Pellegriniho nikto nekontaktoval ohľadom väzby Mariána K., ministerka Saková ovplyvňovanie odmieta

Denisa Saková, Peter Pellegrini
Ministerka vnútra Denisa Saková a premiér Peter Pellegrini. Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel.

BRATISLAVA 19. decembra (WebNoviny.sk) – Premiér Peter Pellegrini nevie žiadne podrobnosti o medializovanom prípade motákov, ktoré vo veci svojho prepustenia z väzby zasielal obvinený Marian K.

Systém by mal odolať

„Ja osobne môžem ale prehlásiť, že mňa osobne nikto v tejto veci nekontaktoval ani sa ma nikto nesnaží nejakým spôsobom o niečom presvedčiť,“ povedal v stredu novinárom s tým, že sa nechce nechať vtiahnuť do diskusie o niečom, čo nevidel ani nečítal. Podľa predsedu vlády nie je možné nikomu, kto sa ocitne v podobnej situácii zakázať, aby sa pokúšal „vplývať vo svojich veciach“.

„Dôležité je, aby systém ako taký odolal a aby príslušné orgány konali tak, ako im hovorí zákon, a nie tak, ako sa ich snaží niekto ovplyvniť,“ zdôraznil. Dodal, že ak sa k nemu dostanú závažné informácie z tejto oblasti, bude sa nimi zaoberať.

Ministerka vnútra Denisa Saková podľa vlastných slov necháva celý prípad na orgány činné v trestnom konaní. „Ja môžem z čistým svedomím vyhlásiť, že na mňa nikto tlak nevyvíjal, aby som ovplyvňovala vyšetrovanie,“ povedala s tým, že ovplyvňovanie je mimo jej kompetencií.

„Ja len viem z písomného vyjadrenia Policajného zboru, že boli všetky tieto dokumenty odovzdané dozorujúcemu prokurátorovi. To je všetko čo viem,“ dodala.

Snaha dostať sa na slobodu

Policajti Národnej kriminálnej agentúry zaistili motáky 26. novembra a overené fotokópie všetkých lístočkov odstúpili dozorovému prokurátorovi Úradu špeciálnej prokuratúry do trestnej veci „zmeniek“. Uvádza sa to v stanovisku Prezídia Policajného zboru k anonymnému e-mailu, ktorý v stredu ráno dostali viaceré médiá vrátane agentúry SITA.

Týka sa obvineného podnikateľa Mariana K. a jeho snahy dostať sa z väzby. „Absolútne odmietame zatajenie dôkazov, lístočky (motáky) boli odovzdané v plnom rozsahu,“ dodalo policajné prezídium v reakcii na tvrdenie, že jeden zo zaistených lístkov NAKA prokuratúre neodovzdala.

Podľa anonymného e-mailu, ktorý médiá dostali dnes ráno, sa obvinený Marian K. za každú cenu snaží dostať z väzby. V trestnom spise je informácia, že Marian K. z väzby cez svojho advokáta posielal listy (tzv. „motáky“ alebo „lístočky“ s inštrukciami) určené svojmu dlhoročnému kamarátovi – novinárovi a exsiskárovi Petrovi T., uvádza sa v e-maili s tým, že sa jedná o vlastnoručne písané dokumenty Marianom K.

V lístočkoch posielal inštrukcie

V týchto motákoch inštruoval Petra T., čo konkrétne má vykonať. Medzi inými je tam požiadavka, aby kontaktoval nitrianskeho podnikateľa Norberta B., aby cez šéfa špeciálnej prokuratúry zariadil jeho prepustenie z väzby.

Rovnako v týchto listoch podľa e-mailu žiadal Marian K. Petra T., aby kontaktoval osobu označenú ako RF, aby zistil prečo zlyhal „jeho človek“ na ústavnom súde, ktorý rozhodol o jeho väzbe.

„V zachytených dokumentoch sa vyskytuje aj komunikácia, ktorá naznačuje, že sudcovia Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) boli ovplyvňovaní Marianom K. už pri prvom prepustení z väzby. Všetko mal zariaďovať človek so skratkou Michal T. zo ŠTS a jeho kamarát, sudca ŠTS, ktorý o tom priamo rozhodoval. Prostredníkom mal byť v týchto veciach advokát Martin R.,“ dodáva anonymný mail.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Denisa SakováMarián KočnerPeter Pellegrini
Firmy a inštitúcie NAKA Národná kriminálna agentúra