Pellegrini všetky tváre na sneme neukáže. Časť predstaviteľov Hlasu zvolia na jar

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Peter Pellegrini
Peter Pellegrini, predseda strany Hlas-SD. Foto: archívne, SITA/Alexandra Čunderlíková.

Veľkolepý snem s účasťou okolo 300 ľudí nová strana Hlas-sociálna demokracia (Hlas-SD) nebude mať z dôvodu vyhláseného núdzového stavu pre pandémiu koronavírusu. V priebehu novembra plánuje zorganizovať len technický snem v digitálnej forme.

Ministerstvo vnútra stranu zaregistrovalo 11. septembra. Podľa zákona si musí strana svoj štatutárny orgán, ktorým je predseda strany, zvoliť do troch mesiacov od vzniku. Je takmer isté, že neformálny líder Hlasu-SD Peter Pellegrini sa stane aj jeho predsedom. Nie všetky popredné tváre strany však budú známe už v novembri, časť z nich verejnosť spozná až o niekoľko mesiacov.

Na pracovnom sneme sa zvolia orgány strany v zmysle zákona. Bude sa voliť predseda strany a časť podpredsedov, pričom zvyšná časť podpredsedov bude zvolená na sneme na jar,“ povedala pre portál SITA.sk hovorkyňa Hlasu-SD Patrícia Medveď Macíková.

Hlasu zatiaľ stačilo odtrhnúť sa od Smeru

Hlas-SD zatiaľ nepredstavil nových ľudí v strane. Okrem Pellegriniho vystupujú verejne vo farbách Hlasu-SD ďalší desiati poslanci parlamentu, ktorí kandidovali za Smer-SD. Otázkou je, či strane budú stačiť pôvodné tváre Smeru a či s nimi uspeje v ďalších parlamentných voľbách.

Podľa politológa Grigorija Mesežnikova Hlasu zatiaľ stačilo odtrhnúť sa od Smeru a využiť, že vláda prijíma aj nepopulárne opatrenia. Politológ si myslí, že do budúcnosti môžu Hlasu poškodiť nejednoznačné stanoviská v kauzách, ktoré sa objavili napríklad v súdnictve.

Stačí si spomenúť, ako sa dnešní politici Hlasu zachovali v rôznych kauzách pred rokom,“ podotkol Mesežnikov s tým, že teraz zaujímajú oportunistické postoje s odkazom: padni komu padni.

Komfortná pozícia Hlasu

Pellegriniho strana v prieskumoch verejnej mienky preskočila najsilnejší vládny subjekt OĽaNO. Napríklad v poslednom prieskume agentúry Polis pre agentúru SITA by voľby v polovici októbra vyhrala strana Hlas so ziskom 22,1 percenta. Na druhom mieste skončilo OĽaNO s podporou  17,1 percenta opýtaných.

Prakticky od volieb je dominantnou témou verejnej diskusie pandémia koronavírusu. Mesežnikov si myslí, že Hlas-SD istú časť voličov podchytil aj vďake tejto agende. Podľa politológa s opatreniami proti pandémii začínala ešte vláda premiéra Pellegriniho a tak vznikol dojem, že je dôveryhodný manažér v tejto veci.

Mesežnikov zdôraznil, že za popularitou Hlasu-SD sa skrývajú hlbšie faktory. „Asi polovica voličov Smeru sa priklonila k Pellegrinimu a možno aj tí, ktorí v posledných voľbách Smer nepodporili, ale pôvodne patrili do jeho košiara. Robert Fico im už  teraz z rôznych dôvodov nevyhovuje a Pellegrini má ľudskejšiu tvár,“ usúdil politológ.

Peter Pellegrini, Robert Fico
Zľava: Peter Pellegrini a predseda Smeru-SD Robert Fico. Foto: archívne, SITA/Diana Černáková.

Mesežnikov hovorí, že Pellegrini a aj drvivá väčšina jeho spolustraníkov v Hlase sa v minulosti vyprofilovali ako lojálni členovia Smeru-SD.

Možno, že práve toto voličov na Hlase priťahuje, lebo oni sami boli v minulosti voliči Smeru a nevnímajú to ako niečo diskvalifikujúce. Teraz len dostali príležitosť voliť inú stranu, ktorú vnímajú ako alternatívu, ktorá je prívetivejšia s menej radikálnou rétorikou,“ zhodnotil.

V  parlamentnej opozícii okrem Hlasu, ktorý neprešiel voľbami, je už iba Smer a Kotlebovci-ĽSNS. Mesežnikov si myslí, že najväčšia konkurencia je stále medzi Hlasom a Smerom. „Hlas neloví voličov v prostredí stredopravých strán. On sa potrebuje odlíšiť hlavne od Smeru,“ upozornil politológ.

Za opraty ťahá v parlamente skôr Smer

V parlamente sa pritom snaží byť viditeľnejší konkurenčný Smer-SD Roberta Fica. Strana už druhý raz od volieb prišla s návrhom na odvolanie vlády Igora Matoviča. Smer zdôvodňuje svoj zámer porušovaním ústavy pri celoplošnom testovaní na koronavírus a spochybnil aj čistotu nákupu antigénových testov.

Smer však potrebuje na zvolanie mimoriadnej schôdze aspoň 30 podpisov poslancov. Má ich len 26. Pellegriniho strana sa zrejme k Smeru pridá, ale zatiaľ vyčkáva.

Počkáme si na medicínske výsledky celého experimentu i na odpovede na mnohé, vládou doteraz nezodpovedané otázky, súvisiace s plošným testovaním. Rovnako sa oboznámime s odôvodnením návrhu na vyslovenie nedôvery vláde. Po týchto informáciách zaujmeme k návrhu stanovisko,“ uviedla hovorkyňa Hlasu.

Prvý raz parlament z iniciatívy Smeru rokoval o návrhu na odvolanie premiéra Igora Matoviča, a tým aj celej vlády, tento rok v júli.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Peter PellegriniRobert Fico. Grigorij Mesežnikov
Firmy a inštitúcie Hlas-SDOĽANOSMER-SD