Pellegrini požiadal prezidenta Kisku, aby neprijal demisiu ministra Lajčáka

Andrej Kiska, Peter Pellegrini, Miroslav Lajčák
Zľava: Slovenský prezident Andrej Kiska, v strede minister zahraničia Miroslav Lajčák a premiér Slovenska Peter Pellegrini, Foto: SITA - koláž WBN

BRATISLAVA 3. decembra (WebNoviny.sk) – Predseda vlády Peter Pellegrini požiadal prezidenta Andreja Kisku, aby demisiu ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí Miroslava Lajčáka neprijal. Informoval o tom predseda vlády vo svojom stanovisku, ktoré poskytol médiám tlačový odbor úradu vlády.

Čelí závažným výzvam

Pellegrini sa v pondelok stretol aj s generálnym tajomníkom Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) Thomasom Gremingerom a takisto s ministrom zahraničných vecí Miroslavom Lajčákom. „Pán minister Lajčák má aj naďalej moju plnú dôveru, pána prezidenta SR Andreja Kisku som požiadal, aby demisiu Miroslava Lajčáka neprijal,“ dodáva sa v stanovisku.

Minister Lajčák trvá na tom, že sa k svojej demisii, ktorú sa rozhodol podať vo štvrtok, vyjadrí po stretnutí s prezidentom. O niečo otvorenejší bol v pondelok Greminger. Bol by rád, ak by minister ostal na svojom mieste.

„Vysvetlil som premiérovi, že OBSE momentálne čelí závažným výzvam,“ zdôraznil a spomenul napríklad rastúce názorové rozdiely medzi východom a západom alebo krízu na Ukrajine. „Čo teraz potrebujeme, to je oddaný, skúsený a rešpektovaný líder,“ povedal. Podľa Gremingera by to mal byť práve Lajčák, kto sa takejto úlohy zhostí.

Špekulácie o náhradníkovi

„Potrebujeme niekoho jeho kalibru, kto je rešpektovaný v celom regióne,“ povedal s tým, že Lajčák je na túto úlohu najlepšie pripravený. Keby sa nemohol ujať tejto funkcie, podľa Gremingera by to bola premrhaná príležitosť. „Som si istý, že pokiaľ sa mu predložia správne argumenty, zmení rozhodnutie,“ dodal.

Minister zahraničia Miroslav Lajčák oznámil vo štvrtok podanie demisie. Dôvodom je nesúhlas časti koalície z migračným paktom OSN, na príprave ktorého sa podieľal. V utorok Lajčáka prijme prezident Kiska. Hoci Pellegrini dúfa, že Lajčák napokon ostane, už sa špekuluje o tom, kto by ho mohol nahradiť.

Podľa viacerých poslancov Smeru by bol vhodným ministrom predseda strany Robert Fico, čoraz častejšie sa ale hovorí aj o premiérovom poradcovi pre zahraničnú politiku Petrovi Kmecovi.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej KiskaMiroslav LajčákPeter PellegriniRobert Fico
Firmy a inštitúcie MZVEZ Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR