Pellegriniho stranu delí od hnutia OĽaNO len percento, Smer-SD by prišiel o polovicu voličov

Peter Pellegrini
Peter Pellegrini počas tlačovej konferencie, na ktorej oznámil svoj odchod zo strany Smer-SD. Banská Bystrica, 10. jún 2020. Foto: SITA/Kancelária podpredsedu Národnej rady Slovenskej republiky.

Prípadná nová politická strana expremiéra Petra Pellegriniho by v júni získala podporu 19,3 percenta voličov. Vyplýva to z prieskumu agentúry Focus, ktorý zverejnila Televízia Markíza v politickej relácii Na telo.

Prieskum uskutočnil Focus od 17. do 24. júna na vzorke 1 009 respondentov. Voľby by vyhralo hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) s podporou 20,3 percenta voličov, druhá by bola nová strana Petra Pellegriniho.

Na treťom mieste by skončilo hnutie Sme rodina s 9,6 percentnou podporou, štvrtou najsilnejšou stranou by bola strana Smer – sociálna demokracia (Smer-SD), ktorú by volilo 9,5 percenta voličov. Smer by tak v porovnaní s prieskumom Focusu, do ktorého nebola zahrnutá aj nová strana Petra Pellegriniho, stratil polovicu svojej voličskej základne.

Do Národnej rady SR (NR SR) by sa dostali aj strana Sloboda a solidarita (SaS) s podporou 8,8 percenta voličov, Kotlebovci – Ľudová strana Naše Slovensko (ĽSNS) s podporou 8,3 percenta a Progresívne Slovensko s 5,9 percentami.

Za bránami parlamentu by ostalo Kresťanskodemokratické hnutie (KDH) so 4 percentami, strana Za ľudí s 3,5 percentami či Strana maďarskej komunity s 3,4 percentnou podporou voličov. Na chvoste prieskumu ostávajú strana Vlasť (2 percentá), Most – Híd (1,4 percenta) a Slovenská národná strana, ktorú by volilo 1,3 percenta opýtaných.

Názov politického subjektu Voličská podpora v percentách
OĽaNO 20,3 %
Nová strana Petra Pellegriniho 19,3 %
Sme rodina 9,6 %
Smer – SD 9,5 %
SaS 8,8 %
ĽSNS 8,3 %
Progresívne Slovensko 5,9 %
KDH 4,0 %
Za ľudí 3,5 %
SMK 3,4 %
Vlasť 2,0 %
Most – Híd 1,4 %
SNS 1,3 %

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Igor MatovičPeter PellegriniRobert Fico
Firmy a inštitúcie OĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnostiSMER-SD