Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Peter Pellegrini
Predseda parlamentu Peter Pellegrini Foto: SITA/Ján Slovák
5. 06. 2016 10:10 Ekonomika od SITASITA Diskusia

Pellegriniho úrad chce zefektívniť čerpanie eurofondov

BRATISLAVA 5. júna (WebNoviny.sk) – Efektívnejšie čerpanie eurofondov, prísnejšie posudzovanie IT projektov a profesionálny manažment veľkých investícií. To sú ciele nového úradu podpredsedu vlády pre investície a informatizáciu Petra Pellegriniho (Smer – SD). Doterajšie fungovanie podľa vicepremiéra nemohlo zabezpečiť dynamické prispôsobovanie sa rýchlemu vývoju v oblasti informačno-komunikačných technológií a nástupu nových trendov.

„Slovensko sa nemohlo porovnávať s modelmi v zahraničí, ktoré uplatňujú napríklad Veľká Británia či Estónsko. Preto cítim veľkú zodpovednosť za fungovanie tohto nového úradu a verím, že ho nasmerujeme tak, aby občan naozaj pocítil pozitívne zmeny,“ vyhlásil pri príležitosti vzniku úradu Pellegrini. Do týchto zmien by sa mala viac zapájať aj odborná verejnosť. Nový úrad plánuje intenzívnejšie komunikovať s neziskovým sektorom a rôznymi iniciatívami, ktoré doterajšie nastavenie hodnotili skôr kriticky. „Potrebujeme zvýšiť transparentnosť, optimalizovať realizované projekty a musíme tiež efektívne vynucovať nevyhnutné legislatívne zmeny,“ tvrdí Pellegrini.

Úrad podpredsedu vlády pre investície a informatizáciu vznikol na základe novely tzv. kompetenčného zákona s účinnosťou 1. júna. Bude mať asi dvesto zamestnancov, z veľkej väčšiny sa len presunú zo svojich doterajších pracovísk. Pod jednu strechu prejdú sekcia informatizácie z ministerstva financií, sekcia riadenia európskych štrukturálnych a investičných fondov, ktorej agendu pokrýval Centrálny koordinačný orgán pod úradom vlády a novovytvorená sekcia riadenia investícií.

Vláda tento týždeň na rokovaní v Bruseli schválila návrhy na vymenovanie vedúceho úradu podpredsedu vlády pre investície a informatizáciu Patrika Krauspeho a vedúceho jeho služobného úradu Matúša Šutaj Eštoka. Schválila aj návrhy štatútov podpredsedu vlády pre investície a informatizáciu a tiež samotného úradu. Vicepremiér pre investície a informatizáciu pri plnení svojich úloh bude vystupovať vo vzťahu k ministerstvám a ostatným ústredným orgánom štátnej správy ako koordinačný, odborný a konzultačný orgán.

Kabinet tiež odobril návrh na zmenu a doplnenie štatútu úradu vlády na základe novely kompetenčného zákona. Tá presunula kompetencie v oblasti koordinácie využívania finančných prostriedkov z fondov Európskej únie a kompetencie koordinácie plnenia úloh v oblasti informatizácie spoločnosti z úradu vlády na novovytvorený ústredný orgán štátnej správy, a to úrad podpredsedu vlády pre investície a informatizáciu. Schválený návrh upravil rozšírenie kompetencií úradu vlády o kontrolu plnenia úloh z programového vyhlásenia vlády a zaviedol kompetencie úradu vlády v oblasti koordinácie prípravy zásadných opatrení na zabezpečenie hospodárskej a sociálnej politiky.

Odporúčané články

Slováci zatiaľ nezaplatia viac za RTVS, zvýšenie sa odkladá Právny štát je prioritou, zhodli sa Fico so Žitňanskou

Neprehliadnite

Video: Boeing 777 nad Ukrajinou zostrelili Rusi, z vraždy 298 ľudí na palube obvinili štyroch mužov Fico pripúšťa zvolenie kandidátov na sudcov, ale hovorí o riziku antidiskriminačných žalôb Pellegrini sa nečuduje, že Kiskovi je bližší Kollár známy kontaktmi na bossov podsvetia Pellegrini presadzuje iný prístup k voľbe sudcov ako Fico a prehovoril aj o vzťahoch v Smere-SD Prešov zasiahla intenzívna búrka, voda sa valila aj historickým centrom mesta

Témy

Viac k osobnosti z článku

Diskusia

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Webnoviny.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X