Sulík vymyslel názov pre Pellegriniho stranu, podľa Žigu je ich v hre päť až šesť

VLÁDA: Rokovanie 20. schôdze
Podpredseda vlády a minister hospodárstva SR Richard Sulík. Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel

Vznikajúca strana podpredsedu Národnej rady SR Petra Pellegriniho (Smer-SD) je poslednou záchranou sociálnej demokracie na Slovensku. V diskusnej relácii Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS) O 5 minút 12 to povedal bývalý minister hospodárstva Peter Žiga (Smer-SD).

Súčasný šéf rezortu Richard Sulík (SaS) zopakoval, že strana Sloboda a Solidarita (SaS) nateraz vylučuje spoluprácu so stranami Smer – sociálna demokracia (Smer-SD), Slovenská národná strana (SNS) a Kotlebovci – Ľudová strana Naše Slovensko (ĽSNS). Spoluprácu so vznikajúcou stranou Pellegriniho tak zatiaľ nevylúčil.

Za Smer-SD sa ľudia hanbili kandidovať

Žiga v relácii uviedol, že strana Smer-SD síce vo februárových parlamentných voľbách získala vyše 18 percent, no napriek tomu nemala koaličný potenciál.

„Za Smer sa ľudia hanbili kandidovať, respektíve priznať, že stranu volili, a to nie je v poriadku,“ priblížil Žiga. Názov strany ešte podľa jeho slov nemajú stanovený, „v hre je päť-šesť názvov“.

V lete by chceli začať zbierať podpisy potrebné na vznik strany. Sulík Žigovi odporučil, aby sa vznikajúca strana nazvala „Pellegriniho jedenástka“.

Sulík nevylúčil spoluprácu s Pellegrinim

„Nateraz vylučujeme spoluprácu so Smerom, SNS a kotlebovcami. Čo sa týka všetkých iných strán, je to otázka budúcnosti,“ ozrejmil minister hospodárstva.

Zároveň vyslovil názor, že by bolo dobré, ak by vznikol poslanecký klub odídených poslancov zo Smeru, no v koalícii je zhoda, že vytvorenie klubu nepodporia, a preto nebude „rozduchávať vášne“.

„Vytvorenie Pellegriniho klubu by prispelo k štátnej kultúre v parlamente. Nebudeme však hlasovať za jeho vznik. Rovnaký postoj majú aj naši koaliční partneri,“ priblížil šéf liberálov.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Peter PellegriniPeter ŽigaRichard Sulík
Firmy a inštitúcie Kotleba - Ľudová strana Naše SlovenskoRTVS Rozhlas a televízia SlovenskaSaS Sloboda a SolidaritaSMER-SDSNS Slovenská národná strana