Aktualizované: Pellegriniho vláda navrhuje pridať nový jednorazový sviatok, zamestnávatelia zásadne nesúhlasia

NR SR: Návrh vyslovenia nedôvery Jánovi Richterovi
Minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Ján Richter. Foto: SITA/Diana Černáková
  • aktualizované 21. mája 19:15

BRATISLAVA 21. mája (WebNoviny.sk) – Úrad vlády SR navrhuje, aby sa 30. október tohto roka stal štátnym sviatkom. Tento krok úrad vlády zdôvodňuje 100. výročím prijatia Deklarácie slovenského národa v Turčianskom Sv. Martine, ktorou sa predstavitelia slovenského národa prihlásili k vzniku samostatného česko-slovenského štátu.

Návrh novely zákona o štátnych sviatkoch, o ktorom v pondelok rokovala tripartita, tak počíta s tým, že by bol 30. október štátnym sviatkom len v tomto roku. Zamestnávatelia však s týmto krokom aj tak nesúhlasia.

„Nesúhlasíme so zavedením ďalšieho štátneho sviatku, aj keď jednorazového,“ povedal viceprezident Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení SR (AZZZ) Rastislav Machunka.

Snažia sa o menej sviatkov

Podľa neho sa zamestnávatelia, naopak, snažia, aby dva sviatky na Slovensku ubudli. Upozornil na to, že jeden štátny sviatok pre ekonomiku znamená zníženie hrubého domáceho produktu o 0,2 % až 0,4 %. Viceprezident AZZZ tiež upozornil na to, že od 1. mája tohto roka sa pre zamestnancov zvýšili príplatky za prácu počas sviatku.

„Toto je ďalšie zvyšovanie nákladov v tomto roku, ktoré nie je plánované,“ povedal o uzákonení 30. októbra tohto roku ako štátneho sviatku. Tento krok bude mať podľa Machunku na podnikateľov „reálne dopady“.

Viceprezident Republikovej únie zamestnávateľov Mário Lelovský sa obáva toho, že by sa vyhlásenie 30. októbra tohto roka za štátny sviatok mohlo stať precedensom do budúcnosti, aby sa takéto jednorazové štátne sviatky vyhlasovali.

Férový krok podľa ministra Richtera

„Veríme tomu, že 15 štátnych sviatkov, ktoré Slovensko má, je dostatočný počet na to, aby sme zvládli osláviť všetko, čo je potrebné,“ povedal. Podľa neho to vyvolá zvýšené náklady pre podnikateľov. „Zasa si to odnesú podnikatelia,“ zdôraznil.

Minister práce a sociálnych vecí Ján Richter považuje 30. október tohto roka za výnimočný deň. „Martinská deklarácia bol významný akt, ktorý prispel k tomu, že vôbec vznikol spoločný štát Čechov a Slovákov,“ povedal.

Tento krok považuje voči zamestnávateľom za férový, keďže pôjde len o jednorazový sviatok. „Je to jednorazové, je to storočnica, myslím si, že tento deň si zaslúži, aby aj na území Slovenskej republiky bol štátny sviatok,“ dodal.

Stanovisko SNS

Ako informovala riaditeľka kancelárie predsedu SNS Andreja Danka Zuzana Škopcová, Slovenská národná strana nesúhlasí, aby sa na Slovensku nesystémovo zavádzali mimoriadne štátne sviatky, a rovnako nevidí dôvod, aby sa takéto mimoriadne sviatky zavádzali aj do budúcnosti.

„Slovenská republika má dva štátne sviatky, ktorými si pripomíname našu modernú históriu. To je Deň vzniku Slovenskej republiky a Deň Ústavy Slovenskej republiky. Tieto štátne sviatky považujeme za dostatočné. Výročie Martinskej deklarácie alebo Deklarácie slovenského národa je pamätným dňom, čo plne postačuje. Rovnako tripartita nepodporila ustanovenie takéhoto jednorazového sviatku, ktorý by bol precedensom do budúcnosti,“ uviedla SNS vo svojom stanovisku.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ján RichterRastislav Machunka
Firmy a inštitúcie AZZZ Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení SR