Pellegrini odmieta kvóty, pochod proti utečencom odsúdil

Proti imigrantom protestovali v Bratislave stovky ľudí
Účastníci protestného zhromaždenia proti prílevu afrických imigrantov do Európy - STOP islamizácii Európy na Námestí SNP v Bratislave. Bratislava 20.jún 2015. Foto: SITA/Robert Tappert

BRATISLAVA 22. júna (WEBNOVINY) – Slovenský aj český parlament odmietajú kvóty Európskej únie na riešenie problémov s migrantmi, pomáhať chcú dobrovoľne. Zhodli sa na tom predseda Národnej rady SR Peter Pellegrini a predseda Poslaneckej sněmovny Parlamentu ČR Petr Hamáček na pondelkovom rokovaní v Třešti.

Agentúru SITA o tom informoval Odbor komunikácie s médiami a verejnosťou Kancelárie NR SR. Podľa predsedov parlamentov prijatie kvót EÚ a utečencov na Slovensku a v Čechách nevyrieši ani situáciu migrantov, ani európsku situáciu. „Musíme riešiť príčinu a tou sú bandy mafiánov, ktoré vozia zúfalých ľudí do Európy za obrovské peniaze,“ uviedol Hamáček.

Slovenský parlament prerokuje utečencov v utorok

Jeho názor podporil aj Pellegrini, ktorý uviedol, že situácia si vyžaduje riešenia priamo na mieste, kde problém vzniká, a dodal, že „jedno euro vynaložené na mieste je účelnejšie využité ako desať eur vynaložených u nás doma“. Pellegrini zároveň oznámil, že slovenský parlament bude o téme migrantov rokovať už v utorok.

Obrazom: Bratislavu zaplavili demonštranti

Obaja predsedovia sa vyjadrili aj k protestu neonacistov proti imigrantom a islamizácii Európy, ktorý sa konal v sobotu 20. júna v Bratislave. Pellegrini sobotný protest odsúdil a uviedol, že „v takýchto prípadoch musí štát a policajné zložky rázne a jasne zasiahnuť“. Hamáček sa tiež vyjadril k veľkému počtu zatknutých Čechov, ktorí sa zúčastnili na proteste. „Je to hanba našej krajiny a ďalší dôvod na to, aby protiextrémistické oddelenia ministerstiev vnútra ešte užšie spolupracovali“.

O slovenskú technológiu na hraniciach prejavili záujem aj USA

Obaja politici sa na tlačovej besede tiež zhodli, že budovanie múru medzi Maďarskom a Srbskom nie je šťastným riešením. Hamáček odporučil maďarskej strane, aby namiesto takéhoto opatrenia radšej využila skúsenosti Slovenska so strážením východnej hranice EÚ. Zároveň vyzdvihol, že o slovenskú technológiu na hraniciach prejavili záujem aj USA, ktoré ju chcú využiť na stráženie svojej hranice s Mexikom.

Malo by Slovensko prijať utečencov z Blízkeho východu a severnej Afriky, ako to navrhuje Európska únia?

Vedenie oboch parlamentov vrátane zástupcov poslaneckých klubov sa zhodlo na tom, že Slovensko aj Česko musia podporiť integračné ambície Srbska a Čiernej Hory. Na jeseň sa predsedovia parlamentov SR a ČR chystajú na spoločnú cestu, kde parlamentom Srbska a Čiernej Hory podľa Pellegriniho ponúknu ,,integračné know-how“. Vedenia parlamentov SR a ČR riešili aj otázky posilnenia národných zákonodarných zborov EÚ.

Vzhľadom na vulgaritu a nekorektnosť mnohých príspevkov k tejto téme nie je možné k článku pridávať komentáre.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Peter PelegriniPeter Pellegrini