Pellegrini mal propagovať whisky, možno príde o ročný plat

Peter Pellegrini Foto: SITA/Marko Erd

BRATISLAVA 8. decembra (WebNoviny.sk) – Predseda parlamentu Peter Pellegrini propagoval whisky. Myslia si to predseda OKS Ondrej Dostál a predseda Mladých liberálov Jakub Nedoba. Obaja preto podali podnet parlamentnému výboru pre nezlučiteľnosť funkcií, aby prípad preveril. Ak by výbor konštatoval porušenie zákona, Pellegrini by mohol prísť o ročný plat.

Dostál a Nedoba argumentujú profesionálne natočeným videom, ktoré predseda parlamentu zverejnil na svojom facebookovom profile. Ako darček k 40. narodeninám dostal Pellegrini let stíhačkou. Podľa opozičných politikov, ktorí kandidujú do parlamentných volieb na kandidačnej listine strany SaS, vo videu o lete stíhačkou zároveň robí podprahovú reklamu komerčnému produktu.

„Na začiatku videa vystupuje postava s tvárou predsedu NR SR Petra Pellegriniho a je vyobrazená spolu s väčším množstvom fliaš whisky. Etiketa fliaš je síce rozostrená, ale tvar fliaš, farebnosť a umiestnenie etikety nápadne pripomínajú fľaše whisky značky Johnnie Walker. Vo videu sa tak nachádza product placement na whisky Johnnie Walker ako jedna z foriem skrytej reklamy. Pritom sú produkty umiestnené vo videu spolu s obrazovou podobizňou ústavného činiteľa,“ uvádzajú Dostál a Nedoba.

Narodeninový darčekNa narodeniny som dostal úžasný zážitkový darček. A dnes došlo z neho video. Pozrite si hoPosted by Peter Pellegrini on 3. december 2015

Pripomínajú, že podľa ústavného zákona o konflikte záujmov sa verejný funkcionár musí zdržať všetkého, čo môže byť v rozpore s týmto zákonom a nesmie „používať svoju osobu, meno a priezvisko, svoju podobizeň, obrazovú snímku, záznam svojho hlasu alebo svoj podpis na reklamu“. Dostál a Nedoba tiež upozorňujú, že podľa ústavného zákona nesmie verejný funkcionár „žiadať dary, prijímať dary, navádzať iného na poskytovanie darov alebo získavať iné výhody v súvislosti s výkonom svojej funkcie“. Z videa podľa opozičných politikov nie je jasné, od koho Pellegrini „zážitkový dar“ dostal a či tento dar nebol poskytnutý v súvislosti s výkonom jeho funkcie. „Darom v tomto prípade nemuselo byť len zaplatenie letu stíhačkou, ale aj natočenie a spracovanie videa, ktoré nesie znaky profesionality a má charakter reklamného videa, ktoré je použiteľné v čase volebnej kampane,“ konštatujú Dostál a Nedoba.

Predkladatelia podnetu pripomenuli, že Pellegrini aj vo februári 2015 použil svoju osobu na reklamu na súťaž The School Dance a vystupoval v reklamnom videu na uvedenú súťaž. „V reklamnom spote bol umiestnený product placement na výrobok firmy Samsung. Samsung bol jedným z troch hlavných partnerov súťaže The School Dance,“ podotýkajú Dostál a Nedoba.

Ondrej Dostál, ktorý je predsedom OKS, nemá podľa predsedu NR SR Petra Pellegriniho žiadne normálne témy, ktorými by oslovil voličov. Ako ďalej píše v stanovisku, „ide čisto o súkromné video, ktoré mi darovali k narodeninám moji kolegovia a priatelia a nemá absolútne nič spoločné s výkonom mojej funkcie. Zdá sa mi, že podania zo strany pána Dostála proti mojej osobe sa stávajú už tradíciou“. Šéf parlamentu by privítal, keby kandidáti v rámci predvolebnej kampane prezentovali svoj program a neriešili narodeninové videá na Facebooku. „Zároveň chcem pánovi Dostálovi poďakovať za propagáciu mojej facebookovej stránky,“ dodal predseda národnej rady.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ondrej DostálPeter Pellegrini