Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Pellegrini oznámil termín volieb, nová komisia zložila sľub
Predseda NR SR Peter Pellegrini počas vyjadrenia pre médiá po odovzdávaní menovacích dekrétov členom prvej Štátnej komisie pre voľby a kontrolu financovania politických strán v Historickej budove Národnej rady SR. Bratislava, 25. august 2015. Foto: SITA/Marko Erd

Pellegrini pre Jobbik zmenil zákon o politických stranách

BRATISLAVA 12. novembra (WebNoviny.sk) – Na Slovensku budú môcť pôsobiť politické strany a politické hnutia, ktoré sú zriadené podľa zákona o politických stranách a hnutiach a práva Európskej únie. Stranám a poslancom za strany, ktoré nie sú zriadené podľa tohto zákona, sa zakazuje zriaďovať na území SR ich kancelárie. Uvádza sa to v pozmeňujúcom návrhu, ktorý predložil predseda parlamentu Peter Pellegrini k návrhu zákona o zrušení Fondu národného majetku SR a národná rada ho vo štvrtok schválila.

Hrozia mastné pokuty

Pellegrini svoj postup odôvodnil faktom, že zákon o zrušení FNM nadobúda účinnosť 15. decembra, rovnako by mal nadobudnúť účinnosť aj pozmeňujúci návrh. Predseda parlamentu zmenou legislatívy reaguje na otvorenie poslaneckej kancelárie poslanca maďarského parlamentu a podpredsedu strany Jobbik Istvána Szávaya v Dunajskej Strede. Ak strana alebo jej poslanec budú na Slovensku pôsobiť v rozpore so slovenskými zákonmi, budú môcť dostať sankciu od 600 do 3 500 eur.

„Na Slovensku je vítaný ktorýkoľvek príslušník iného štátu, politik hociktorej politickej strany, pokiaľ príde oficiálne na návštevu alebo na dovolenku, každý bude milo privítaný a bude o neho postarané, ale otváranie kancelárií a presadzovanie svojich politických myšlienok na území nášho štátu je neprípustné,“ povedal Pellegrini.

Kancelária Jobbiku u nás nemá nič s dobrými vzťahmi, tvrdí Pellegrini

Zriadenie poslaneckej kancelárie poslancom maďarského parlamentu na Slovensku podľa predsedu NR SR nemá nič s dobrými vzťahmi medzi SR a Maďarskom. „Považujem za vhodné a potrebné, aby sme ako krajina reagovali vždy okamžite a rázne na akúkoľvek formu provokácie a dali jasne najavo, že takéto konanie si na území SR neželáme, bez ohľadu na to, z akej krajiny a kto takú provokáciu chcel robiť,“ konštatoval Pellegrini. Pozmeňujúci návrh má podľa jeho slov za cieľ deklarovať princípy suverenity SR.

V Dunajskej Strede si v októbri otvoril svoju kanceláriu poslanec maďarského parlamentu a podpredseda strany Jobbik István Szávay. Jobbik chce postupne otvárať poslanecké kancelárie aj v ďalších štátoch, kancelária na Slovensku je zatiaľ prvá mimo Maďarska. Ľudia žijúci na Slovensku sa môžu prísť do kancelárie porozprávať o svojich problémoch a skúsenostiach, mnoho ľudí z južného Slovenska napríklad v Maďarsku pracuje alebo študuje, tento okruh problémov považuje Szávay za taký, ktorý by ako poslanec maďarského parlamentu mohol pomáhať riešiť. Inak chce predovšetkým zbierať informácie o tom, čo ľuďom na juhu chýba a čo považujú za problematické.

Matica slovenská oceňuje postup predsedu parlamentu Petra Pellegriniho, že navrhol takú zmenu slovenskej legislatívy, ktorá zakazuje zahraničným stranám zriaďovať na našom území svoje kancelárie. Ako sa ďalej píše vo vyhlásení predsedu Matice Mariána Tkáča, „okamžitú reakciu Petra Pellegriniho na konanie maďarskej strany Jobbik v Dunajskej Strede považujeme za správnu. Zamedzenie presadzovania zahraničných záujmov na našom území je potrebným krokom na ochranu slovenskej štátnosti“.

Odporúčané články

Poslanci schválili zákon o podpore menej rozvinutých okresov Parlament začal rokovať o zmenách v službách zamestnanosti

Neprehliadnite

Kiska praje budúcemu ukrajinskému prezidentovi Zelenskému úspech a silu Nezvestného dôchodcu našli mŕtveho v Levočskej Doline, polícia prípad vyšetruje ako vraždu Slovensko s ďalšou posilou z NHL, na MS v hokeji 2019 príde aj Marko Daňo Foto: Gorily pózovali na selfie so svojimi záchrancami, vnímajú ich rodičov Putin sa vyjadril k zvoleniu Zelenského, budúcemu prezidentovi Ukrajiny gratuloval aj Trump Väzeň na úteku priletel domov a prihlásil sa na polícii, lebo ho už nebavil život na Tenerife Miliardár Povlsen prišiel pri teroristickom útoku na Srí Lanke o tri deti Klienti bánk sa sťažujú najmä na poplatky súvisiace s úvermi, ale aj na kartové a platobné transakcie

Témy

Viac k osobnosti z článku

Diskusia

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Webnoviny.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Z kategórie Aktuálne správy

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.