Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
V areáli Bratislavského hradu majú postaviť garáže
Pohľad na stavenisko počas prehliadky rekonštrukčných prác v areáli Bratislavského hradu, kde majú vyrásť podzemné garáže. Bratislava, 3. december 2014. Foto: SITA/Ján Slovák
3. decembra 2014 SprávySlovensko od SITASITA Diskusia()

Pellegrini obhajuje garáže na Hrade, nebudú pre politikov

BRATISLAVA 3. decembra (WEBNOVINY) – Garáže, ktoré postavia pod nádvorím Bratislavského hradu, majú podľa predsedu parlamentu Petra Pellegriniho opodstatnenie a budú slúžiť verejnosti a nie poslancom.

„Zdôrazňujem, že nejde o garáže pre poslancov. Pôjde o garáže pre verejnosť. Hradný areál, ktorý po rekonštrukcii má čo ukázať, má slúžiť v prvom rade turistom a návštevníkom. Ak chceme, aby sa areál využíval naplno, je potrebné, aby návštevníci mali kde zaparkovať,“ povedal v stredu novinárom Pellegrini.

Obrazom: V areáli Bratislavského hradu majú postaviť garáže

Predseda parlamentu zároveň zdôraznil, že plánovaná výstavba podzemných garáží neohrozí pamiatky z keltských dôb objavené na severnej terase Bratislavského hradu. Pre ochranu pamiatok sa vjazd do garáže posunul. Časť nálezov sa po dohode s pamiatkarmi zakonzervuje a zasype zemou, časť pamiatok sa sprístupní verejnosti.

Účet za rekonštrukciu Bratislavského hradu nemusí byť konečný. „Ja by som si veľmi, veľmi želal, aby tá cena konečná bola. Ale ak sa rozhodneme, že treba ešte urobiť ďalšie opatrenia, alebo vystaviť ďalší objekt, ktorý v pláne nebol, tak to samozrejme vplyv na koncovú cenu má. Ale ja by som si želal, aby sa stavba ukončila v tých rozpočtových rámcoch, ako je dnes nastavená, aby sme sa čím skôr mohli tešiť z jej využívania,“ konštatoval Pellegrini. Predseda parlamentu sa chce stretnúť aj s vedením Váhostavu, ktorý Bratislavský hrad rekonštruuje, aby sa uistil o výške zmluvy celého projektu.

Novú zmluvu s Váhostavom za približne dva milióny eur, ktorú podpísal kancelár Daniel Guspan, si podľa jeho slov vyžiadala zmena triedy horniny. Kancelária NR SR podľa neho postupovala na základe relevantných podkladov, disponuje aj znaleckým posudkom, ktorý si dala vypracovať k tomu, či je požiadavka Váhostavu na zvýšenie nákladov oprávnená. Guspan rovnako upozornil, že navýšenie je o 44 percent nižšie ako ceny prác, ktoré sú uvedené v cenníku stavebných prác spoločnosti Cenekon.

Bude Peter Pellegrini lepším predsedom Národnej rady ako Pavol Paška?

Odporúčané články

Pellegrini zrušil Paškov zákaz, novinári môžu ísť do bufetu Hlinu mátajú garáže pri hrade, obráti sa na prokuratúru

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...