Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Slovník, angličtina
Foto: Shutterstock
28. augusta 2014 SprávySlovensko od SITASITA Diskusia()

Pellegrini nesúhlasí s Čaplovičom, chce povinnú angličtinu

BRATISLAVA 30. augusta (WEBNOVINY) – Angličtina by mala zostať ako povinný cudzí jazyk od tretieho ročníka základnej školy, hovorí minister školstva Peter Pellegrini (Smer-SD).

Šéf rezortu školstva je totiž presvedčený, že ide o jazyk, s ktorým sa deti dohovoria všade vo svete. „Ja mám štátnicu z nemčiny, ale keď som v Rakúsku rokoval s nemecky hovoriacim partnerom, tiež sme sa bavili v angličtine,“ dodáva minister.

Učitelia vraj nie sú kvalifikovaní

Zatiaľ stále nie je známa definitívna verzia inovovaného štátneho vzdelávacieho programu. V jeho návrhu sa pôvodne ešte za Pellegriniho predchodcu Dušana Čaploviča (Smer-SD) rátalo s tým, že sa povinná angličtina od tretieho ročníka zruší ako povinný prvý cudzí jazyk a rodičia si budú môcť zvoliť, ktorý jazyk sa ich dieťa bude učiť.

Ministerstvo zmenu obhajovalo tým, že angličtinu učí 70 percent učiteľov nekvalifikovane, teda, že majú iba maturitu z angličtiny a že chcú zabezpečiť slobodu žiakov a rodičov pri výbere jazyka. Návrh zmien vo vyučovaní zverejnil na verejnú diskusiu pred viac ako rokom Štátny pedagogický ústav. Plánované rušenie povinnej angličtiny vyvolalo rôzne reakcie verejnosti.

V máji tohto roku po vyhodnotení pripomienok z verejnej diskusie a po rokovaniach už riaditeľ Štátneho pedagogického ústavu Viliam Kratochvíl avizoval, že angličtinu napokon zrejme zachovajú – rátali s ňou v neoficiálne schválenom rámcovom učebnom pláne.

Druhý jazyk by bol voliteľný

Druhý cudzí jazyk by mal byť na druhom stupni voliteľný z výberu piatich cudzích jazykov podľa záujmu žiakov či rodičov. Definitívna verzia zmien vo vyučovaní v základných školách však zatiaľ známa nie je, napokon o nich rozhodne minister. Pellegrini však už teraz potvrdzuje, že angličtina je pre deti potrebná. „Minister sa bude zasadzovať za to, aby vyučovanie angličtiny bolo na čo najkvalitnejšej úrovni,“ dodáva tlačový odbor rezortu.

Neoficiálne schválený inovovaný vzdelávací program rátal aj s ďalšími zmenami, napríklad s posilnením fyziky, chémie, biológie, ale aj matematiky či slovenského jazyka a literatúra.

Podobne sa na prvom stupni malo viac venovať pracovnému vyučovaniu a na druhom stupni technike, obnovili a posilnili by sa aj hudobná a výtvarná výchova na obidvoch stupňoch. Zmeny, o ktorých ešte len rozhodne Pellegrini, by mali byť účinné od septembra 2015.

Odporúčané články

Pellegrini robí čistky, odvolal šéfa agentúry pre eurofondy Exminister Jurzyca: Školstvo ohrozuje sedem hlavných rizík

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...