Pellegrini privítal rozhodnutie parlamentu, ktorý odmietol pakt o migrácii

Peter Pellegrini
Slovenský premiér Peter Pellegrini. Foto: archívne, SITA/AP

BRATISLAVA 29. novembra (WebNoviny.sk) – Premiér Peter Pellegrini privítal rozhodnutie Národnej rady SR, ktorá vo štvrtok odmietla, aby sa Slovensko pripojilo ku Globálnemu rámcu o riadenej, bezpečnej a legálnej migrácii.

„NR SR stanovila jasnú pozíciu SR, ktorá je v plnom súlade aj s postojom vlády,“ vyhlásil Pellegrini po stretnutí premiérov a vysokých predstaviteľov 16 krajín EÚ v rámci skupiny Priatelia kohézie EÚ. Zároveň ocenil, že v otázke migrácie nastala jednota naprieč celým politickým spektrom.

Konsenzus v zahraničnej politike

„Dúfam, že do slovenskej zahraničnej politiky sa opäť vracia konsenzus, pretože tým bolo Slovensko povestné, že v oblasti energetiky a zahraničnej politiky a smerovania Slovenska vládol u všetkých demokratických parlamentných strán vždy konsenzus,“ vyhlásil.

Pellegrini vyjadril presvedčenie, že vláda na budúci týždeň schváli uznesenie o migračnom pakte v takom znení, ako ho schválil parlament. Vláda zároveň rozhodne o účasti alebo neúčasti Slovenska na rokovaní vlád o pakte, ktoré sa uskutoční v Marakéši v Maroku 10. a 11. decembra.

Nesúhlasné stanovisko ku Globálnemu rámcu

„Vláda, pokiaľ sa rozhodne, prijme uznesenie, že svoj nesúhlas vyjadríme svojou neúčasťou. Garantujem, že v tomto prípade sa nikto zo slovenských diplomatov, či už vyššieho, nižšieho alebo úplne najnižšieho rangu, na tomto podujatí nezúčastní,“ zdôraznil Pellegrini. Zároveň pripomenul, že na rokovaní sa nezúčastní napríklad ani Taliansko a Rakúsko.

Národná rada SR vo štvrtok požiadala vládu, aby zaujala nesúhlasné stanovisko ku Globálnemu rámcu o bezpečnej, riadenej a legálnej migrácii a aby vykonala príslušné opatrenia spojené so stiahnutím Slovenskej republiky z procesu prijímania globálneho paktu. V reakcii na toto rozhodnutie sa minister zahraničia Miroslav Lajčák rozhodol podať demisiu.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Miroslav LajčákPeter Pellegrini
Firmy a inštitúcie NR SR Národná rada Slovenskej republiky