiskaPeter PellegriniTibor GašparTomáš Drucker
Firmy a inštitúcie MV Ministerstvo vnútra SRPZ Policajný zbor SR