Pellegrini bude hovoriť s Gajdošom o zmluvách k F-16, konanie ministerstva považuje za neseriózne

Peter Gajdoš, Peter Pellegrini
Zľava: Minister obrany Peter Gajdoš a premiér Peter Pellegrini. Foto: archívne, SITA - koláž WBN.

BRATISLAVA 2. decembra (WebNoviny.sk) – Zmluvy, ktoré podpísalo ešte v piatok Ministerstvo obrany SR k stíhačkám F-16, sú podľa premiéra Petra Pellegriniho (Smer-SD) neplatné. Uviedol to v nedeľňajšej relácii televízie TA3 V politike.

Potrebný súhlas ministerstva financií

Podľa premiéra je potrebný na takýto úkon najmä súhlas ministra financií, ktorý zatiaľ nemal na stole. Preto nerozumie, kam sa predstavitelia rezortu obrany tak ponáhľali.

Ministerstvo obrany SR informovalo prostredníctvom svojej hovorkyne ešte v piatok, že boli podpísané technické zmluvy k novým stíhacím lietadlám typu F-16 Block 70/72.

Nové lietadlá majú stáť 1,6 miliardy eur

Následne reagoval premiér Pellegrini, ktorý v stanovisku uviedol, že sú tieto zmluvy neplatné. Slovensko má na stíhačky vynaložiť takmer 1,6 miliardy eur. Nové lietadlá majú byť dodané do konca roka 2023.

„Budem sa ešte s ministrom obrany Petrom Gajdošom (SNS) o tomto rozprávať, prečo sa tak stalo, aký bol jeho úmysel, a potom budem konať ďalej. Nepovažujem to však za seriózne a neviem, čo ich tak hnalo, že už v piatok museli niečo podpísať a okamžite sa tým chváliť,“ uviedol premiér Pellegrini.

Podľa jeho slov je najskôr potrebný súhlas ministra financií, ktorý doteraz nevidel. „Môj pokyn znel jasne, nie len nepodpísať, pokiaľ nie sú na stole súhlasy ministerstva financií, ale povedal som tiež, že chcem vidieť, akým spôsobom bude fungovať spätné plnenie v spolupráci s Leteckými opravovňami Trenčín, a že chcem vedieť, ako sú dokončené ďalšie zmluvy so Spojenými štátmi americkými,“ doplnil premiér.

Pellegrini mal byť podľa vlastných slov o podpise zmlúv informovaný, pretože ide o historický nákup vojenskej techniky za 1,6 miliardy eur.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Peter GajdošPeter Pellegrini
Firmy a inštitúcie MF Ministerstvo financií SRMO Ministerstvo obrany SRSMER-SDSNS Slovenská národná strana