Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Pellegrini, Lubyová
Zľava: Predseda vlády SR Peter Pellegrini a ministerka školstva Martina Lubyová. Foto: SITA/Branislav Bibel

Pellegrini je rád z rastúcich platov učiteľov, upozorňuje však na ich celoživotné vzdelávanie

BRATISLAVA 15. júna (WebNoviny.sk) – Kľúčom kvalitného školstva sú kvalitní učitelia. Povedal to premiér Peter Pellegrini po rokovaní s ministerkou školstva Martinou Lubyovou na ministerstve školstva.

„Mrzí ma, že pani ministerka nenašla podporu u pedagógov, keď im ponúkla možnosť mať jednu veľkú komoru učiteľov, ktorá by bola hlavným partnerom ministerstva. Bolo by lepšie, keby vznikla. Ľahšie by sa v školstve robili zmeny,“ poznamenal. Premiéra teší, že sa vláde darí zvyšovať platy učiteľov.

Platová úroveň učiteľov

„Chceme postupne dostať platovú úroveň učiteľov až na 85 percent ostatných vysokoškolsky vzdelaných ľudí na Slovensku, čím by sme sa zaradili medzi špičkové krajiny“ vysvetlil. V súvislosti so zvyšovaním platov Pellegrini pripomenul, že aj samosprávy sa môžu podieľať na výške platov učiteľov.

„Nič nebráni starostom a primátorom miest, aby vyčlenili zo svojich rozpočtov peniaze na zvýšenie platov učiteľom. Viem o tom, že niektorí to robia, a ďakujem im za to. Z tohto miesta chcem odkázať aj tým ostatným, že im nič nebráni, aby učiteľom viac platili,“ dodal. Podľa Pellegriniho je dôležité venovať sa vzdelávaniu a príprave pedagógov už počas ich štúdia na pedagogických fakultách.

„Dovoľte mi trošku podpichnúť pedagogickú obec. V testovaniach porovnávame našich žiakov či vedia čítať, či rozumejú textu, či vedia počítať. Podľa mňa sa čoskoro začnú objavovať aj rankingy, ktoré porovnávajú učiteľov. Preto musíme veľa robiť aj s celoživotným vzdelávaním našich pedagógov, aby náhodou, ak sa bude robiť porovnanie kvality učiteľov v rámci OECD, naši učitelia nedopadli negatívne. Je dôležité, aby na sebe pracovali,“ povedal Pellegrini.

Kritika miest a obcí

Premiér sa vo svojom úvodnom príhovore nevyhol kritike miest a obcí, ktoré sú zriaďovateľmi základných a materských škôl. V tejto súvislosti povedal, že ministerstvo školstva respektíve ministerka školstva nenesie zodpovednosť za všetko, čo sa v školstve deje.

Predseda vlády po rokovaní s ministerkou zároveň oznámil, že zafinancujú materské školy tak, aby sa zvýšili ich kapacity, aby sa v dohľadnom čase mohla zaviesť povinná predškolská dochádzka, ktorú sľubuje Národný program rozvoja výchovy a vzdelávania.

Podľa Pellegriniho je nevyhnutná optimalizácia siete školských zariadení, keďže z viac ako 2 000 škôl na Slovensku nefunguje viac ako 600 v plnom režime, čiže majú len prvé štyri ročníky. „Chcem garantovať, že vláda si uvedomuje, že máme aj menšiny, ktoré sa potrebujú vzdelávať aj v rodnom jazyku, bude zachovaná taká sieť školstva, aby mali túto možnosť,“ dodal Pellegrini.

Duálne vzdelávanie

Témou spoločného rokovania bolo napríklad aj duálne vzdelávanie. Práve vládne zmeny na podporu duálneho vzdelávania schválil vo štvrtok parlament. Stredné školy a zamestnávatelia by tak mali mať ľahší vstup do systému duálneho vzdelávania. Podľa ministerstva školstva je príčinou nižšieho záujmu stredných odborných škôl zapojiť sa do systému duálneho vzdelávania krátenie normatívu na praktické vyučovanie.

Odstránením tejto bariéry si ministerstvo sľubuje zvýšenie aktívneho prístupu stredných odborných škôl pri uzatváraní spolupráce so zamestnávateľmi pri nových partnerstvách, ako aj zefektívnenie chodu a vybavenia stredných odborných škôl, ktoré už pôsobia v systéme duálneho vzdelávania.

Praktické vyučovanie

Významným novým prvkom je zvýšenie podielu výkonu praktického vyučovania u zamestnávateľa, ktorý pôsobí v systéme duálneho vzdelávania. Opatrenie by malo zvýšiť záujem zamestnávateľov a najmä živnostníkov a malých podnikov o vstup do systému duálneho vzdelávania.

„Zákon našiel širokú podporu aj v koalícii. Dnes, keď cítime veľký dopyt po kvalifikovanej pracovnej sile, som rád, že ministerka pripravila dlhý zoznam opatrení, aby duálne vzdelávanie mohlo napredovať,“ povedal na margo schválenej novely premiér.

„Školstvo sa týka nás všetkých a ukázalo sa to aj na hlasovaní. Mali sme 101 poslancov, ktorí náš návrh podporili, aj napriek tomu, že k nemu bola široká diskusia a kritika najmä zo strany opozície,“ pochvaľovala si šéfka rezortu školstva.

Odporúčané články

Podnikateľské záujmy nesmú byť nadradené ochrane prírody, premiér Pellegrini chce chrániť lesy Vláda chce pomôcť Bratislave s revitalizáciou Hlavnej stanice, premiér hovorí o dvoch možnostiach

Neprehliadnite

Pellegrini zostal prekvapený, že Most-Híd podporil Čaputovú v druhom kole prezidentských volieb Osud brexitu je v rukách Britov, Európska únia sa podľa Tuska posnaží o najlepšiu možnú dohodu Foto: Slovensko dosiahlo na špeciálnej olympiáde historický úspech, získalo až dvanásť zlatých medailí Kráľovná šprintu Kuzminová nadviazala na triumf z MS, Fialková čaká na vytúžené víťazstvo Väčšina pitnej vody sa spotrebuje na výrobu potravín, Matečná vyzýva na zastavenie ich plytvania Video: Danko daroval pápežovi Františkovi fujaru a pozval ho na návštevu Slovenska Donald Trump ruší nové sankcie voči Severnej Kórei, lebo má rád Kim Čong-una Z hromadnej vraždy pápayovcov nie je nikto právoplatne odsúdený a traja obvinení sú už mŕtvi

Témy

Viac k osobnosti z článku

Diskusia

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Webnoviny.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Z kategórie Aktuálne správy

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.