Pellegrini je ochotný pomôcť britskej premiérke, medzi krajinami EÚ panuje pri brexite jednota

Pellegrini, Mayová
Sprava: Premiér SR Peter Pellegrini a britská premiérka Theresa May počas stretnutia Európskej rady za okrúhlym stolom v Bruseli. Lídri 27 krajín Európskej únie rokujú na dvojdňovom summite EÚ o viacročnom rozpočte, migrácii aj brexite. Belgicko, 13. december 2018. Foto: SITA/ÚV SR

BRUSEL 13. decembra (WebNoviny.sk) – Lídrov Európskej únie čaká rokovanie s britskou premiérkou Theresou Mayovou, ktorá v stredu prežila hlasovanie o dôvere vo svojej vlastnej Konzervatívnej strane. Tá odložila hlasovanie o dohode o odchode Spojeného kráľovstva na koniec januára, od EÚ žiada ďalšie záruky pokiaľ ide tzv. záložný plán pre Írsko (tzv. backstop). Premiér Peter Pellegrini pre médiá potvrdil, že lídri budú na žiadosť Mayovej, ktorá potrebuje ďalšie záruky, reagovať jednotne.

Čo je jedine isté, je to, že panuje jednota medzi členskými krajinami, že nemienime otvárať diskusiu o možnej renegociácii dokumentov, považujeme ich za dobre vyrokované, a buď budú prijaté ako celok, alebo odmietnuté. Nepanuje nálada, že by sme mali ísť formou otvárania dokumentov a hľadania iného riešenia,“ povedal Pellegrini a pridal sa tak k ďalším lídrom, ktorí tento postoj zdôrazňovali pred začiatkom Európskej rady.

Politické deklarácie a vyhlásenia

Premiér priznal, že Európska rada a členské krajiny sú pripravené pomôcť britskej premiérke poskytnúť nejaké dostatočné záruky, a to „formou politických deklarácii, vyhlásení a uistení občanov Veľkej Británie“, že sa budú dodržiavať pravidlá tak, ako sú vyrokované. S írskou poistnou majú problém zástancovia brexitu. Backstop v princípe znamená, že ak sa do konca prechodného obdobia nepodarí vyriešiť obchodnú dohodu s Londýnom, Severné Írsko by ostalo v colnej únii, aby sa nenarušila hranica s Írskom. Zástancovia brexitu tvrdia, že by sa tým tak rozdelili ostrovy a mali by problém vyrokovávať svoje obchodné dohody.

Pred zasadnutím pre médiá prehovorila aj samotná britská premiérka, ktorá len v stredu prežila hlasovanie o dôvere vo svojej strane pomerom hlasov 200:117. „Včerajšok (streda, pozn. SITA) bol náročný a som vďačná za značnú podporu kolegov, ale zároveň vnímam obavy kolegov, ktorí cítili, že ma nemôžu podporiť,“ povedala Mayová s tým, že rozumie obavám, pokiaľ ide o backstop. „Viem, že aj európska dvadsaťsedmička bude hovoriť o plánoch v prípade odchodu bez dohody, tak ako aj náš parlament. Ale najlepšia cesta je schváliť dohodu,“ povedala šéfka britskej vlády. Zároveň potvrdila, že hoci by „milovala“ viesť konzervatívcov do volieb v roku 2022, vníma, že jej poslanci chcú nového lídra. Priznala, že pokiaľ ide o brexit, neočakáva, že dnes sa všetko vyrieši a nastane prielom.

V dohode nebudú žiadne zmeny

Britská premiérka prišla pred novinárov v momente, keď sa s nimi zhováral luxemburský premiér Xavier Bettel. Po vrúcnom zvítaní aj pre Mayovú potvrdil slová, ktoré povedal novinárom. „Chceme pomôcť, naozaj jej chceme pomôcť“. Zdôraznil ale, že v dohode, ktorú lídri EÚ schválili 25. novembra, nebudú žiadne zmeny. Priznal, že EÚ27 musí byť pripravená na všetko a on osobne by preferoval druhé referendum pred odchodom bez dohody. Slovami chvály na adresu britskej premiérky nešetril ani holandský premiér Mark Rutte. „Mám pred ňou obrovský rešpekt, obdivujem ju za to, ako rokovania zvláda,“ povedal. Prízvukoval, že dohodu nie je možné otvoriť. „To je fakt,“ dodal s tým, že Veľká Británia sa rozhodla opustiť Úniu a nakresliť červené čiary, ktoré vyrokovaná dohoda rešpektuje.

Dnes a v piatok sa koná zasadnutie Európskej rady v Bruseli. Témami mali pôvodne byť viacročný finančný rámec po roku 2020, migrácia, jednotný trh a vonkajšie vzťahy. May však tento týždeň odložila hlasovanie o brexite na koniec januára, keďže jej dohoda nemala podporu v parlamente, dokonca ani medzi poslancami Konzervatívnej strany. Brexit sa tak opäť dostal na stôl európskej dvadsaťsedmičky.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Mark RuttePeter PellegriniTheresa MayováXavier Bettel