Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Foto: ilustračné, SITA/Michal Burza
29. septembra 2014 SprávySlovensko od SITASITA Diskusia(5)

Pellegrini považuje prepúšťanie učiteľov v lete za amorálne

BRATISLAVA 4. októbra (WEBNOVINY) – Najbližšie leto by sa už nemuselo stávať, že učitelia skončia počas prázdninových mesiacov na úradoch práce, avizuje ministerstvo školstva. “Budeme robiť všetko pre to, aby k takémuto konaniu už počas budúceho leta nedochádzalo,” uvádza hovorkyňa rezortu školstva Beáta Dupaľová Ksenzsighová. Podľa nej bude potrebná v tejto veci aj zmena legislatívy.

Školskí odborári aj tento rok upozorňovali na praktiky niektorých riaditeľov škôl, ktorí cez letné prázdniny posielajú učiteľov na úrad práce. Zákonník práce momentálne riaditeľom škôl dovoľuje, aby zamestnali učiteľa na desať mesiacov. Počas letných prázdnin potom učiteľ môže o prácu prísť.

“Zákonník práce im momentálne umožňuje prijať nového zamestnanca dvakrát na dobu určitú počas dvoch rokov. Na niektorých školách sa stáva, že riaditelia prijmú dotyčnú osobu od 1. septembra do 30 júna. V júli a auguste jej to prerušia a opäť ju prijmú prvého septembra,” vysvetľuje šéf Odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy na Slovensku Pavel Ondek.

Dodáva, že takto chcú riaditelia ušetriť peniaze z rozpočtu školy na platoch učiteľov. Podľa neho sa to stáva najmä v prípade začínajúcich učiteľov.

Pellegrini to považuje za amorálne

“Z úradov práce máme informácie, že v júni bolo takých učiteľov 411, ktorí museli odísť, lebo mali zmluvu na dobru určitú,” dodáva šéf školských odborárov. Ministerstvo školstva takýto postup odmieta.

“Minister školstva Peter Pellegrini považuje takéto konanie za amorálne, ku ktorému nesmie dochádzať. Školy dostávajú peniaze na 12 mesiacov a nie je možné tolerovať, ak riaditelia zle hospodária a potom chcú takto ušetriť,” dodáva Dupaľová Ksenzsighová. Problém si vyžaduje systematické riešenie a preto rokujú s odborármi aj ministerstvom práce.

Prepúšťaie sa týka asi 400 učiteľov

Zriaďovateľmi základných a materských škôl sú zväčša mestá a obce. Výkonný predseda Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) Jozef Turčány hovorí, že zamestnávanie pedagógov je v kompetencii riaditeľov škôl a školských zariadení.

Dodáva však, že vo všetkých prípadoch neplatí, že by zriaďovatelia dostávali peniaze na pedagógov na celý rok. Ide napríklad o učiteľov v materských školách, školských zariadeniach či základných umeleckých školách. Tí nie sú platení zo štátnych transferov, ale podobne ako ostatní zamestnanci verejnej správy z vlastných príjmov obcí, medzi ktoré patrí aj výnos dane z príjmov fyzických osôb.

“V týchto prípadoch sa nedá potvrdiť argument, že na nich zriaďovatelia majú peniaze celý rok. Podľa našich informácií sa problém zamestnávania pedagógov na 10 mesiacov dotýka spolu cca 400 pedagógov, z ktorých časť je zamestnaná u súkromných zriaďovateľov, prípadne ostatných zriaďovateľov, ktorými sú aj VÚC a vysoké školy. U zamestnávateľov, ktorými sú školy v zriaďovateľskej pôsobnosti miest a obcí odhadujeme, že z celkového počtu pedagógov je takouto formou zamestnaných cca 0,3-0,4% pedagógov,” dodáva Turčány.

Podľa neho ZMOS podporí také riešenia, ktoré budú stanovovať rovnaké podmienky zamestnávania vo verejnej správe pre všetky skupiny zamestnancov.

Odporúčané články

Smer podporuje vo voľbách viac nezávislých kandidátov Termín testovania deviatakov posunuli na polovicu apríla

Témy

Diskusia

Pellegríni Komunista Pellegríni si z nas robí srandu. Ak čašnik nemá zakaznikov tak umýva riady, odhŕna sneh, čisti hajzle. Ak CNC operator nema robotu zametá dielnu, pucuje prepravky. Prečo majú mať učitelia vynimnu? Ak nevedia vymalovať školu, premiestniť nabytok, nech idu... Anton Pravda Za,, amorálneho" ministra sa prepúšťali učitelia v lete a ten ,,morálny"minister tým, čo ostali, hodil na plecia, aj to, čo mali na starosti, tí prepustení.Takže suma sumárum, pán minister,pekné od Vás, že každý postihnutý žiak ,bude mať svojho asistenta, ale... Je to nehorázne ale čo stým ?Kto to má okamžite vyriešiť ,stará Pustovková ?! DENO Nemam nic proti ucitelom. No viem že to nerobia vsetkým. Kopec živnostnikov je každú zimu doma bez práce a musia si platit odvody a ho to neserie. Môj názor je, že idú volby, a dotyčný pán si prihrieva polievočku. majster klasik PC znižte krasne dotacie pre sukromne školy ,nech si na svoju sukromnu skolu zarabaju sami a bude na platy učitelov.skolnikov,upratovačiek,asistentov,psychologov ktori by mali byt v kazdej skole atd a budu prachy aj na školske vylety.lyžiarske,plavecke v.
Zobraziť celú diskusiu

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

Ankety

Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?

Aktuálne témy

Autolike.sk

Dámskajazda

DRAN.sk

NAJKY.sk

Mňamky-recepty

najAPPKY.sk

Podnikam.sk

Byvanie je hra

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...